1

Subiect: Tratamentul cu antibiotice pentru fin rot imi omoara crevetii

Salutare!
Numele meu este Vio si sunt detinatorul unui acvariu HAilea de 30L. Nu stiu sa va sun prea multe date despre filtrul intern (tot hailea - cu care a venit in pachet) si de termomentrul lui si de pompa de aer, insa va pot spune ca parametrii chimici ai apei sunt ok (duritate, pH, NO3, NO2, NH4). Azi am schimbat apa si valorile respective sunt incadrate in cote ok.
De vreo 5 zile am pe coditele neonilor si pe cele ale guppy-lor niste fin rot. Intrebarea mea este: pot trata aceasta boala cu eritromicina fara a-mi afecta crevetii? In acvariu am 3 bamboo shrimps, 3 ghost shrimps si 3 red claw shrimps. Iata si ce pesti detin: 2 sanitari, 2 kuhli, 8 neoni, 3 callisthusi, 1 zebra si 2 guppy.
Acvariul este bine plantat, cu ascunzatori iar hrana este variata in functie de zi (fulgi, ciclopi inghetati, artemia inghetati).
Va multumesc!

2

Re: Tratamentul cu antibiotice pentru fin rot imi omoara crevetii

Uau! In 30L ai atatea vietuitoare si mai e si plantat bine...

Faci o carantina unde vei trata pestii. Crevetii sunt traditional afectati de metale grele si fungicide. Despre eritromicina eu imi dau cu parerea ca-ti va afecta flora bacteriana din acvariu si ti-l va decicla. Fapt care ti-ar afecta indirect toate vietuitoarele din bazin.

Asteapta si alte pareri mai avizate decat a mea.

3

Re: Tratamentul cu antibiotice pentru fin rot imi omoara crevetii

Multam de raspuns! :ang
Dupa carantina, cand voi adauga pestii din nou acvariu, oare bacteria cu pricina nu mi-i va apuca din nou de codite? Acvariul va trebui dezinfectat sau doar un mic schimb de apa (50%) si aspirat nisipu, eventual spalat bine si fiert? Cum fac mai bine? Deja o parte din plante am inlaturat-o si acum ma apuc sa picur niste omnipur in acvariul de carantina! Va trebui sa iau doar pestii afectati si sa-i tratez in carantina iar pe cei sanatosi sa ii las in acvariu de 30L

Re: Tratamentul cu antibiotice pentru fin rot imi omoara crevetii

Salut Viorel!

viorc A scris:

va pot spune ca parametrii chimici ai apei sunt ok (duritate, pH, NO3, NO2, NH4). Azi am schimbat apa si valorile respective sunt incadrate in cote ok.

   La ce ai mai trecut toate testele astea daca spui doar ca sunt ok? Macar la testele de NO2 si NO3 poti spune ce rezultate ai avut?

viorc A scris:

De vreo 5 zile am pe coditele neonilor si pe cele ale guppy-lor niste fin rot.

   Ai putea sa pui o poza (neaparat una clara), sa se poata uita si colegii de forum care se pricep mai bine la boli, sa-ti spuna daca nu cumva te-ai inselat in diagnosticul ales de tine.

PS: Daca apare o boala in acvariul comunitar, dar o tratezi separat pe doar 2-3 pesti, este posibil ca odata reintrodusi in acvariu sa recidiveze. Eritromicina din cate stiu se folosea 1 pastila la 20 litri, si nu decicleaza/nu omoara crevetii.

5

Re: Tratamentul cu antibiotice pentru fin rot imi omoara crevetii

Valorile sunt urmatoarele, dupa testul JBL easy test 5 in 1:
NO3 - 8 mg/l
NO2 - 0 mg/l
GH - 14
KH - 10
pH- 7
Multumesc pentru raspuns!
Eu am citit tot asa pe mai multe forumuri despre faptul ca acest antibiotic - eritromicina - nu ar afecta deloc viata in acvariu, deci nici o fiinta vie nu sufera.
Cred ca problema mea a plecat de la faptul ca am adus 2 neoni cardinali la care, de lene, nu le-am mai facut un tratament mic asa preventiv si acum m-am ales cu mizeria asta.
Stiu ca este fin rot deoarece am tot citit de 2 zile (sunt in concediu si-mi permit!) si nu au decat coditele si inotatoarea dorsala afectate putin.
Cu ocazia asta mi-am facut si curat in acvariu (inca o data!!!) si am mai scos din plante!
Oricum, multam fain pentru ajutor. Va tin la curent cu ce se va petrece. Acum pentru moment am scos pestii si i-am bagat la omnipur in acvariul de carantina. O sa vad in cateva zile ce se petrece!
Multam inca o data!

6

Re: Tratamentul cu antibiotice pentru fin rot imi omoara crevetii

In seara asta voi lasa pestiucii la omnipur iar maine voi cauta eritromicina si-i voi trata pe toti in acvariul mare.
Sper sa reziste pana maine pestisorii mei cei dragi!

7

Re: Tratamentul cu antibiotice pentru fin rot imi omoara crevetii

Revin cu tratamentele aplicate pestilor mei.
Asa cum va scriam in mesajele anterioare, pestiucii mei au avut fin rot. I-am separat si i-am tratat cu sera omnipur pentru 4 zile intr-un acvariu de carantina. Copilasii au fost super bine, aratau perfect cu aripioarele intregi. Cand i-am pus din nou in acvariu, a fost jale mare. La numai o zi deja coditele lor erau din nou franjurate! Am hotarat sa pun eritromicina in acvariul mare si bine am facut! De doua zile stau cu eritromicina iar toate fiintele din acvariu se simt bine: toti neonii arata impecabil, zebra este mult mai bine iar guppy dau semne de revenire fantastica! Iar despre crevetii mei ce sa va spun!? Sunt superbi si se simt bine pana acum. Asa ca sa stiti, am probat pe pielea mea eritromicina si merge si pe creveti. Mentionez ca eu am in acvariu trei specii diferite de creveti bamboo, ghost/glass si red claws.
Multumesc oricum celor care m-au ajutat