1 Editat de mihai2006 (2012-01-06 14:18)

Subiect: Moarte in randul pestilor

Salutare din nou smile

In urma cu o luna va ceream sfaturi  privind "intretinerea " unui acvariu primit cadou si o eventuala cauza privind moarte a 2 pesti.
Astazi dupa aproximativ o luna.....inca am probleme cu moartea pestilor...acu 2 zile au murit 2 ( un molly si un guramy)...in total 5 pesti in interval de o luna.
Apelez la cunostiintele voastre si va rog sa ma ajutati cu un sfat...

-Acvariu este de 60 de litri, flitru intern Elite Jet-Flo 50, Incalzitor Elite 50 w , termometru. capac acvariu cu neon philips
-Schimburile de apa le fac in proportie de 20% din cantitatea totala  odata la 7-14 zile . Apa folosesc de la robinet, pe care o tin in bidoane timp de 4-5 zile inainte iar apoi adaug Aqua Safe .
- Filtru intern l-am curatat o singura data  iar pentru curatare am folosit tot apa din acvariu curatarea am facut-o intr-un interval de 5 minpentru a evita deciclarea acvariului.
- Temperatura apei este constanta 25 de grade
- Am adaugat si 2 plante ( Dracena si inca una ..." nu imi aduc aminte acum denumirea"
- Mancare le dau o singura data / zi.
-Sunt 17 pesti (guppy, molly, platy, sanitari,xifo,1 carasel si 1 gurami)


La toti pestii care au murit ..am observat aceleasi simptome...pestii parca sunt mai apatici..stau pe pietris, isi pierd parca echilibrul si nu mai au putere sa se ridice la suprafata apei.
Un alt lucru pe care l-am observat...posibil doar sa mi se para...la cei bolnavi  coada parca devine "tare" si ei au inotatoarele mai desfacute "zbarliti"
In rest nu prezinta nici un fel de pete, au pofta de mancare, nu au depuneri pe ei...sau orice altceva din ce m-am documentat pana acum.

Eu banuiesc una din urmatoarele cauze:
- fie este vorba de o suprapopulare ;
- fie o boala ..."ascunsa"
Ca un ultim lucru de mentionat....am observat ca cei 5 pesti care mi-au murit pana acum au fost achizionati primii si de la acelasi vanzator...restul fiind achizionat la un interval de 2-3 zile dupa si de la un alt vanzator.

Scuze pentru lungimea mesajului...am incercat sa fiu cat mai explicativ...poate s-au mai confruntat si altii cu o problema asemanatoare.

2 Editat de Pop Remus (2012-01-06 14:48)

Re: Moarte in randul pestilor

Salut, nu prea stiu de ce ti-au murit pestisori, :acv  mai asteapta raspunsul colegiilor de pe forum, la un carasel ii trebuie 50l apa,ar fi mai bine dupa parerea mea daca ai renunta la gurami si la carasel deoarece acesti pesti cresc foarte mari :stupid ,multa bafta cu pestisori  ^:)^  smile

Re: Moarte in randul pestilor

Am incercat sa ma documentez cat mai bine si sa remediez din greselile facute la  inceput sa le remediez cat mai repede:
- am decis sa adaug 2 plante si un decor ceramic pentru a evita stresarea pestilor;
- m-am gandit si la faptul ca acvariul nu este ciclat...desi pana acum (au trecut 4 saptamani si ceva) trebuiau sa moara mult mai multi pesti..daca ciclarea nu era completa.
- am evitat scaderile de temperatura si am urmarit ca temperatura sa fie mereu constanta;
- pestii achizitionati  nu i-am introdus direct in acvariu....ci am bagat punga in acvariu timp de 10 min iar apoi am adaugat cate putina apa in punga...dupa care am mutat pestii in acvariu.
Acum nu stiu daca am procedat corect ...in toate aceste etape...dar mi-am propus in urmatoarele zile..daca continua sa imi moara din pesti...sa efectuez si niste teste privind calitatea apei..altceva chiar nu stiu ce sa fac.. sad

4 Editat de Ancistrus (2012-01-06 14:47)

Re: Moarte in randul pestilor

Pop Remus A scris:

Salut mie mi se pare destul de ok

   Remus ce ti se pare ok? Faptul ca a bagat plante de apartament in acvariu (Dracaena), sau ca schimba prea putina apa?
   Chiar daca ai un caras acolo si "sanitari" iti recomand sa bagi o lingurita de sare grunjoasa la 10 litri de apa (ideal ar fi fost o lingura, dar e bine si asa), iar la 3 zile schimba 40% din apa cu apa curata. Banuiesc o intoxicatie cu nitriti, adica acvariul este neciclat.

PS: Scoate Dracaena aia, si cumpara plante pentru acvariu.

Re: Moarte in randul pestilor

PS: Scuze dar nu am stiut ce specie este acea Dracaena, planta de apartament sau de acvariu :stupid

6

Re: Moarte in randul pestilor

Poti incepe cu a pune niste poze cu acvariul.

La suprapopularea pe care o ai in bazin eu zic ca acvariul tau nu se va cicla niciodata. Nivelul de amoniac si nitriti (NO2) va fi constant prea mare pentru pesti.

Fara poze si fara teste de apa nu putem vorbi de un diagnostic precis. Itit recomand sa iei teste individuale pentru:

- NH4
- NO2
- NO3

Si posteaza valorile inregistrate impreuna cu pozele.

Concluzia mea initiala este ca ai suprapopulat acvariul sau pestii respectivi au murit de foame daca este o competitie mare pe singura hrana primita pe zi.

Asteapta si o parere avizata a colegilor care stiu mai multe despre bolile pestilor.

Re: Moarte in randul pestilor

Dracaena sanderiana planta este aceasta...mi-a fost recomandata la magazinul de specialitate...ca fiind o planta care creste usor...si care va rezista la caras...ba chiar mi-a fost data din acvariu sad lor

Re: Moarte in randul pestilor

danielt A scris:

Concluzia mea initiala este ca ai suprapopulat acvariul sau pestii respectivi au murit de foame daca este o competitie mare pe singura hrana primita pe zi.

   Suprapopularea a dus la schimburile de apa, respectiv la intarzierea inchiderii ciclului azot, iar pesti morti de foame sigur nu sunt... toti acvaristii tind sa supraalimenteze, si oricum unui peste ii ia foarte mult timp pana moare de foame, discusii rezista si o luna fara sa manance wink
   
PS: Cum spune si @danielt, pune si o poza neaparat.

9 Editat de mihai2006 (2012-01-06 15:14)

Re: Moarte in randul pestilor

o sa postez cateva poze spre seara...cand ajung acasa.
Maine am sa fac un schimb de 40% din apa (apa o pun direct de la robinet si adaug aqua safe si apoi o las la temperatura camerei) sper ca procedez bine.
Cam de cate ori trebuie sa fac acest schimb?

In prima saptamana de la achizitionarea acvariului au murit 2 pesti...iar acum 2 zile ( dupa 1 luna de cand am acvariul ) au mai murit inca 3 pestisori la interval de o zi..speciile din care au murit sunt 2 molly,  guramy, 1 xifo

Daca ciclarea nu era completa...pestii nu trebuiau sa moara mai la inceput...mai ales ca au fost primii achizitionati

10

Re: Moarte in randul pestilor

In perioada ciclarii nu se schimba de loc apa si nici nu se spala materialul filtrant al filtrului :stupid  smile

11

Re: Moarte in randul pestilor

Pop Remus A scris:

In perioada ciclarii nu se schimba de loc apa si nici nu se spala materialul filtrant al filtrului :stupid  smile

   Remus iar dai cu bata in balta? :stupid Aici vorbim despre un acvariu in care sunt pesti... si inca multi, deci daca nu schimbi apa mor pestii - e simplu big_smile

12

Re: Moarte in randul pestilor

Pop Remus A scris:

In perioada ciclarii nu se schimba de loc apa si nici nu se spala materialul filtrant al filtrului :stupid  smile


Eu am schimbat si apa si am spalat si  filtrul .   :omfg Filtrul mai mult l-am " clatit" decat spalat

13

Re: Moarte in randul pestilor

In perioada ciclarii, e bine sa nu faci schimburi mari de apa. Daca e vorba de moartea pestilor poti face schimburi mici 15-20% la 2-3 zile.

Testele sunt importante pentru ca poti sa urmaresti evolutia ciclarii. Vezi daca ai amoniac, daca scade sau nu NO2.

Ma indoiesc ca asta ar fi dar e posibil ca pestii sa sufere de soc al Ph-ului?

Poti aproxima cand ti-au murit? Seara cumva? Sau peste noapte? Din pestii care ti-au murit ai observat un tipar? Toti au murit in aprox aceeasi perioada a zilei? Ti-au murit la 1-2 zile dupa un schimb de apa mare?

14

Re: Moarte in randul pestilor

danielt A scris:

In perioada ciclarii, e bine sa nu faci schimburi mari de apa.

   In perioada ciclarii nu se face nici un schimb de apa, dar aici vorbim despre o ciclare "ca la carte", unde se baga 1-2 pesti (eu recomand melcii Pomacea) dupa 1-2 saptamani, ca sa apara amoniacul, fara de care nu se poate cicla acvariul. Deci daca bagi pesti multi de la inceput, ori faci schimburi de apa (si intarzii foarte mult incheierea ciclarii) ori iti mor pestii de la varfurile de amoniac/nitriti care apar in perioada asta.

15 Editat de mihai2006 (2012-01-06 15:40)

Re: Moarte in randul pestilor

- Pestii au murit in numar de 5 -( 2 la inceput cand am pus pestii in acvariu - dupa vreo 3 zile) acum o saptamana a mai murit unul ( o femela guppy gestanta..care era pusa intr-o maternitate si pe care am gasit-o la intoarcea acasa de la servici in acvariu moarta..iar acum 2 zile au mai murit 2 pesti ( un guramy si un molly) la interval de o zi unu fata de celalalt.
- peste noapte nu a murit nici unul...dimineata inainte sa plec la munca...ma uit la ei...2-3 au murit in timpul zilei si ceilalti pe seara.
- nu au murit dupa schimburile de apa;
-Au murit cam toti in aceeasi perioada a zilei..interval 10-18
- toti au murit la fel...stau mai mult pe fundul apei, isi pierd incet..incet echilibrul..stau cand pe o parte.cand pe alta,nu mai pot urca la suprafata...si parca li se intepeneste coada ...dau decat din inotatoare. Dupa ce observ simptomele astea , mor la un interval de 3-5ore


Inainte sa apara pierderea echilibrului si celelalte simptome...pestii raman pe fundul apei iar inotatoarea dorsala si codala devin " zbarlite"...asta am observat la toti ...

16

Re: Moarte in randul pestilor

@Ancistrus

Daca e vorba de moartea pestilor poti face schimburi mici 15-20% la 2-3 zile.

@mihai

Cumpara testele de apa, posteaza valorile inregistrate. Imi pare rau dar ai inceput cu stangul. Nu stiu cati pesti mai poti salva acum. Doar facand schimburi de apa mai poti sa salvezi ceva desi ciclarea nu se va incheia prea curand. Ca si optiune ajuta sa pui Denitrol.

Fara date concrete putem sa speculam la infinit. Poti primi o solutie mai potrivita pentru situatia ta daca oferi valori de chimie a apei. Nu lua teste bagheta de forma 5 sau 6 in 1 deoarece nu sunt precise.

17 Editat de mihai2006 (2012-01-06 17:33)

Re: Moarte in randul pestilor

Ajuns acasa...ma simt deja ca in dosarele X....molly care astazi dimineata avea un inot dezechilibrat"...acum e disparut din acvariu si pe deasupra am mai gasit si un peste scormonitor aproape mort.... :fcry


Nu stiu daca il puteau manca ceilalti pesti. neutral

Nu am apucat nici sa indepartez....Dracaena din acvariu...am atasat si ceste 3 poze...desi nu stiu daca ajuta la ceva..si-am avut si o surpriza placuta...am gasit si o femela de guppy fatata..

18 Editat de Pop Remus (2012-01-06 17:42)

Re: Moarte in randul pestilor

Mai ai foarte mult de lucru la acest acvariu................. :stupid  In primul rand ai inceput cu stagul:scoate pietrisul ala albastru ca arata oribil,in natura nu vezi asa ceva, si pune unul natur negru sau alb :stupid,planteaza toate plantele acelea si i-ale din acele inele ceramice si planteazale in nisip, acuma ca o vad stiu de ce planta este vorba am si eu una acasa si are cam 1.5m adica dracaerna(eu ii spun acasa ,,firul de porum,, deoarece arata ca si un fir de porum numai ca are dungi alb cu verde, si fa scoateo din acvariu,acum imi aduc aminte ca am mai vazut intr-un petshop din orasul meu, in maternitatile alea macar ai ceva pui?si pune un fundal de preferabil intr-o culoare:negru albastru alb gri etc

19

Re: Moarte in randul pestilor

pietrisul si fundalul doream sa le scot de saptamana viitoare...planta dracaena am sa o indepartez cu totul din acvariu.
Intr-o maternitate sunt 5 pui de guppy iar in cealalta o femela guppy care urmeaza sa nasca....astazi sper sa fac testele de apa..sa vedem ce valori am

20

Re: Moarte in randul pestilor

Nu vreau sa fiu rau, dar pestii tai cred ca isi fac harakiri. Asta din cauza ca inca nu ai scos planta de apartament din acvariu. Poate ii oboseste si pietrisul ala albastru. Citeste mai mult despre ciclare, te va ajuta.
Apropo, sa stii ca acvaristica este un hobby foarte costisitor.

Ape limpezi!