1 Editat de MYKE (2012-01-02 00:13)

Subiect: suport acvariu

Buna seara,
am si eu o intrebare. daca s-a mai discutat pe forum imi cer scuze.
la un acvariu de 180l+nisip+pietre(ciclide)+ce mai intra in el, rezista un birou de calculator un pic modificat de mine ca in poza?pal-ul cat si blatul fiind de 18mm
Multumesc,

The woman- not every monster live in the wild

2

Re: suport acvariu

Totul va cantari aprox 250 kg, gandeste-te bine.
Si nu cred ca niste pareri mai mult sau mai putin avizate te pot ajuta ...

Re: suport acvariu

Am un birou de calculator aproape identic si parerea mea este ca nu tine , eu unul nu as pune acvariul pe asa ceva dar alegerea iti apartine .

4

Re: suport acvariu

deci raspunsul este NU big_smile
nu vreau sa risc la etajul 5....
o sa caut sa cumpar un suport bine facut
multumesc pentru raspunsuri

The woman- not every monster live in the wild

5

Re: suport acvariu

De exemplu eu mi-am facut singur un suport pentru un acvariu similar de 180 litri.
Am facut schita si am fost in Hornbach, am cumparat materialele debitate si cantuite dupa care le-am montat.
Pot sa-ti spun ca m-a costat cu 50% mai putin decat unul gata facut.

6

Re: suport acvariu

si eu as pute-a sa il fac singur dar nu am timp sad(
plec de acasa la 7.30 ajung la 19.30 cel mai devreme
o sa incerc sa vad cum fac

The woman- not every monster live in the wild

7

Re: suport acvariu

Tu decizi, sunt banii tai si timpul tau.  tongue

8

Re: suport acvariu

Eu as avea de adaugat, avand in vedere ca ai precizat cat esti de ocupat cu munca, sa ai grija cu ce pesti si plante incepi. Cauta in avans informatii despre cum mentii un bazin cu intretinere mica si nu te baza pe schimbul de apa saptamanal wink

9

Re: suport acvariu

MYKE A scris:

Buna seara,
am si eu o intrebare. daca s-a mai discutat pe forum imi cer scuze.
la un acvariu de 180l+nisip+pietre(ciclide)+ce mai intra in el, rezista un birou de calculator un pic modificat de mine ca in poza?pal-ul cat si blatul fiind de 18mm
Multumesc,

Parerea mea este:
   - laterala stinga trebuie sa vina pina in fata
   - adaugata laterala dreapta
   - adaugat placa spate
   - dublarea blatului (grosime)
   In conditiile astea rezista foarte bine. Nu vad cu ce ar fi mai fragil decit mobilierul original de la un Juwel Rio 180

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: suport acvariu

Mobilier Juwel Rio 180

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: suport acvariu

am dat comanda sa imi faca cineva (250lei), maine trebuie sa vina, o sa arate ca cel din poza de la juwel dar fara usi, nu le-am vrut eu

The woman- not every monster live in the wild

12

Re: suport acvariu

Firmele mai cunoscute de acvaristica (Eheim, Juwel etc), confectioneaza mesele/suporturile pentru acvarii, din stratificat tip "tego" (poza stanga), cel putin blatul superior, palul fiind "talas presat" (poza dreapta) nu este gandit sa fie rezistent la greutate/umezeala.

13

Re: suport acvariu

Ancistrus A scris:

Firmele mai cunoscute de acvaristica (Eheim, Juwel etc), confectioneaza mesele/suporturile pentru acvarii, din stratificat tip "tego" (poza stanga), cel putin blatul superior, palul fiind "talas presat" (poza dreapta) nu este gandit sa fie rezistent la greutate/umezeala.

   Cunosti pe cineva, caruia i-a cedat mobilierul (s-a deformat, rupt, etc.) sau s-a imbibat cu apa, cu exceptia situatiei in care a curs acvariul? Eu zic ca sint extrem de rare aceste situatii si se petrec in majoritate din cauza posesorilor.
   Atentie, ma refer la un mobilier, construit corect din punct de vedere tehnic!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: suport acvariu

cel care face suportul mi-a garantat ca rezista la 250-300kg
il face din pal de 18 cu blat tot de 18 simplu

The woman- not every monster live in the wild

15

Re: suport acvariu

Baracuda A scris:

Cunosti pe cineva, caruia i-a cedat mobilierul (s-a deformat, rupt, etc.)

   Deformat da, din cauza greutatii. Am lucrat cu pal melaminat, si am apucat sa-l vad si in timp cum se comporta. Eu doar am vrut sa spun ca firmele cunoscute nu fac suporturile pentru acvariu din pal simplu. M-am uitat la blaturile ciupite de neindemanaticii de acolo din magazin, si se vedea ca au folosit un stratificat, nu pal.

16 Editat de Ancistrus (2012-01-03 20:41)

Re: suport acvariu

Pentru mine personal am facut un suport din PAL tip "cazemata" lol, design Juwel/conceptie proprie... pentru un acvariu de 400 litri doar volumul apei, fara sticla etc.
   Mult succes cu suportul MYKE :fok

17

Re: suport acvariu

MYKE A scris:

cel care face suportul mi-a garantat ca rezista la 250-300kg
il face din pal de 18 cu blat tot de 18 simplu

   Exista aici pe forum o discutie foarte larga, despre constructia mobilierului pentru acvarii. Caut-o si ai sa vezi ce trebuie sa respecti, cind te apuci sa faci asa ceva.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18

Re: suport acvariu

acesta este suportul, pal de 18mm, blatul simplu este ok?

The woman- not every monster live in the wild

19

Re: suport acvariu

Estetic este big_smile

20 Editat de MariusMinu (2012-01-06 02:44)

Re: suport acvariu

Partea din spate este tot din pal ? daca da atunci masoara cat are blatul (L x l)si mai ia inca unul la fel , il pui deasupra si il prinzi cu cateva coltsuruburi pentru lemn de 30 mm lungime pe care le dai de jos ,in rest cred ca tine .