Subiect: Acvariu 112l

Salutare... Mircea ma numesc
Am un acvariu de 112 L 'DIVERSA'(firma este poloneza...). El are:
-filtru HAILEA HL-BT700
2 neoane de 18W (stau cam prost cu lumina...)
incalzitor HAILEA CB-8300
In acvariu am in total 39 de pesti:guppy, neoni, goarami, alcistrus, coridorasi, zebre si asa mai departe.
Astept pareri  :sok

2 Editat de Pop Remus (2012-01-06 22:08)

Re: Acvariu 112l

Salut si bine ai venit, ai deschis 2 topice cu prezentarea acvariul tau smile In primul rand mai ai foarte mult de lucru la acvariul tau, scoate biserica aia sau ce este ca nu arata deloc bine,in natura nu vezi biserici pe fundul lacului sau in rau lol ,si pune eventual niste pietre sau cregute,cioate si pune un fundal de preferabil intr-o culoare :negru,albastru,gri,alb etc, credema v-a arata mult mai bine :sok

3 Editat de BGD46 (2012-01-06 23:09)

Re: Acvariu 112l

Parerea mea este ca ai foarte multi pesti acolo. Scalarii aia o sa creasca mult.
Eu as pastra scalarii, neonii, guramii si sanitarii. ( nu trebuie sa te iei dupa mine)
Biserica.....................NU !! Mai bine puneai un bolovan (testat cu otet ca sa nu fie calcaros)
Mai trebuie sa pui substrat (pietris). E foarte putin.
La cati pesti ai.......si la cate plante sunt acolo, mai mult ca sigur ca ai si alge pe plante.
Ptr inceput, lumina este suficienta. Daca o sa vrei sa faci spectacol cu plante, atunci iti trebuie mai multa lumina.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

4

Re: Acvariu 112l

Si care credeam ca cei ~16 pesti ai mei sunt multi in 100L net  big_smile

5 Editat de tabaks (2012-01-06 23:46)

Re: Acvariu 112l

Salut si bine ai venit Mircea!
Sunt de aceeasi parere cu colegii mei.Foarte multi pesti si cateva incompatibilitati, gen: Scalari cu Guppy si Betta.
Biserica inca o ciudatenie.Nu-si are locul in peisaj.


Ape limpezi.