41

Re: inceput cu putin ajutor

multumesc pentru raspuns Ancistrus.
revin si cu intrebarea: alte sfaturi cu ce ar trebui sa mai fac intre timp (am mai citit de alte solutii care ar trebui adaugate gen aqua safe etc. - sunt necesare) ?

42 Editat de Ancistrus (2012-01-07 18:59)

Re: inceput cu putin ajutor

Aqua Safe este un conditioner care elimina clorul si metalele grele din apa. Este folositor daca nu ai unde sa depozitezi apa in recipiente separate pentru declorinat. O amesteci cu conditioner, si ai apa buna de schimb instant+cateva vitamine folositoare pestilor.

PS: In mod normal este bine sa nu bagi tot felul de X si Y in apa, si sa lasi natura sa-si urmeze cursul normal.

43

Re: inceput cu putin ajutor

astazi, dupa a 4-a zi de declorare a apei, am fost si am luat si ceva plante.
vreau sa atasez si primele 2 fotografii (va rog sa imi spuneti cum fac asta, intrucat ma uit de 5 minute si nu gasesc cum sa uploadez).. rog a se tine cont ca este primul acvariu si pana acum 4 zile habar nu aveam cu ce se mananca acvaristica

astept pareri / sugestii
multumesc !

44

Re: inceput cu putin ajutor

Cand scrii un mesaj nou ai un buton "Choose file", dai pe el si incarci imaginile de pe calculatorul tau.

45

Re: inceput cu putin ajutor

multumesc .. astea sunt si cele 2 fotografii

referitor la ciclarea propriu-zisa, cum / cand incepe ? ce ar trebui sa mai fac ?

46

Re: inceput cu putin ajutor

slick007 A scris:

multumesc .. astea sunt si cele 2 fotografii

referitor la ciclarea propriu-zisa, cum / cand incepe ? ce ar trebui sa mai fac ?

   Daca tot ai recurs la pestera din rasini sintetice, ia un patent si transforma gaura rotunda intr-o gaura neregulata, mai aproape de natural. Respectivul accesoriu de decor, muta-l undeva pe lateral-spate, mi se pare ca nu trebuie sa focalizeze privirile pe el. Cu timpul, poate vei ajunge la concluzia ca ocupa cam mult loc, intr-un acvariu nu prea mare!?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

47

Re: inceput cu putin ajutor

aseara cand am ajuns acasa si m-am uitat la acvariu, patentul a fost primul lucru pe care am pus mana .. ce a iesit in fotografia atasa. (referitor la pozitionare inca ma mai gandesc cum anume sa impac toate elementele)

una peste alta, de aseara am inceput sa adaug si putina mancare in bazin, ferropol este necesar sa incep sa adaug ?

multumesc !

48 Editat de danielt (2012-01-09 15:40)

Re: inceput cu putin ajutor

Vad ca ai doua filtre. Cel intern e dintr-un acvariu ciclat? Daca nu, atunci poti sa-l scoti.

Ca sa incepi ciclarea iti trebuie amoniac. Acesta il poti produce din resturi in descompunere. Ori pui mancare pt. pesti, zilnic. Ori pui vietati rezistente.

Melci pomacea sunt des folositi pentru a incepe ciclarea. Pesti poti folosi: zebre, gupi, xipho si cam orice fel de vivipari. Sunt pesti destul de rezistenti.

Apoi, poti pune produse ce contin bacterii. Atentie, nu inseamna ca ciclarea se finalizeaza daca pui Bactozym sau Denitrol. Aceste produse contin doar un amestec de compusi ce ajuta la inmultimrea bacteriilor nitrificatoare intalnite natural in mediul inconjurator.

Masori NO2 si NO3 cel putin o data la 2-3 zile. Initial va creste NO2, dupa care va scadea la zero si va creste NO3. Cand ajunge si NO3 la valori apropiate de zero (5-10mg/l) atunci cilarea s-a terminat. Tot procesul asta dureaza aproximativ 4 saptamani. Daca nu apar factori care sa perturbe inmultirea bacteriilor nitrificatoare.

Ca sa nu perturbi inmultirea lor nu e bine sa faci urmatoarele:
- schimb de apa
- curatat mediile filtrante
- folosit apa cu clor
- pus medicamente
- schimbat filtrul cu totul introducand unul nou.
- folosit produse de aclimatizare a pestilor si orice alte substante care adauga bacterii (cu exceptia celor dedicate) sau elimina bacterii

LE: Eu as pune piatra aia mare in coltul din dreapta.

49

Re: inceput cu putin ajutor

danielt A scris:

Initial va creste NO2, dupa care va scadea la zero si va creste NO3. Cand ajunge si NO3 la valori apropiate de zero (5-10mg/l) atunci cilarea s-a terminat.

   NO3 creste direct proportional cu scaderea NO2 (fiind transformat de bacterii), intre timp NO2 va scadea pana la 0, iar NO3 va tot creste pana faci schimburi de apa, adica el nu mai scade decat cu schimburile de apa, sau cu material filtrant dedicat... dar asta este alta discutie. Ciclarea se poate considera incheiata cand NO2 ajunge la 0, iar NO3 creste bine.

50

Re: inceput cu putin ajutor

referitor la pozitia pietrei, mai mult ca sigur o sa o pun in partea dreapta si asez putin restul elementelor.

in ceea ce priveste filtrul din interior, este nou, venit cu bazinul. am zis ca nu strica sa il pun, dar daca e901 este suficient, il voi scoate.

in ceea ce priveste inceputul ciclarii, deja am pus de aseara mancare ... sa introduc si 2 - 3 pesti sau melci ?

produse pentru bacterii nu vreau sa adaug, astept ca acestea sa se formeze in mod normal, chiar daca va dura ceva timp.

Totodata revin cu intrebarea: este necesar sa adaug ferropol si cand anume (fiind recomandat a fi cumparat de catre Baracuda)

Multumesc !

51

Re: inceput cu putin ajutor

slick007 A scris:

in ceea ce priveste inceputul ciclarii, deja am pus de aseara mancare ... sa introduc si 2 - 3 pesti sau melci ?

   Eu zic sa bagi 3-4 Pomacea mari si dupa ce se termina ciclarea sa bagi si pesti, dar cu mare grija, daca introduci multi pesti deodata coloniile de bacterii nu vor face fata surplusului de amoniac/nitriti sa le descompuna si vei chinui pestii. De fiecare data cand introduci 4-5 pesti va trebui sa ai rabdare (macar 1 saptamana) sa creasca coloniile de bacterii care vor descompune amoniacul si nitritii de pe urma lor, dupa care mai poti baga inca un pachet de 4-5 pesti.

52 Editat de danielt (2012-01-09 17:13)

Re: inceput cu putin ajutor

Ancistrus A scris:
danielt A scris:

Initial va creste NO2, dupa care va scadea la zero si va creste NO3. Cand ajunge si NO3 la valori apropiate de zero (5-10mg/l) atunci cilarea s-a terminat.

   NO3 creste direct proportional cu scaderea NO2 (fiind transformat de bacterii), intre timp NO2 va scadea pana la 0, iar NO3 va tot creste pana faci schimburi de apa, adica el nu mai scade decat cu schimburile de apa, sau cu material filtrant dedicat... dar asta este alta discutie. Ciclarea se poate considera incheiata cand NO2 ajunge la 0, iar NO3 creste bine.

Eu am zis ca NO3 o sa fie pe la 5-10mg/l uitand sa precizez ca NO3 e absorbit de plante ca nutrient. Aici conteaza si cate plante ai si cat de mult NO3 absorb din apa.

@slick007

Pe termen lung, e recomandat sa nu sari de 20-30mg/l concentratie de NO3. Depinde si ce specii de pesti o sa tii. Unele specii sunt afectate de valori chiar si peste 10mg/l. Altele nu se reproduc sau sunt stresate. Pestii stresati vor trai mai putin si se reproduc greu sau deloc.

LE:
@slick007
ferropol poti sa bagi din prima zi. Nu afecteaza bacteriile sau echilibrul chimic pentru ca adauga doar micro-nutrienti. Deci nu umbla la nivelul de NO3 si nu afecteaza ciclarea bazinului. Daca decizi sa bagi pesti nu pune mai mult 2-3 si nu-i hrani in exces! O data pe zi e de ajuns. Nu vor muri de foame wink
Le dai putin cate putin astfel incat sa apuce sa manace grosul hranei pana ajunge pe fundul bazinului. Hrana in descompunere iti poate cauza varfuri de amoniac mai tarziu si o sa te intrebi de unde smile

@Ancistrus, buna observatie. Mai adaug ceva pe lista factorilor ce afecteaza ciclul azotului din acvariu smile

53

Re: inceput cu putin ajutor

Multumesc tuturor pentru ajutor.
Voi incepe cu 4 Pomacea mari si mancare putina odata pe zi (urmand sa monitorizez valorile NO2 si NO3 odata la 2 - 3 zile) si totodata cu ferropol pentru plante in cantitatea specificata de producator.

Referitor la lumina, la recomandarea lui Baracuda am pus 6 ore zilnic pentru prima saptamana (intre 10 si 16) urmand ca in fiecare saptamana sa cresc durata cu cate o ora pana la 10 ore pe zi.

este ok acest program pana la terminarea ciclarii ?
multumesc !

54

Re: inceput cu putin ajutor

E ok, ideea acestui program de crestere a luminii progresiv este sa te apere de alge pana cand plantele prind radacini si incep sa se dezvolte. Daca nu ai plante care sa consume nutrientii din apa se vor gasi profitori sub diverse forme de alge.

Asteapta si explicatia lui Baracuda pentru ca nu sunt chiar asa sigur ca asta-i motivul pentru care a facut recomandarea. Eu nu am folosit programul asta dar fac pauza de patru ore la pranz. Eu am un program 8-13 pauza 17-22. Algele nu au fost o problema. Inca le astept sa-si faca aparitia big_smile

55

Re: inceput cu putin ajutor

slick007 A scris:

Voi incepe cu 4 Pomacea mari si mancare putina odata pe zi

   Pune-le calumea sa manance, asta e si ideea sa apara amoniacul ala odata big_smile

56

Re: inceput cu putin ajutor

Ca si fel de mancare, pomacea ai mei infuleca fulgii tetramin pe nerasuflate. Nu e nevoie sa-i maruntesti. La granule nu se baga.

Ai grija cu ei ca o sa-ti tavaleasca plantele. Au obiceiul sa le dezradacineze din cauza gabaritului. In lipsa de mancare vor devora plantele si poti descoperi cu tristete ca vor prefera plantele in locul fulgilor  :scry

57

Re: inceput cu putin ajutor

Fulgi Tetra pun acum in apa...ca urmare o sa le dau sa manance pana se fac cat porcii  :scool

58

Re: inceput cu putin ajutor

Daca tot "ai dat din casa" si ai divulgat cine iti da sfaturi hors concours lol , este timpul sa te gindesti la pestii pe care ii vei baga in acvariu.
   Imi permit sa-ti dau o idee asupra unor pesti mai rar prezenti in hobby: Colisa (Gourami pitic), cu varietatile minunate in care sint cunoscuti. Cauta-i pe Google, citeste despre ei si decide!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

59

Re: inceput cu putin ajutor

Baracuda, de la inceput si-au dat seama  :noroc  ... am dat un google rapid si imi place ce vad. cand ajung acasa fac modificarile prin acvariu, si dupa aceea ma apuc de citit.

multumesc pentru hint ... poate mai ai si altele pentru intreaga populatie wink

60

Re: inceput cu putin ajutor

Gurami pitic  :fbr  foarte frumos

Ofera sfaturi nu jigniri!