41

Re: Acvariu 126L

Update:
Am mai adaugat plante si am scos pietrele.
Locatari noi, multumita colegului Kribensis, am achizitionat 4 juvenili de care sunt extrem de multumit, sunt jucausi, se plimba peste tot, ies pe neasteptate dintre plante, si cel mai important este armonie intre pesti (momentan).
Nu va abtineti... :hug

Ofera sfaturi nu jigniri!

Re: Acvariu 126L

not bad...not bad at all!

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

43

Re: Acvariu 126L

Daca scoti si butoiul, eu ma declar satisfacut! smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

44

Re: Acvariu 126L

Baracuda A scris:

Daca scoti si butoiul, eu ma declar satisfacut! smile

Felicitari!
Acvariul tau arata din ce in ce mai bine.

45

Re: Acvariu 126L

New cribs for Kribensis.   :fp  :fcool  :fcool  :fp

Ofera sfaturi nu jigniri!

46

Re: Acvariu 126L

Buna
mult mai natural
Elodea nu prea e bine sa o rasfiri si sa o plantezi in fata
succes

47

Re: Acvariu 126L

imi A scris:

Buna
mult mai natural
Elodea nu prea e bine sa o rasfiri si sa o plantezi in fata
succes


Multumesc pentru mesaj,
Am pus cateva varfuri tunse in fata pentru a reduce stresul pestilor care stateau doar in fundal.
Incercarea mea de a-i face sa se plimbe peste tot a mers. 

Am postat poze recente, vreau sa specific ca 2 kribensis din cei 4 pe care ii am au format o pereche, si acum au inceput ritualul de imperechere(isi vibreaza unul altuia), si-au ales o nuca de cocos din cele 3 pe care le-am pus la alegere, si cel mai important isi pazesc zona doar de ceilalti kribensis, cu restul pestilor nu sunt deloc agresivi, chiar mananca unii langa altii spre surprinderea mea.
Urmeaza prima lor depunere dar nu imi fac sperante de prima oara la pui.

Voi reveni cu update cand va fi cazul sau cu poze noi daca se cer..

Ofera sfaturi nu jigniri!

48

Re: Acvariu 126L

Deja "joci in alta liga". Daca ma uit la prima pagina (la primele poze), nici nu-mi vine sa cred ca este acelasi acvariu si acelasi posesor.  :fok  :sok

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Acvariu 126L

dap!corect!BGD are dreptate.felicitari

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

50

Re: Acvariu 126L

:noroc
Multumesc pentru aprecieri, voi mai pune plante cat de curand si voi lua teste pentru apa, Ph si NO2 (pentru inceput)

Ofera sfaturi nu jigniri!

51

Re: Acvariu 126L

cum spunea si dl Radu , daca scoti si butoiul , ma declar si eu satisfacut  smile

52

Re: Acvariu 126L

butoiul ca butoiul. dar eu am o pb cu filtrul
daca nu ma insel e un 2008 care mie unul mi se pare ca are o masa filtranta exagerat de mica. nu cred ca sunt mai mult de 300 cc acolo sincer sa fiu
eu as merge ori pe un i100 JBL sau un aquaball de la eheim cu 3 elemente. si mai bine ar fi un e700
Raman la parerea mea ca acvariile chit au cred ca mai mic filtru posibil ca sa se incadreze producatorul in pret

53

Re: Acvariu 126L

adrian88 A scris:

:noroc
Multumesc pentru aprecieri, voi mai pune plante cat de curand si voi lua teste pentru apa, Ph si NO2 (pentru inceput)

Pentru NO3 mi se pare mai util. Odata ce ai acvariul ciclat si nu faci vreo prostie si-l deciclezi, testul NO2 e optional spre inutil.

54 Editat de adrian88 (2012-02-22 22:09)

Re: Acvariu 126L

Salutare tuturor.
Am adaugat cateva poze cu perechea de kribensis care s-a format, Ph-ul este la nivelul optim pentru ca ei sa scoata si femele si masculi.
Timpul va spune restul..

Ofera sfaturi nu jigniri!

55

Re: Acvariu 126L

Deci si-au facut cuib in butoi lol

56

Re: Acvariu 126L

Pai asta a fost motivul pentru care nu l-am scos, de cand i-am pus, femela s-a facut comoda in el, are loc jos sa intre cu totul si am facut si putina gaura (strat mai putin) sub pentru ca este pietris mare pe care nu il poate aranja ea..

Stiu ca nu va place dar momentan nu mai modific nimic.
PS: Am schimbat si fundalul...

Ofera sfaturi nu jigniri!

57

Re: Acvariu 126L

:acv

Ofera sfaturi nu jigniri!

58

Re: Acvariu 126L

Arata mult mai bine :apl, exceptand... hmm hmm, nu mai zic :pp

Re: Acvariu 126L

M-am abtinut din rasputeri sa nu ma bag si eu in cearta de mai sus  lol , dar oricum concluzia e: cand intrebi si pui in aplicare ce ti se spune (evident ce e bun), nu ai decat o singura cale: progresul. Si la tine se vede acest progres din plin. Nu iti mai spun si eu sa arunci departe, departe butoiu ala, pentru ca la un moment dat iti vei da tu seama ca nu e locul lui acolo si ai sa il inlocuiesti cu o cioata frumoasa cu ceva moss pe ea sau io mai stiu ce altceva.
Spor la treaba in continuare!
PS: Cristi, daca ne intalnim face to face, fii sigur ca iti astup gura! Cu poze cu noul meu setup Blackwater lol  lol .

60 Editat de adrian88 (2012-01-27 21:20)

Re: Acvariu 126L

Salutare tuturor,

Am postat poze noi cu prima depunere a pestilor, acum fac cu schimbul si le verifica la fiecare rotatie  :fbr

Acum asteptam sa vedem cum se descurca la prima experienta 

PS: Am scos butoiul :-

Ofera sfaturi nu jigniri!