Subiect: Fungus la Guppy

Salut!

Am un acvariu de 20 L cu vreo 8 masculi de guppy si vreo 4 femele..astia au mai ramas deoarece am fungus in acvariu si imi omoara unul cate unul...
Am facut tratament cu Verde de Malachit si apa la 31 de grade si nimic..
Acum apa are 29 de grade si tot sa mai imbolnavit o femela...
Nu am pus sare...sa pun? Daca da in ce cantitate (am sare de muraturi)

Re: Fungus la Guppy

Ce fungus? Neaparat pune o poza de calitate, ca daca este Columnaris si nu fungus, ai ales din start varianta gresita... Columnaris-ul face ravagii la temperaturi asa ridicate.

Re: Fungus la Guppy

Pestelui ii apare o pata alba cam de jumatate de cm patrat, aparent putin umflata si pestele moare cam la 4-7 zile de la aparitie. Poza de calitate nu am cum sa fac..se misca ca nebunii...
M-am uitat acum pe google la poze cu columnaris si cred ca asta este boala...
Pestii arata ca http://www.wetwebmedia.com/fwsubwebindex/ColumnarisF.htm
http://www.aquamax.de/Shop/Artikelbilder/Zusatzbilder/Columnaris_Krankheitsbild%20-%20Diagnose_STUG_Columnaris5.jpg

Zi-mi te rog cum scap...

Re: Fungus la Guppy

Se spune ca sarea este buna pentru unele tratamente fiind un bun dezinfectant.Din cate stiu se pune o lingurita de sare la 10-15 l de apa.Cand am avut pesti bolnavi ii separam si puneam sare si albastru de metil, dar sarea nu da intotdeauna rezultate in cazul anumitor boli.Avantajul este ca nu decicleaza acvariul cum pot face alte medicamente.Eu personal am pus in acvariul meu de 60l 4 lingurite de sare (le-am diluat in apa si am turnat apa in acvariu) deoarece am citit in multe locuri ca fereste pestii de unele boli, intretine mucusul natural , reduce din ph, etc.Daca dai un search pe google o sa gasesti mai multe .Sper ca te-am ajutat.

5 Editat de Ancistrus (2012-01-05 01:23)

Re: Fungus la Guppy

Temperatura la maxim 25°C si tratament cu Furanol 2 conform indicatiilor din prospect. Daca ai creveti sau melci s-ar putea sa-i pierzi.

PS: Scoate carbunele activ din filtru pe perioada tratamentului, daca ai, si inca o veste proasta: exista posibilitatea sa deciclezi acvariul.

Re: Fungus la Guppy

Am bagat 2 lingurite de sare si am scos incalzitorul din priza...astept rezultatele..30 de lei pe Furanol nu dau...ca nu fac pestii cat costa Furanolul

7 Editat de ddmickey (2012-01-06 20:26)

Re: Fungus la Guppy

incearca igienizarea acvariului(aspirarea substratului),verifica parametri apei:ai prea multi azotiti sau prea putin oxigen(sau amandoua) si fluctuatii mari de temperatura....astea ar fi cauzele,iar ca tratament penicilina si bai de albastru de metil...daca nu i-ai luat din pripa e posibil sa-i pierzi pe toti.
P.S. baile in albastru de metil le faci in separat,adica scoti din apa din acvariu intr-un recipient si pui albastru dupa care bagi pesti la loc.
deasemenae in acvariile de vivipari se recomanda apa salmastra (cu adaos de sare neiodata)
Bafta si insanatosire grabnica

"-Ce faceti de dimineata pana seara?
  -Ma suport. (Emil Cioran)

Re: Fungus la Guppy

ddmickey A scris:

baile in albastru de metil le faci in separat,adica scoti din apa din acvariu intr-un recipient si pui albastru dupa care bagi pesti la loc.

   La Columnaris nu are nici o treaba albastrul de metil... si daca face tratamentul separat, ce se intampla cu bacteriile/parazitii ramasi in acvariul comun/filtru, adica acolo unde s-a manifestat boala!?

9

Re: Fungus la Guppy

@ancistrus-ceea ce se pare ca face deja...adica restarteaza acvariul... de fapt penicilina este cea care ataca columnarisul si nu albastru de metil....dar de fapt cred ca stiai si tu

"-Ce faceti de dimineata pana seara?
  -Ma suport. (Emil Cioran)

10

Re: Fungus la Guppy

ddmickey A scris:

de fapt penicilina este cea care ataca columnarisul si nu albastru de metil.

   Nu stiu cum naiba am citit de nu am vazut ca ai scris de Penicilina... scuze ^:)^

11

Re: Fungus la Guppy

Momentan am pus sare...vad ca fenomenul nu a mai aparut la nici un peste. Sper ca am scapat!

12

Re: Fungus la Guppy

ok,e un inceput,dar boala desi nu se mai manifesta,exista in stare latenta..asa ca o sa reiau:aspiri f.f.f.f. bine substratul si schimbi cam 50% din apa,in felul asta vei schimba valorile azotitilor(ele vor scadea)si vei oxigena(in acelasi timp),adaos de penicilina(eventual de uz veterinar=mai accesibila ca pret) daca nu ma inseala memoria 10.000. u /10 litri,bai in albastru de metil pt pesti si tratamentul se repeta la 2 zile de cel putin 2-3 ori.
P.S. sarea functioneaza ca si antiseptic,dar pt o perioada scurta,fiind vorba de vivipari acestia au nevoie de apa salmastra(apa cu sare neiodata),in cazul tau ,probabil nefolosind sare pana acum aceasta are efect inhibitor asupra bacteriei....in rest insanatosire grabnica si ape limpezi

"-Ce faceti de dimineata pana seara?
  -Ma suport. (Emil Cioran)