41

Re: Difuzor co2 home made

Corect !

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: Difuzor co2 home made

eu am bagat o bucatica de lemn de tei direct in furtunul de co2 si merge super. Am folosit-o si la bomba si la butelie. Am luat o ramura de tei care sa se potriveasca la diametru, am decojit-o, am bagat-o fortat inauntru ca sa nu iasa co2 pe langa, si asta a fost. Am constatat ca daca nu se foloseste furtun special de co2, acesta ataca furtunul( il descompunea) si din 2 in 2 zile trebuia sa curat cu mana difuzorul. De cand am schimbat furtunul nu mai am probleme

43

Re: Difuzor co2 home made

bine,bine,eu am cam lipsit in discutia asta,acum am ajuns acasa.
cu siguranta ca o sa schimb bomba cu un sistem presurizat,insa pt mine inseamna ceva 3-4 milioane,plus ca am mai dat acum de curand de mi-am luat un filtru profesionist.
acum,revenind la subiectul nostru domnul radu a scris

Sigur ca merita incercat dar cred ca este vorba despre aspectul financiar, o astfel de "piatra" costa in jur de 20 ron. Daca nu ar fi aspectul financiar, colegul cred ca isi cumpara de mult un reactor ca lumea, nu recurgea la improvizatiile astea, fara sfirsit.

deci,ce reactor "ca lumea"as putea folosi la bomba care sa imi dizolve cel mai bine CO2-ul?!vata imi scoate bule destul de fine(ca sa nu zic foarte fine) insa vazusem ca piatra aia scoatea de zici ca scotea gaz.am inteles ca ea lucre la presiune mare,dar logica mea imi spune ca atunci la presiune mica ori nu scoate deloc ori scoate la fel de fine prin mai putine locuri(aici ma refer strict la cele pt skimer,ca mai sunt altele in comert care scoate mai mari putin bulele)
daca imi da erori logica mea il rog pe domnul Radu sa ma corecteze(si eventual sa ma lumineze)

44

Re: Difuzor co2 home made

Eu am incercat cu ani in urma, la un acvariu mic, sa inlocuiesc un difuzor cu membrana ceramica, cu aceasta "piatra" de lemn. Am folosit-o la butelie presurizata si nu am fost multumit. Ca sa produca bule foarte fine, trebuia sa maresc debitul gazului, ceea ce nu era nici economic, nici util, pH-ul scazind prea mult.
Toate reactoarele care prin principiul de functionare nu fac altceva decit sa amestece/dizolve gazul in apa, sunt indicate pentru folosirea in cazul unei bombe de CO2. Spre deosebire de difuzoare, reactoarele au un randament mai mare de dizovare. Mai direct spus, in cazul unei bombe care produce gaz in conditii absolut neperformante, nu este economic sa folosim difuzoare de CO2, acestea avind un randament scazut. Cel mai ieftin reactor va avea un randament mai bun decit cel mai scump difuzor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

45

Re: Difuzor co2 home made

Iata citeva din cele mai accesibile reactoare:

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Difuzor co2 home made

Reactorul asta extern dizolva destul de bine co2 dar din cauza excesului de zel am montat si o valva unic sens de boiler care in momentul in care se deschidea lasa 5-6 bule odata, apoi cateva secunde nu mai trecea nici o bula...
L-am demontat sa o inlocuiesc cu o valva din unic sens speciala de acvaristica si demontat a ramas lol Zilele astea o sa-l pun in functiune pentru ca de cand bag apa de la robinet am ph 7,4 cu toate ca co2 bag 4 bps si valul facut de filtru tinde catre zero. Imi trebuie ceva care sa dizolve mai bine co2 si imi pun toate sperantele in reactorul asta extern.
Ideea este preluata de la dl. Radu si de la Bitanu care au postat informatii despre acest tip de reactor. ^:)^
Voi folosi tot doua bombe, una va fi montata la reactorul extern DIY, cealalta la difuzorul DIY ca vreau sa mai vad si ceva bule in apa, apucatura comunista (se trage de la pompa de aer).  smile

47 Editat de octavian (2012-07-16 22:22)

Re: Difuzor co2 home made

cel din imaginea 3 este reactor sau difuzor,ca am vazut ca are si pastila ceramica?!

eu am un filtru extern diy din teava de pvc pe care trebuie sa il scot din functiune.ma gandeam sa il transform intr-un reactor de co2.am desenat o schita cum as vrea sa vina(sa nu radeti de mine),sper sa intelegeti ceva.

acum intrebare este cam ce debit ar trebui sa aiba pompa ca sa dizolve co2-ul de tot(pompa care este acum baga cam 200l/h,as putea sa pun una mai maricica)?!
singura problema este ca nu se poate vedea cum decurg lucrurile in bidon,adica,sa zicem ca din cauza debitului mic,co2-ul sa nu se dizolve si sa se umple bidonu si sa nu aiba eficienta dorita,si eu sa nu stiu si sa cred ca totul e ok.

astept cateva sfaturi

P.S.il rog pe marius sa imi zica daca se simte deranjat ca am potat aici si sa ma scuze

Re: Difuzor co2 home made

Este buna ideea cu reactorul extern, putem continua aici ca si eu caut sa schimb modul de a dizolva co2 in apa.
Un debit de 200 l/h ( real ) cred ca dizolva undeva la 2 bps, nu stiu sigur, dar o pompa mai mare (300 l/h) nu strica. Poti sa faci proba cu actuala pompa si daca dizolva bine o lasi asa sa nu mai dai banii pe alta.

49

Re: Difuzor co2 home made

Am folosit si eu un reactor co2 si a dat rezultate bune, dar fara un controler de Ph este foarte greu sa ai un ph constant . Poate de aceea am renuntat la co2 presurizat definitiv, nu am avut si controlerul .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: Difuzor co2 home made

Treaba asta cu variatiile de ph este cam greu de stapanit, la mine indicatorul de co2 ba era verde-prazuliu ba verde mai inchis, sa zic asa co2 oscila intre 20 si 30 ppm, ba cate odata ii mai dam si un sut cu apa carbogazoasa, automat si ph-ul oscila intre 6,8 si 7,2 (pe teste vorbesc) si vreme de 4-5 luni nu am vazut nici macar urma de alga. In schimb plantele cresteau de nu faceam fata cu tunsul. Si daca stam sa o luam asa la schimbul de apa apare o variatie de ph destul de mare, asta nu inseamna ca la cateva zile de la schimbul de apa ne napadesc algele. Nu cred ca o variatie de ph de la 6,8 la 7,2 este urmata de aparitia algelor daca ceilalti parametrii ai apei sunt in limitele normale. Cel putin la mine asa au stat lucrurile.
Asta este si motivul pentru care merg pe co2 DIY.
Si apoi cei care folosesc ph controller nu sunt feriti de alge ( sunt destule exemple)

51

Re: Difuzor co2 home made

Intr-adevar, variatiile de nivel ale pH-ului sunt una din cauzele incurajarii aparitiei algelor. S-a intrebat cineva de ce? A gasit cineva explicatia sau macar a incercat sa si-o imagineze?
   In situatia in care, la schimbul de apa apar aceste variatii, in cele mai multe cazuri pH-ul creste datorita apei din retelele de alimentare, pH de obicei cu valori peste 7. Acest "soc" al pH-ului este mai degraba stresant pentru vietuitoarele din acvariu, decit pentru plante si cu atit mai putin poate fi considerat un factor al incurajarii dezvoltarii algelor. Aceasta datorita faptului ca, in situtia aditiei de CO2, pH-ul revine la valoarea dorita in scurt timp, socul desfasurindu-se intr-un interval mic si cu o periodicitate destul de mare (aproximativ 7 zile, cu ocazia efectuarii schimbului de apa).
   Socurile (diferentele de pH) sunt daunatoare (si incurajatoare pentru alge) in cazul in care apa folosita pentru schimbul saptaminal are un pH situat mult peste cel din bazin, iar in bazinul in cauza nu se face aditie constanta de CO2.
   Exista citeva metode prin care se poate reduce pH-ul apei folosite la schimbul saptaminal:
   - tratarea acesteia cu solutii pentru reducerea pH-ului
   - pastrarea acesteia in recipiente pentru decantare
   - trecerea acesteia printr-un filtru cu carbune activ (metoda aplicata de mine)
   - folosirea apei de osmoza (procedeul cel mai complicat si costisitor)

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

52

Re: Difuzor co2 home made

Baracuda A scris:

Octavian, cred ca ai vrut sa spui "cel din imaginea 2", la mine acesta are intr-adevar si membrana ceramica. Este vorba despre un hibrid reactor/difuzor, membrana avind rolul de pulverizare fina a surplusului de CO2 nedizolvat de spirala reactorului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

53

Re: Difuzor co2 home made

Cred ca sunt probleme, dispar postari... si nu pot edita ce am scris.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

54 Editat de MariusMinu (2012-07-17 11:29)

Re: Difuzor co2 home made

Eu nu am patit sa dispara postarea dar e bine de stiut daca se intampla...

PS: Acum am vazut ca mi-a disparut o postare :stupid

55

Re: Difuzor co2 home made

MariusMinu A scris:

Eu nu am patit sa dispara postarea dar e bine de stiut daca se intampla...

PS: Acum am vazut ca mi-a disparut o postare :stupid

Scrie din nou, eu asa am facut.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Difuzor co2 home made

Referitor la evitarea unui soc de ph si eu cred ca este foarte buna varianta cu schimbul de apa facut cu apa trecuta printr-un filtru de osmoza inversa in situatia in care apa de retea are un ph mult peste 7 (7,6 in situatia mea).

57

Re: Difuzor co2 home made

MariusMinu A scris:

Referitor la evitarea unui soc de ph si eu cred ca este foarte buna varianta cu schimbul de apa facut cu apa trecuta printr-un filtru de osmoza inversa in situatia in care apa de retea are un ph mult peste 7 (7,6 in situatia mea).

   Evident, numai ca acest procedeu este cel mai complicat, costisitor si trebuie facut cu mult inainte de schimbul de apa, osmozoarele produc forate putina apa de osmoza/ora si schimbul ar dura nepermis de mult. Ti-am dat o idee in topicul tau cu apa de osmoza...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

58

Re: Difuzor co2 home made

MariusMinu A scris:

Este buna ideea cu reactorul extern, putem continua aici ca si eu caut sa schimb modul de a dizolva co2 in apa.
Un debit de 200 l/h ( real ) cred ca dizolva undeva la 2 bps, nu stiu sigur, dar o pompa mai mare (300 l/h) nu strica. Poti sa faci proba cu actuala pompa si daca dizolva bine o lasi asa sa nu mai dai banii pe alta.

eu mai am un resun de 500l/h care probabil mi-ar scotea lejer peste 300l/h si mi-ar dizolva destul de bine.problema este ca nu stiu,adica nu o sa pot sa vad ce se intampla in reactor,carcasa fiind de pvc,asa ca daca s-ar intampla ca ceva sa nu imi mearga bine,sa nu dizolve sau mai stiu eu ce,nu o sa am de unde sa stiu.

59

Re: Difuzor co2 home made

octavian A scris:
MariusMinu A scris:

Este buna ideea cu reactorul extern, putem continua aici ca si eu caut sa schimb modul de a dizolva co2 in apa.
Un debit de 200 l/h ( real ) cred ca dizolva undeva la 2 bps, nu stiu sigur, dar o pompa mai mare (300 l/h) nu strica. Poti sa faci proba cu actuala pompa si daca dizolva bine o lasi asa sa nu mai dai banii pe alta.

eu mai am un resun de 500l/h care probabil mi-ar scotea lejer peste 300l/h si mi-ar dizolva destul de bine.problema este ca nu stiu,adica nu o sa pot sa vad ce se intampla in reactor,carcasa fiind de pvc,asa ca daca s-ar intampla ca ceva sa nu imi mearga bine,sa nu dizolve sau mai stiu eu ce,nu o sa am de unde sa stiu.

   Toate reactoarele se colmateaza mai devreme sau mai tirziu si nu mai vezi nimic in interiorul lor, chiar daca sunt transparente. Se urmareste ca la iesirea apei din reactor sa nu se observe bule de gaz nedizolvat. In paralel, se urmareste evolutia pH-ului, aceasta iti spune cel mai exact daca reactorul functioneaza bine sau nu.
   Este necesar un timp, pentru reglarea debitului pompei, nu orice debit este potrivit pentru un anumit tip de reactor. Debitul trebuie echilibrat cu cantitatea de CO2 (numarul de bule/sec.), care intra in reactor. La un debit prea slab, se por forma pungi de gaz, iar la un debit prea mare, gazul nu are timp sa se dizolve.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

60

Re: Difuzor co2 home made

Mare grija la constructia si modul de functionare al acestui reactor home-made. El trebuie sa respecte principul de baza al reactoarelor, adica... mai studiaza si tu si o sa-ti dai seama! As fi pus un emoticon potrivit dar nu-mi merg smilies-urile...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!