1 Editat de snake333 (2012-01-04 18:03)

Subiect: Va rog cateva sfaturi despre tratarea unei buturugi

Salutare tuturor sunt nou aici si am dobandit si eu acest hobby minunat. As dori cateva sfaturi in legatura cu pregatirea lemnului si binenteles daca este posibil.
Creanga din poza este o creanga de mar, din gradina proprie ca daca tot vine primavara am zis ca fac unpic de curat prin gradina. Pomul nu a fost stropit cu solutii si alte chimicale.Am mai citi pe forum ca lemnul trebuie sa fie uscat, curatat de coja si tinut in apa cateva saptamani dupa care trebuie fiert de mai multe ori pana ce iasa taninul din el.Am pus si doua poze cu acvariul meu actual in care nuca de cocos am pregatit-o eu, dar pe care am fiert-o vreo 2 ore si gata.
Ma gandesc ca la creanga e un proces mai elaborat mai ales ca creanga e si verde dupa cum se vede si din pozele puse. Am uitat sa mentionez ca lemnul are 60 cm inltime pe 60 latime dar nu stiu daca era chiar important.
Va mutumesc mult.

2

Re: Va rog cateva sfaturi despre tratarea unei buturugi

Nu stiu daca vei putea folosi acea creanga de mar in viitorul apropiat pentru decor in acvariu cu pesti.
Este prea voluminos, si nu stiu daca ai un vas atat de mare pentru a fierbe aceasta creanga, dar pana una alta ar fi necesara uscarea lui si decojirea dupa care putem discuta de o fierbere...oparire si mentinere timp de cate va saptamani (macar) in apa care va trebui schimbata din cand in cand.
Fara aceste tratamente ...nici o sansa ,  o sa  se formeze pe ea fel si fel de ciuperci(mucus) foarte neplacut intr-un bazin pt decor.+ o colorare a apei.

http://www.youtube.com/watch?v=ms_KTq4CY8U

Re: Va rog cateva sfaturi despre tratarea unei buturugi

Daca vrei sa te chinui un pic, ai putea sa incalzesti apa pe toate ochiurile aragazului lol  Ai putea sa bagi creanga in cada si sa torni apa clocotita peste ea, nu trebuie sa o fierbi neaparat. O lasi acolo oricum, cateva zile, sa iasa "zeama" din ea cat de cat, taninul si diferitele ingrasaminte cu care a fost copacul stropit. Si eu am avut problema asta cu "spatiul din oala" lol

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate