Subiect: Buna

Numele meu este Simona, sunt noua pe acest site dar si in acvaristica. Am un acvariu de 100 litri, populat cu Guppy, Xifo, zebre si 2 Scalari

simona_5510@yahoo.com

Re: Buna

Bine ai venit Simona!
   Sa pui si poze cu acvariul, ca sa avem ce carcoti big_smile

3

Re: Buna

Bine ai venit!
Asteptam poze si mai multe detalii despre acvariul tau. :sok

Re: Buna

Salut si bine ai venit! smile ,asteptam poze cu acvariul tau, si ceva mai multe informati despre el :sok

5

Re: Buna

Bine ai venit printre noi, cum spuneau si colagii nostri asteptam mai multe detalii.

Re: Buna

Multumesc pentru primire! Dar cum spuneam si in postul anterior, nu stiam foarte multe despre cum ar trebui sa arate un acvariu cand l-am decorat, deci e unic neutral  neutral  Am incepu cu un bascul de Beta rosu, care s-a facut alb si a murit. Am continuat cu o mare ciorba: 2 Scalari, 2 Pangasius, 2 Xifo, 2 Zebre, 2 Guppy, si un Khuli. A fost liniste o saptamana dupa ce i-am luar, dar a inceput razboiul si am inceput sa ma documentez. Dupa marele dezastru creat din ce ar fi trebuit sa fie colltul meu de relaxare, am hotarat ca trebuie sa-i donez. Acum am 3 Guppy, 2 Xifo si as vrea sa-mi iau si 2 Moli. Inca mai am nisipul colorat pe care nu am reusit sa-l schimb. deci sa nu fiti prea rautaciosi cand o sa vedeti cat de unic este acvariul meu. Asa arata saptamana trecuta, inainte sa donez Scalarii si sa scot planta artificiala.

simona_5510@yahoo.com

7

Re: Buna

Wai, am crezut ca mi s-a spart ecranul big_smile

8 Editat de Horia (2012-01-08 01:48)

Re: Buna

Nu ma pricep asa de bine dar pangasius stiu ca e un peste care se mananca.
Revenind la acvariul o sa vezi cum or sa curga mesaje referitoare la nisip (de preferat sa ai un pietris 2-4 mm in locul celui colorat) si scoate pietrele alea mari din acvariu si picura 1-2 picaturi de otet. Daca sfaraie e calcaros deci nu e bun daca nu sfarie atunci felictari ai niste pietr foarte frumoase. Zebrele sunt pesti care se aduna si fac bancuri  big_smile  deci iti ami trebuie inca vreo 4-5 dar renunti la scalari (nu sunt compatibili)

danielt A scris:

Wai, am crezut ca mi s-a spart ecranul big_smile

Rau dar bun  big_smile

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: Buna

simonalisa A scris:

Am incepu cu un bascul de Beta rosu, care s-a facut alb si a murit.

   Scuze de off-topic dar mi-a placut fraza asta la nebunie lol  lol
   Nu, nu voi spune nimic despre nisip... mmm... dar mai bine nu spun lol
   Citeste, citeste si iar citeste big_smile, mult succes cu acvariul :fok

Re: Buna

Cum am spus si mai devreme, cand mi-am luat acvariul si decoratiile nu stiam cum ar trebui sa arate si am cumparat ce mi-a recomandat vanzatorul de la pet-shop. La fel a fost si cu pestii, am luat toti pestii care aratau bine, iar cel care mi i-a vandut zicea ca se inteleg. Acum incerc sa repar "unicitatea" acvariului meu. Din acelas motiv mi-am facut cont aici vreau sa ma documentez bine inainte de a face ceva mai rau.

simona_5510@yahoo.com

11 Editat de simonalisa (2012-01-08 05:20)

Re: Buna

danielt A scris:

Wai, am crezut ca mi s-a spart ecranul big_smile

Aveam un fir de par pe camera.Am donat Scalarii acum cateva zile.  Cat despre Pangasius este un peste de acvariu dar creste foarte repede si mananca toti pestii din acvariu. Cu toate astea se vinde la Pet-shop ca rechin "pasnic". Dar  arata bine in acvariu si e prietenos cand i se da mancare din mana big_smile

simona_5510@yahoo.com

12

Re: Buna

Obisnuieste'te sa nu mai crezi tot ce spun vanzatorii din Petshop'uri. Pe ei nu'i intereseaza soarta animalutelor ce le vand... doar sa vanda si sa iasa profit. Inainte de a merge sa cumperi ceva din Petshop documenteaza'te pe forum. Sunt foarte multe thread'uri din care ai ce invata. Trebuie sa folosesti optiunea "search".
Succes in continuare!

Ape limpezi!

13

Re: Buna

shpritz A scris:

Obisnuieste'te sa nu mai crezi tot ce spun vanzatorii din Petshop'uri. Pe ei nu'i intereseaza soarta animalutelor ce le vand... doar sa vanda si sa iasa profit. Inainte de a merge sa cumperi ceva din Petshop documenteaza'te pe forum. Sunt foarte multe thread'uri din care ai ce invata. Trebuie sa folosesti optiunea "search".
Succes in continuare!

Are dreptate colegu...
Vanzatorii din petshopuri sunt in stare de orice.De la pesti injectati cu, culori pana la a da sfaturi rele pt a te intoarce la ei sa mai cumperi cate ceva.

14 Editat de simonalisa (2012-01-08 17:22)

Re: Buna

Nu stiu unde as putea posta problema mea cu plantele pentru ca nu sunt foarte familiarizata cu forumul si nu vreau sa incurc pe cineva, postez aici. Dupa cum se vede in poza de mai sus, am o cabomba care mi se usuca si se imprastie prin acvariu. Adica raman betele goale, si toate astea intr-o saptamana. Nu am schimbat nimic, nu gasesc cauza.

simona_5510@yahoo.com

15

Re: Buna

Am avut si eu o problema cu o cabomba bruna. A mers bine 1 luna, dupa care a inceput sa se albeasca la varf si sa piarda frunzele care mi-au infundat filtrul. Probabil lipsa fierului din apa....................etc. Folosesti vreun fertilizant?

Cat despre vanzatorii de la pet shop...............  :stupid
Unu mi-a propus sa cumpar discusi mici chiar daca ii spusesem ca acvariul meu are 54 lit si are deja pesti (tetrazoane). Nu ar fi rezistat nici 30 min discusii aia mici in conditiile alea.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

16

Re: Buna

simonalisa A scris:

Nu stiu unde as putea posta problema mea cu plantele pentru ca nu sunt foarte familiarizata cu forumul si nu vreau sa incurc pe cineva, postez aici. Dupa cum se vede in poza de mai sus, am o cabomba care mi se usuca si se imprastie prin acvariu. Adica raman betele goale, si toate astea intr-o saptamana. Nu am schimbat nimic, nu gasesc cauza.

   - Parametrii apei
   - Iluminarea acvariului
   - Fertilizarea

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: Buna

BGD46 A scris:

Am avut si eu o problema cu o cabomba bruna. A mers bine 1 luna, dupa care a inceput sa se albeasca la varf si sa piarda frunzele care mi-au infundat filtrul. Probabil lipsa fierului din apa....................etc. Folosesti vreun fertilizant?

Cat despre vanzatorii de la pet shop...............  :stupid
Unu mi-a propus sa cumpar discusi mici chiar daca ii spusesem ca acvariul meu are 54 lit si are deja pesti (tetrazoane). Nu ar fi rezistat nici 30 min discusii aia mici in conditiile alea.

Cabomba Furcata/Piauhyensis este o planta deosebit de pretentioasa la lumina si fertilizare cu fier, ca toate plantele cu frunze rosii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18

Re: Buna

Mie o data vanzatorii de la pet-shopuri mi-au zis ca pestii nu au nevoie de incalzitor, si am luat muuuulti pesti, asta acum 3-4 ani, cand eram mic (9 ani). Tata nu s-a documentat despre acei pesti, vanzatoare a zis ca umplu acvariul cu apa, il las o zi si apoi pun pestii, si au mai aparut si niste pete albe pe ei, cred ca erau de la temperatura scazuta, si au murit toti. Apoi, anul trecut, am inceput sa ma documentez, si am acum un acvariu cu 2 scalari, 10 cory si 2 +/- 1 (a ramas pe fundul acvariului cateva zile si avea aripiorele rupte, nu stiu ce sa intamplat, poate copy l-au atacat ca guppy astia mananca mult si apoi se duc pe fund, raman multe resturi mici la suprafata pe care scaalrii nu le  mananca si le mananca guppy).

Acum, revenind la acvariul tau..... ce pacat ca ai dat scalariii, erau asa frumusei  smile
Si daca era nisipul normal, arata mult mai bine acvariul, nisipul colorat il face frumos pe acvariu (acvariu ca geamuri si sticla), dar acvariul (si cu pesti si cu plante etc) arata nasol... adica nu mai ies in evidenta pestii.
PS: plantele sunt reale? smile

19

Re: Buna

Laur98 ai spus ca acum 3-4 ani cand aveai 9 ani............... acum ai 12-13 ani?intreb pt. ca si eu am tot 13 ani smile

20

Re: Buna

Da, 13 si multi nu stiau asta pana acum smile