1

Subiect: subtrat

Salut,

De curand am inceput noul setup pentru acvariu.. si vroiam sa va intreb ca pentru un acvariu de 126L (80lx35x45) ar ajunge:

2.5 L de JBL AquaBasis Plus si
10 L de JBL Manado

Am calculat (dupa datele de pe un site) si la manado mi-a iesit 12L... insa totusi cred ca 10L ar fi deajuns.

A doua intrebare.. dupa cepun AquaBasis-ul pun peste manado iar peste asta put pune si pietrsiul existent sau nu este nevoie / nu trebuie ?

Multumesc!

2

Re: subtrat

BBazzy ordinea este aquabasis si apoi manado; cat despre "pietrsiul existent" din ce mentionezi dta eu unul nu inteleg despre care pietris este vorba.



si daca din trecut ar exista in "dotare" si o cantitate suficienta de pietris - care este logica in a utiliza aquabasis+manado+pietris ?

dar dta stii cel mai bine ce iti doresti de la bazinul dtale.

catalos

3

Re: subtrat

ma refeream la  formula asta daca ar  merge: aquabasis+manado+pietris

4 Editat de Ancistrus (2011-12-31 01:58)

Re: subtrat

BBazzy A scris:

ma refeream la  formula asta daca ar  merge: aquabasis+manado+pietris

   AquaBasis este nisip amestecat cu fertilizant, iar Manado un "pietris" colorat, deci peste AquaBasis ori pui Manado care este de design, asta daca-ti place culoarea lui (mie nu-mi place big_smile), ori pietris quartz normal... ce rost are sa dai banii pe Manado daca-l acoperi cu pietris normal? big_smile

5

Re: subtrat

Si mai trebuie sa stii ca Manado este prea usor si trebuie sa tii cont de asta atunci cand vei alege pestii (asta daca nu cumva te-ai hotarat) plantele vor fi usor scoase din substrat, asta pana isi dezvolta radacinile.

6

Re: subtrat

acvariul va sta gol 2-3 saptamani..doar cu plantele smile si dupa voi adauga pesti.. (noeni cred.. si voi mai vedea pe parcurs.. insa nu vrea sa amestec prea multe specii)

7

Re: subtrat

Ok, decizia iti apartine.

8

Re: subtrat

Multumesc pentru sfaturi.. voi reveni in curand cu un jurnal legat de noul setup.

La multi ani.

Re: subtrat

Nici mie personal nu imi place ce culoare are manado, e in contrast si cu plantele si cu pestii, da o tenta chici acvariului, sa nu mai spun ca pe el crevetii rosii nu prea se vad, in cazul in care vrei neoni cu creveti. Si pe langa asta e mult mai scump ca un pietris negru sau alb simplu.

10

Re: subtrat

Dupa parerea mea, am mai spus-o cred si cu alte ocazii, un substrat trebuie sa aiba 2 calitati primordiale: sa fie poros (casa buna pentru bacterii) si sa fie usor, sa nu sufoce radacinile plantelor...restul tine de gusturile estetice ale fiecaruia.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"