Subiect: un colt de natura

sa imi prezint si eu acvariul
acvariu home made L68, l35 , h45 cm
lumina 3 tuburi osram 865 de 18 W
Filtru Tetratec In 600 Plus
bomba co2 , cu difuzor Eheim
substrat JBL AquaBasis plus

locatari : 4 Barbus tetrazona, 2 scalari , 6 neoni , 4 xifo , 4 coridorasi , 4 moly si multi creveti red chery
plante : nu le stiu numele tuturor

acvariul este infiintat acum 8 luni

Re: un colt de natura

Salut, frumusel acvariu smile  :sok Cum se impaca scalari cu creveti? de cati cm sunt scalari?, nu mananca scalari creveti? yikes  smile  :smoke  :acv

Re: un colt de natura

scalarii au in jur de 5-6 cm si nu au treaba cu creveti
plantele sunt atat de dese incat isi duc viata linistiti

Re: un colt de natura

Salut , foarte frumos acvariul  :fok

Re: un colt de natura

Salut,eu am un acvariu de 60l tot asa este plantat bine,am 2 scalari cam de 7-10 cm si nu stiu daca ii mananca pe creveti sau nu, deoarece mi-as pune si eu creveti ce zici ii manaca :smoke  :smoke  smile

Re: un colt de natura

nustiu ce sa spun , ai mei chiar nu au avut probleme , incerca si poate ai noroc

7

Re: un colt de natura

Salut.Frumos acvariul tau. :sok
Cum se impaca Scalarii tai cu Tetrazonele?

Re: un colt de natura

se impaca destul de bine , fara incidente neplacute

Re: un colt de natura

Ok,mersi de raspuns :sok

Re: un colt de natura

Salut, si bine ai venit. Frumos acvariu si bine ingrijit, folosesti fertilizanti?

Pop Remus.....am 2 scalari cam de 7-10 cm si nu stiu daca ii mananca pe creveti sau nu, deoarece mi-as pune si eu creveti ce zici ii manaca....

Remus ....eu nu te-asi sfatui sa ii pui in acelasi acvariu, pentru ca daca nu e foarte plantat ramai fara creveti, o spun din experienta  sad, dar poti pune o specie de creviti mai mari decat RCS...

gabytzu89 ... Scalarii sunt pesti foarte linistiti si nu se simt bine in compania speciilor mai active cum sunt tetra....ii streseaza
Multa bafta in continuare si apa limpezi

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

11

Re: un colt de natura

da, folosesc sera florena , 3 picaturi o data pe saptamana , in ceea ce priveste scalarii , stiu acest lucru , insa au fost primiti cadou . am un alt acvariu in lucru si vreau sa ii mut in cel mai scurt timp

12

Re: un colt de natura

renegade1dani A scris:

gabytzu89 ... Scalarii sunt pesti foarte linistiti si nu se simt bine in compania speciilor mai active cum sunt tetra....ii streseaza
Multa bafta in continuare si apa limpezi

Cand tetrazonele formeaza un grup de cateva exemplare din joaca ciupesc antenele scalarilor.

13

Re: un colt de natura

Si eu am avut sera florena mai demult si eu foloseam 15ml in saptamanal dupa fiecare schimb de apa,la un acvariu de 60l si tu folostesti 3 picaturi sau 30ml??? yikes  yikes  :smoke  smile

14

Re: un colt de natura

doar 3 picaturi , a fost deajuns atat . au mers toate ok

15

Re: un colt de natura

yikes  yikes  yikes  Citeste cum se administreaza sera florena si vezi ca scrie 5ml/20l apa acvariu deci eu puneam 15ml/60l apa acvariu,acum habarnam ca 3 picaturi cam la 80l cati are acvariul tau nu prea cred ca are vre-un folos  :stupid  dar mno daca tu zici, eu mai pun si JBl ferropol24 pun in fiecare zi 2 picaturi, acesta se administreaza 1ml/50l apa acvariu si 2ml/50l la acvariile bine plantate smile

16

Re: un colt de natura

tabaks A scris:

Cum se impaca Scalarii tai cu Tetrazonele?

Eu am incercat sa bag in acvariul cu tetrazoane un Betta mascul. In 3 min ......s-au repezit la el ca pirania. L-am scos imediat. Am incercat sa bag si creveti RCS si nu au rezistat nici 30 min. Acvariul este destul de bine plantat.
El are noroc ca scalarii nu sunt atacati de tetrazoane.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

17

Re: un colt de natura

Foarte frumos acvariul, felicitari.

Re: un colt de natura

Salut!da,pare un acvariu ingrijot.Felicitari

Gratis nu exista,ieftin nu rezista