1

Subiect: accesorii EHEIM FILTRU EXTERN ECCO PRO 300

salut,

am de ceva timp un filtru extern Eheim ECCO PRO 300 si de ceva timp am observat ca nu mai are acelasi debit de apa (tras apa din acvariu si impins inapoi) - daca atunci cand l-am cumparat (a fost luat sh), impingea apa cu "putere" inapoi in acvariu astfel incat pestii erau "impinsi" de debitul de apa, acum si puiutii se pot plimba in voie fara sa fie deranjati.

din acest motiv am desfacut filtrul (capacul, furtunele, buretii, rotorul) si le-am curatat cu simt de raspundere.

furtunele erau colmatate si se depusese pe ele un fel de mazga
buretii din filtrul extern i-am curatat foarte usor (nu au necesitat mare curatare)
capacul era prin anumite portiuni acoperit cu acelasi gen de mazga ca si in furtune
rotorul prezenta ca un fel de "praf" daca ii pot spune asa, mult mai putin dens decat cel prezent pe furtune

dupa aceasta operatiune, am montat totul la loc, am amorsat filtrul, insa nu s-a schimbat nimic...

aveti vreo idee ? ar trebui sa schimb rotorul acestui filtru ? sunt alte parti ce se pot defecta in timp (sunt considerate "consumabile") ?

multumesc anticipat

Re: accesorii EHEIM FILTRU EXTERN ECCO PRO 300

Nu ma prea pricep, dar din cate am citit , am inteles ca sunt considerate consumabile.Totusi cred ca se pot schimba si piese la ele, numai ca daca nu mai ai garantia, eu spun sa nu te incurci cool

0784063963

3

Re: accesorii EHEIM FILTRU EXTERN ECCO PRO 300

salut,

garantia oricum nu o mai am, asa ca sunt interesat sa caut piese de schimb...