1

Subiect: sanitar bolnav

salutare.

imi cer scuze daca nu trebuia sa postez aici.

am un sanitar care este bolnav si nu stiu ce boala are si cum sa`l tratez..momentan l`am scos din acvariu de teama sa nu fie ceva contagios.

daca ma puteti ajuta ..

2

Re: sanitar bolnav

S-ar putea sa nu fie ceva foarte grav si oricum rezultatul stresului. Te rog sa pui o poza de ansamblu cu acvariul, se pare ca ai foarte multa lumina (algele de pe substrat), ceea ce nu-i convine acestui peste. Spune-ne cu ce-l hranesti!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: sanitar bolnav

Este multa lumina pt ca am scos din plantele plutitoare..il hranesc cu tetra mancare pt sanitari nu mai stiu exact cum se numeste dar am 2 si doar acesta are simptomele acestea.
ajuta daca il tratez cu sera costapur?

4

Re: sanitar bolnav

Este multa lumina pt ca am scos din plantele plutitoare..il hranesc cu tetra mancare pt sanitari nu mai stiu exact cum se numeste dar am 2 si doar acesta are simptomele acestea.
ajuta daca il tratez cu sera costapur?

5

Re: sanitar bolnav

sologsx A scris:

Este multa lumina pt ca am scos din plantele plutitoare..il hranesc cu tetra mancare pt sanitari nu mai stiu exact cum se numeste dar am 2 si doar acesta are simptomele acestea.
ajuta daca il tratez cu sera costapur?

   Daca tu stii ca Sera Costapur este bun pentru boala pestelui, da-i cu incredere! Eu ma indoiesc insa, asa ca intra aici, determina afectiunea si trateaz-o in consecinta!: http://www.jbl.de/en/online-hospital

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: sanitar bolnav

Nu pot intra momentan sunt la munca si intru de pe telefon..daca imi poti zice tu raman dator ca sa pot merge sa iau ce e necesar cand ies de la munca.
multumesc.

7

Re: sanitar bolnav

am fost la un petshop si vanzatorul mi`a recomandat JBL Ektol fluid .

Sper sa fie ok.. sa tratez si apa din acvariu chiar daca ceilalti pesti nu au nici un semn ?

8 Editat de Ancistrus (2012-01-05 01:31)

Re: sanitar bolnav

Mie-mi pare ca sufera serios pleco asta... cum igienizezi acvariul? Schimburi de apa/curatare material filtrant etc.
PS: Din ce am apucat sa vad in poze, ai un strat cam subtire de pietris, si de granulatie cam mare.

9

Re: sanitar bolnav

Am filtru tetra ex 600, acvariul are 100l, schimb cam 30l la 3saptamani.
pietrisul e subtire in unele locuri pt ca am 2 papagali care de o luna sau pus pe sapat.
din pacate sanitarul a murit astazi..nu stiu ce sa fac cu ceilalti pesti ca nu au semne de boala..

10 Editat de Ancistrus (2012-01-05 17:14)

Re: sanitar bolnav

sologsx A scris:

acvariul are 100l, schimb cam 30l la 3saptamani.

   30 litri ar trebui sa schimbi la maxim 1 saptamana, se vede in poze ca nici substratul nu il aspiri, practic in spatele pestelui este un adevarat WC neutral Pleco asta a murit din cauza lipsei de igiena din acvariu.
   Sa faci acum un schimb de 30-40% apa+1 lingurita de sare grunjoasa la 10 litri (10 lingurite in total in cazul tau), la 3 zile inca un schimb la fel dar fara sare, dupa care sa mentii schimbul asta la maxim o saptamana+aspirare substrat de resturi/deseuri.
   Ce material filtrant ai in filtrul extern si cum il cureti, si cat de des?

11

Re: sanitar bolnav

la filtru am doar ce era inauntru cand l`am cumparat, iar de curatat il curat cam la 1-2 luni ca mi`a zis cineva ca nu e bine sa fie curatat des si cand il curat spal filtrul din burete in apa scoasa din acvariu.

apa am schimbat aseara 30l si o sa pun maine 10 lingurite cum zici tu, iar pe weekend am sa curat tot si numai bine fac si schimbul de apa.

sper sa nu dauneze sarea..