1 Editat de Paciurik (2011-12-31 20:13)

Subiect: De ce se mananca intre ei?

Stie careva de ce  se mananca crevetii ( RCS )intre ei ? Numai eu cand am stat sa ma uit la ei s-au mancat in total vreo 6 ... cn stie seara sau cand nu eram acasa cati s-au mai mancat... sad pur si simplu se agata de spinarea lui si incepe si-l mananca ... dupa am intervenit despartindu-i  a fugit cel batut si dupa altii au venit pe el si tot asa pana il mananca ... vi s-a intamplat si voua? Ca ma gandeam daca ar fi fost bolnavi sau era ceva in apa mureau toti nu se mancau de vii sad

Re: De ce se mananca intre ei?

rcs nu sunt pradatori deci nu vaneaza in schimb mananca "mortaciunile".
Ori cei care erau mancati erau deja morti ori nu ai creveti rcs ci alta specie.

Re: De ce se mananca intre ei?

Crevetii nu se mananca intre ei de vii... dar daca sunt probleme in apa (nitriti, adica acvariu neciclat) cei mai slabi cedeaza, si restul vor sari pe ei si ii vor manca.

4

Re: De ce se mananca intre ei?

dar sunt vii si in regula deodata ii vezi cum il ataca pe unu... se zbate si totul e in regula cu el nu are absolut nimik... si apropo am acvariul e ciclat  de mult timp de vreo 3-4 luni am creveti in el si mai ales mi-am cumparat si creveti pinochio care sunt foarte sensibil sau asa cred.. adik sunt ciudati mor din orice si aia traiesc bine mersi .. deci nu stiu ce sa zic la inceput am avut vreo 130 RCS acuma nu mai stiu cati sunt, credeti ca e vreo problema ca sunt multi ? ca eu ma gandeam sa am vreo 1000 si dupa sa ii vand... acvariul e de 50l

5

Re: De ce se mananca intre ei?

Ce gluma buna, in 50L unde mai pui apa daca tii 1000 de creveti?

Esti sigur ca nu mor de foame? Ca ceilalati creveti sa atace unul bolnav daca nu mort de cateva zile trebuie sa fie disperati.

6

Re: De ce se mananca intre ei?

pai acuma nu am .... dar am zis ca asa vroiam dar deocamdata sunt mai putin de 120 si le dau din 4 in 4 zile cate 10 bilute de nowo prawn  ... ce sa mai zic ...

7 Editat de scifficus (2011-12-31 23:07)

Re: De ce se mananca intre ei?

O fi sezonul de imperechere cand au naparlit in serie mai multe femele si acum masculii cauta sa isi transmita genele. E un comportament normal.

PS. Jurate ca ai vazut cu ochii tai cum a disparut un crevete viu in burta celui care il ataca.

Sunteti de coma.  :apl

8

Re: De ce se mananca intre ei?

Sunt multi chiar si 120 pentru 50L. Cronometreaza in cat timp termina peletele sau ganulele alea. Daca in 10 min. au disparut probabil ca e un lagar de concentrare ce ai facut tu acolo smile

Re: De ce se mananca intre ei?

Ei se inmultesc si ajung la un numar stabil functie de calitatea mediului in care traiesc.

10

Re: De ce se mananca intre ei?

pai dak nu vedeam nu mai ziceam  si nu am vazut 1 singura data , de mai multe ori am vazut cum il mananca de viu...  pai si ce sa fac? altii cum au cu sutele si nu se mai mananca intre ei ...??  si nu chiar in 10 min vreo 20-25 min , eu asa stiu de la crescatori ca odata la 4 zile cam cate 10 granule... pana la urma ce sa fac? Ca eu am luat sa-i inmultesc nu sa se manance intre ei... si sasa erau plini de icre si am avut neoni cu ei si  au mancat toti puii.

11

Re: De ce se mananca intre ei?

deci.... ?? cum sa fac? ca tot se mananca intre ei !

Re: De ce se mananca intre ei?

da-le mai multa mancare ! Eu le dau in fiecare zi cam 5-7 bilute , la vre-o 60 - 70 creveti . Nu am avut nici o problema cu ei . Plante ai in acvariu destule ? Temperatura , PH-ul sunt ok ?