1

Subiect: Sfat ptr iluminare vs alge

Am o problema si nu stiu cum s-o apuc. (de coada sau de cap?)  lol
Am un acvariu de 112 lit la care am o lampa cu 2 becuri PL de 36W
O lampa este 840 iar cealalta .......... (pe ea) scrie doar 7200 K. Perioada de iluminare este de 10 ore/zi cu pauza la pranz.
Problema este ca am inceput sa fac alge verzi pe plante. (puncte verzi). In zonele unde frunzele se suprapun, nu am deloc aceste alge. In partea unde am neonul de 840 am impresia ca si pietrisul s-a ingalbenit mai mult decat in partea cealalta. Deci......cred ca este o problema de la lumina. Este prea multa? (2x36W) Neonul 840 favorizeaza mai mult decat celalalt, aparitia acestor alge? Sa inlocuiesc aceste neoane cu 2 buc 865?

Astept sfaturi si pareri.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

2

Re: Sfat ptr iluminare vs alge

eu zic sa schimbi cu 865, 840 din ce stiu eu nu sunt bune pt. acvaristica.
Cauta pe forum discutii despre neoane, lumina, spectru luminos care este cel mai bun pt. plante etc.
865 am avut si eu si sunt ok, acum aparitia algelor pot sa fie din XX motive, nu doar lumina. Niste poze ceva,detalii mai multe despre acvariu,populatie....

The woman- not every monster live in the wild

3

Re: Sfat ptr iluminare vs alge

Atasez cateva poze cu: lampa si zonele care nu au alge fiind "protejate" de alte frunze.
In acvariu am :12 Barbus tetrazona, 4 Golden Barb, 2 Cory, 1 Otocynclus, 1 Ancistrus. Filtrarea este asigurata de 2 interne (aquaball 130 si Eheim 2010)
Plantele se dezvolta bine si .......repede (valisneria e de speriat)
Folosesc Ferropol la schimburile de apa si aproape zilnic Ferropol 24 (2 pic/zi)

Am cautat pe forum......dar nu am gasit un raspuns care sa ma satisfaca.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

4

Re: Sfat ptr iluminare vs alge

BGD46 A scris:

Atasez cateva poze cu: lampa si zonele care nu au alge fiind "protejate" de alte frunze.
In acvariu am :12 Barbus tetrazona, 4 Golden Barb, 2 Cory, 1 Otocynclus, 1 Ancistrus. Filtrarea este asigurata de 2 interne (aquaball 130 si Eheim 2010)
Plantele se dezvolta bine si .......repede (valisneria e de speriat)
Folosesc Ferropol la schimburile de apa si aproape zilnic Ferropol 24 (2 pic/zi)

Am cautat pe forum......dar nu am gasit un raspuns care sa ma satisfaca.

   Sa incerc sa te "satisfac" eu! lol  Pe linga aritmetica care iti da numarul de wati/litru, cantitatea de lumina dintr-un bazin este determinata si de alti factori: gradul de umbrire (plante plutitoare, plante cu gabarit mare, decor, inaltime coloana de apa, etc). Altfel spus (spus de multe ori, aici pe forum), fiecare acvariu are specificul sau, in consecinta formulele vehiculate nu intotdeauna sint si potrivite unui acvariu.
   Dupa parerea mea, in cazul tau sint doua aspecte: Anubias-ul face alge in 75% din cazuri, fiind o planta cu dezvoltare foarte lenta si careia ii place penumbra; celelalte plante (daca sint cazuri) au facut alge din cauza luminii prea puternice, care cade pe frunzele lor. Atentie, vorbim despre alge verzi!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: Sfat ptr iluminare vs alge

Multumesc ptr raspuns.
Ce pot sa fac? Sa acopar cu folie de aluminiu o parte din neoane ca sa nu mai am asa multa lumina? Sa schimb neoanele? (lampa nu vreau sa o schimb)

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

6

Re: Sfat ptr iluminare vs alge

schimba neoanele sau aprinde mai putine, de ce sa le acoperi?

The woman- not every monster live in the wild

7

Re: Sfat ptr iluminare vs alge

MYKE A scris:

schimba neoanele sau aprinde mai putine, de ce sa le acoperi?

La becurile astea PL, am cate 2 tije ptr lumina. Am acoperit cate una la fiecare bec. Sa vedem .........
Daca aprind doar un bec, o parte a acvariului ramane in intuneric. (aproape)

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

8

Re: Sfat ptr iluminare vs alge

BGD46 A scris:
MYKE A scris:

schimba neoanele sau aprinde mai putine, de ce sa le acoperi?

La becurile astea PL, am cate 2 tije ptr lumina. Am acoperit cate una la fiecare bec. Sa vedem .........
Daca aprind doar un bec, o parte a acvariului ramane in intuneric. (aproape)

   Eu zic sa apelezi mai degraba la plante plutitoare sau plante cu coroana inalta, pina la suprafata apei, pe care le poti tine in densitatea necesara prin rarire/tundere periodica. Metoda cu acoperitul unei parti din lampa, poate provoca deteriorarea acesteia, prin supraincalzire.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9 Editat de BGD46 (2011-12-29 22:31)

Re: Sfat ptr iluminare vs alge

Baracuda A scris:

   Eu zic sa apelezi mai degraba la plante plutitoare sau plante cu coroana inalta, pina la suprafata apei, pe care le poti tine in densitatea necesara prin rarire/tundere periodica. Metoda cu acoperitul unei parti din lampa, poate provoca deteriorarea acesteia, prin supraincalzire.

Cum o dau......tot nu-i bine.  lol
Dupa ce o sa se mai indeseasca pistia si o sa creasca valisneria, o sa eliberez neoanele.

Multumesc mult ptr raspunsuri.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Sfat ptr iluminare vs alge

Renunta imediat la neonul pe care scrie 7200 k ,inlocuieste-l cu un 830 sau 865. Acvaristica este ca o problema de matematica : cu cat ai mai multe necunoscute cu atat scad sansele de a rezolva problema.

11

Re: Sfat ptr iluminare vs alge

MariusMinu A scris:

Renunta imediat la neonul pe care scrie 7200 k ,inlocuieste-l cu un 830 sau 865. Acvaristica este ca o problema de matematica : cu cat ai mai multe necunoscute cu atat scad sansele de a rezolva problema.

   Pai de la 830 (poza dreapta) la 865 (poza stanga) sunt la fel de multe necunoscute lol
   Lumina de 830 este galben-rosiatica, pe cand 865 este o lumina alba :fok

Re: Sfat ptr iluminare vs alge

Macar astea sunt folosite cu succes de multi acvaristi, pe cand neonul pe care il are nici nu stie ce fel de neon este.

13

Re: Sfat ptr iluminare vs alge

Am primit mai demult o explicatie de la un acvarist cu mare experienta (nu divulg numele).
Explicatia este asta:
"Precizari asupra temperaturii de culoare
- albul perfect = 5500K (pentru fizicieni, fotografi si ochiul uman, deoarece cantitatea de energie este aceeasi pentru toate lungimile de unda);
- lumina soarelui la pranz = 6000K-6500K;
- lumina diminetii si dupa-amiezii = 5000K-5500K;
- lumina rasaritului si apusului soarelui = 2000K-3000K;
- lumina pe timp noros poate ajunge si la 10500K."
Deci, neonul meu pe care scrie 7200K este mai "alb" decat 865 care are 6500K
In combinatie cu 840-ul Philips pe care-l mai am , ar trebui sa am un spectru ok.
Acvariile de la Hornbach de 180 lit se vand cu 2x30W iar alea de 126 lit se vand cu 2x18W. Nu este o lumina care sa favorizeze spectacole in cresterea plantelor, dar nici nu te umpli de alge.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

14

Re: Sfat ptr iluminare vs alge

O temperatura a culorii de 7200k mi se pare buna pentru plante... oricum este strict parerea mea, nu trebuie luata neaparat in considerare big_smile

15

Re: Sfat ptr iluminare vs alge

Cred ca Baracuda are dreptate vis-a-vis de faptul ca este prea multa lumina la mine in acvariu (2x36W) , mai ales ca inaltimea acvariului este doar de 40 cm.
Alea de care ziceam (126 si 180 lit) , au o inaltime de 45 cm.
O sa vad dupa sarbatori daca pot sa schimb neoanele cu unele de 24W. Cred ca trebuie sa schimb droserele (nu ma pre pricep). Sau 2 neoane 865 cu lumina mai "rece" decat 840 , 830, sa fie solutia? Sau tot e prea puternica lumina?

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

16

Re: Sfat ptr iluminare vs alge

MariusMinu A scris:

Macar astea sunt folosite cu succes de multi acvaristi, pe cand neonul pe care il are nici nu stie ce fel de neon este.

   Daca el nu stie, cu atit mai putin noi, asa ca nu vad niciun motiv sa-i recomandam sa renunte la el. In general, tuburile "serioase" au inscriptionata temperatura de culoare pe ele, cel care este in discutie, cred ca face parte din aceasta categorie. Nu cred ca este bine sa adoptam atitudinea: ce nu cunosc, nu exista, in consecinta ignor!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: Sfat ptr iluminare vs alge

Bogdane, despre iluminatul acvariilor si mai ales al acvariilor plantate, se poate discuta (ceea ce s-a si intimplat pe acest forum), la infinit, daca cel care are nelamuriri, nu cunoaste principiul de baza: scopul iluminarii este imitarea cit mai fidela a conditiilor naturale!
   Plecind de aici, exista necesitatea realizarii unui spectru cit mai apropiat de cel al luminii solare (pe care il au doar becurile cu incandescenta), asa-numitul ROGVAIV, care poate fi observat cu ocazia curcubeelor sau la trecerea unei raze solare printr-o prisma din cristal, adica: Rosu, Oranj, Galben, Verde, Albastru, Indigo, Violet. Aceste culori creprezinta radiatii electromagnetice, fiecare din ele avind o lungime de unda diferita.
   - Algele se dezvolta cu precadere datorita culorii albastre
   - Plantele prefera mai degraba rosu decat albastru
   - Clorofila se sintetizeaza optim la rosu si albastru
   Ca sa scurtam, indicat este ca iluminarea unui acvariu plantat sa se faca cu cit mai multe tuburi, cu spectre de culoare diferite, predominante fiind spectrele rosu si albastru. Un spectru mai mic de 5500K va avea o culoare galbena sau rosie (cald), un spectru mai mare de 5500K va avea o culoarea albastra (rece).
   Este indicat, ca la un acvariu de apa dulce sa nu se depaseasca limita de 10000K. Marcile acvaristice nu recomanda utilizarea tuburilor ce contin o mare parte de albastru de sine statatoare, deoarece favorizeaza algele.
   Daca la aceste reguli adugam si aprinderea si stingerea treptata a luminii, si realizarea spectrelor specifice diminetii, amiezii, dupa-amiezii si serii, putem spune ca suntem indreptatiti sa asteptam rezultate foarte bune.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18

Re: Sfat ptr iluminare vs alge

Multumesc foarte mult ptr raspuns.  ^:)^
Nu stiu de unde am amestecat informatiile gasite pe net prin care am inteles exact invers. Adica: lumina rece (albastra) este cea care nu favorizeaza cresterea algelor si invers (lumina rosie-galbena este cea care favorizeaza algele verzi).

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Sfat ptr iluminare vs alge

Salut ! Ai scapat de alge sau nu ?

20

Re: Sfat ptr iluminare vs alge

MariusMinu A scris:

Salut ! Ai scapat de alge sau nu ?

Cred ca este prematur sa fac vreo afirmatie.
Am inchis neonul pe care scrie 7200 K si am "dezbracat" neonul Philips 840. (nu mai este acoperit cu folia de aluminiu). Singura constatare este ca am impresia ca algele au stagnat. Acum ma duc sa cumpar un SAE.
Am tot citit pe forum si am aflat ca un dezechilibru in cazul fertilizantilor poate provoca alge. Cu alte cuvinte, daca nu am si macro si folosesc numai Ferropol (micro), atunci pot aparea alge. Am cateva nedumeriri legate de easy carbo. Nu stiu de unde sa-mi iau asa ceva si care este utilitatea lui.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."