61 Editat de octavian (2012-07-17 18:04)

Re: Difuzor co2 home made

pai atunci ma sfatuiti sa incerc cu canistra?!mi mi-e frica sa nu se formeze,asa cum ati spus si dumneavoastra o punga de gaz si eu sa nu am habar
sau mai simplu sa imi cumpar un reactor,asa cum mi-ati aratat in poze?!

62

Re: Difuzor co2 home made

Care canistra frate, m-ai zapacit de tot! Daca eu si bitanu am reusit sa construim niste reactoare super-performante, nu vad de ce nu ai reusi si tu!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

63

Re: Difuzor co2 home made

Sa stii ca pina nu incerci, toate lucrurile par complicate, mai ales asa cum sunt prezentate de noi, aici pe forum. De fapt, totul este simplu, nu-ti trebuie decit bunavointa si ambitia de a realiza ceva cu mina ta, care sa egaleze sau chiar sa intreaca in calitate, un produs de firma.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

64

Re: Difuzor co2 home made

canistra-poza 1
in canistra ar fi cam asa-poza 2
bidonu ar arata cam asa-poza 3

am inteles principiul de functionare al unui reactor,am citit si postarea lui bitanu si pe a dumneavoastra

chestia de care spun ca mi-e frica este urmatoarea:reactorul facut de voi este transparent(cel putin la inceput) ceea ce este bine pt ca cel putin la inceput se poate observa cum lucreaza,ceea ce in cazul meu nu este valabil,ma pot lua dupa teste.si mie mi-e frica ca nu cumva sa nu dizolve co2-ul bine si sa se creeze punga de gaz asa cum ati spus si dvs

65

Re: Difuzor co2 home made

Ce crezi ca se intimpla cu punga aceea de gaz, daca se formeaza?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

66

Re: Difuzor co2 home made

bubuie!!!
glumeam bineinteles...
pai dupa mintea mea,atunci nu s-ar mai dizolva co2-ul bine.si in functie de cat de mare as taia sticla pana s-ar umple si ar da pe afara,asa ca sa imi dau eu seama si sa intervin ar fi o variatie de ph

67

Re: Difuzor co2 home made

Nu cred ca ai glumit in totalitate, iti este sau iti era frica de explozie, pina sa te dumiresti (daca ai reusit). Din pozele puse de tine si mai ales din schema desenata, nu am inteles mare lucru si nici nu cred ca asta ar trebui sa fac eu. TU trebuie sa intelegi foarte bine principiul de construire al reactoarelor facute de mine, bitanu si costyy_78. La modelul facut de noi, poti aduce modificari care sa-ti convina din punct de vedere financiar si functional. Ai modelul, da-i bataie!
   Nici noi nu ne-am trezit intr-o dimineata cu ideea asta, ne-am inspirat din zeci de alte informatii si situatii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Difuzor co2 home made

Daca se formeaza punga de gaz apare un zgomot specific, ca un susur de izvor, nu ai cum sa-l ratezi la cat de tare se aude. Acelasi zgomot apare si in momentul in care reactorul este prospat instalat iar apa care circula prin reactor nu a scos tot aerul afara pe returul pompei sau filtrului dupa caz.

69

Re: Difuzor co2 home made

Am uitat sa mentionez ca exista recipiente de genul celor folosite de noi, mai mici (cred vreo 2-3 dimensiuni) si deci mai ieftine. Dimensiunea imediat inferioara costa 40-50 ron si garantez ca, in cazul in care este construit corect reactorul, merge si la acvarii foarte mari, undeva pe la 1000 litri.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

70

Re: Difuzor co2 home made

Acum serios vorbind,nici prin cap nu mi-a trecut de explozie,a fist o gluma 100%.
Adevarul este ca as vrea si as putea mai usor sa fac unul ca al dumneavoastra sau ca a lui bitanu(tata e instalator si are cate ceva in dotare),insa nu stiu daca functioneaza la bomba.

Re: Difuzor co2 home made

Merge la bomba, am luat valva si cred ca diseara bag iar in functiune reactorul extern.

72

Re: Difuzor co2 home made

Succes Marius !

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

73 Editat de octavian (2012-07-17 22:17)

Re: Difuzor co2 home made

Pai sa vad cum iti iese tie si cred ca imi fac si eu.zicea tata ca are o carcasa de filtru,sper sa ma lipesc de ea.cum sau cu ce ai facut intrarea furtunului de gaz in filtru?!
p.s.am vazut acum

Re: Difuzor co2 home made

L-am montat si vad ca merge, presiunea necesara este destul de mica, mai mica decat la difuzorul DIY. Intrarea co2 se face printr-un capac de bronz care se pune pentru a sigila o iesire de teu pentru pexal, am dat o gaura cu un spiral de 3 mm(sau 3,5 mm nu mai stiu, trebuie sa-l masor), am taiat furtunul de co2 dar nu drept ci usor inclinat, mai ascutit ca sa intre usor pe gaura, l-am tras cu un patent si a intrat fortat (furtunul are 4mm la exterior) nu am mai folosit lipici.
La inceput reactorul are un zgomot de apa care curge dar dupa ce este eliminat aerul din interior zgomotul dispare. Bomba care am legat-o scoate cam 1,5 bps, co2 se dizolva destul de bine. Mai este ceva intrarea la apa in reactor este prin partea marcata de producator cu out (iesire), am pus in ambele variante dar numai asa merge, in cealalta situatie din motive care imi scapa reatorul nu se amorseaza cum trebuie, ramane mult aer in interior (probabil debitul filtrului este prea mic). Sper ca efectul montarii acestui reactor sa fie unul pozitiv. Spor la montaj!

75

Re: Difuzor co2 home made

o poza!?!

76 Editat de costyy_78 (2012-07-18 14:44)

Re: Difuzor co2 home made

octavian A scris:

o poza!?!


in loc sa te chinui cu gauri si alte inprovizatii mai bine montezi la intrare in reactor pe furtun http://www.pepika.ro/21~Acvaristica/385 … o-4-6.html

Re: Difuzor co2 home made

Foarte bun acel teu, il trec pe lista :fok

Pun o poza cu vedere de ansamblu (1) si una cu reactorul deja in functiune, mai sunt ceva detalii de pus la punct pe viitor...Reactorul este montat pe returul de la filtru, dupa lampa UV.

78

Re: Difuzor co2 home made

O intreaga industrie de CO2.
Ar trebui sa dati drumul la geam si cu o simpla pompa de aer ati rezolvat problema.
Asta asa in spirit de gluma in rest jos palaria.

Re: Difuzor co2 home made

Adevarata industrie este in cazul ph controller, aici este prezentata o jucarie ieftina si periculoasa  lol

80

Re: Difuzor co2 home made

MariusMinu A scris:
Baracuda A scris:

Intimplator, mi-a cazut si mie in mina un astfel de "mustiuc" si am tras urmatoarea concluzie: supapa nu se scoate pentru ca CO2-ul trece "greu", gazul nu trece deloc, daca nu se scoate supapa (incercare cu gaz furnizat de butelie), circulatia fiind permisa numai dinspre partea groasa a piesei, spre partea subtire.
   Ma gindesc ca in loc de vata, se poate folosi materialul din filtrele de tigara, material care este verificat si foarte des folosit, dovedindu-se superior vatei.

Supapa trebuie scoasa, eu neavand butelie nu am stiut cam ce presiune este nevoie pentru a trece gazul.
Referitor la vata, varianta am ales-o nefiind fumator. Stiu ca filtrul de tigare scoate mult mai fin dar asta, doar nu o sa ma reapuc de fumat pentru atata lucru :stupid .

La tutungerie se pot gasi filtre de tigari la 5 lei punga de 100 de bucati.
Nu este necesar sa te reapuci de fumat  :smoke

Eu utilizez picuratorul de la perfuzie taiat si scoate bule foarte fine.

Bafta

Errare humanum est sed perseverare diabolicum.