1 Editat de Ancistrus (2012-01-10 17:26)

Subiect: Cei mai compatibili pesti de apa dulce

Ma gandeam de ceva vreme sa deschid un asemenea subiect, in care putem spune ce pesti de apa dulce am tinut in acvariul comunitar, si au fost cei mai compatibili.
   Voi incepe eu cu Rasbora heteromorpha, sau mai nou Trigonostigma heteromorpha (poze), care i-am tinut cu Xipho Koi, Ancistrus, Colisa, Corydoras, endleri, neoni albastri, scalari, melci, creveti RCS... deci de-a lungul timpului cu foarte multe specii de pesti si nevertebrate, si nu am avut probleme cu ei niciodata, nu ciupesc "antenele" scalarilor, nu mananca pui de creveti, nu mananca puii de endler sau Ancistrus, nu streseaza pestii... si daca ai un grup de 10-15 exemplare arata extraordinar.
   Astept sa postati si voi pareri despre un pestisor de acvariu, pe care il considerati din experienta proprie cel mai compatibil, sa vedem ce fiinte putem combina, chiar si la categoria "acvariu ciorba", fara batai de cap :fok

2

Re: Cei mai compatibili pesti de apa dulce

Buna idee!

Eu o sa adaug combinatiile mele, desi nu am destula vechime. Poeciliidae (guppy, molly, platy) cu Botia Macracanthus.

Eu am RCS cu Xipho, gupy, moly si Botia. Nu am observat probleme intre aceste specii desi Botia e mancator de nevertebrate (melci, creveti juvenili).

Re: Cei mai compatibili pesti de apa dulce

Daniel ar fi bine sa alegi o singura specie care ti s-a parut cea mai compatibila, ca sa poata posta si altii parerile lor despre alti pesti. Asa alegeam eu familia Cyprinidae si se consuma subiectul big_smile.
   Eventual pune si 1-2 poze cu pestii care ii alegi, in felul asta ii vor cunoaste si incepatorii si vor sti ce sa-si aleaga pentru acvariul comun.

4 Editat de danielt (2012-01-10 17:10)

Re: Cei mai compatibili pesti de apa dulce

Am inteles acum despre ce-i vorba, am citit mai atent postarea ta inititala big_smile

Atunci o sa vorbesc despre Botia.
Numele speciei: Chromobotia macracanthus (grindel clovn, eng: clown loach)
http://www.acvariidevis.ro/forum/uploads/2011_12/img_9402_a.jpg

Este o specie care traieste cu predilectie pe fundul acvariului. Sunt pesti pasnici chiar timizi. Stau in grupul lor si nu ataca alti pesti. Din cauza naturii lor retrase chiar si crevetii sunt rareori deranjati de prezenta lor. Cat timp au ascunzatori in pietre sau buturugi acesti pesti vor interactiona rareori cu restul vietatilor din acvariu. Sunt oportunisti si nu devin agresivi nici cand se hranesc alaturi de alti pesti si nici nu ataca puii.

5

Re: Cei mai compatibili pesti de apa dulce

danielt A scris:

Am inteles acum despre ce-i vorba, am citit mai atent postarea ta inititala big_smile

Atunci o sa vorbesc despre Botia.
Numele speciei: Chromobotia macracanthus (grindel clovn, eng: clown loach)
http://www.acvariidevis.ro/forum/uploads/2011_12/img_9402_a.jpg

Este o specie care traieste cu predilectie pe fundul acvariului. Sunt pesti pasnici chiar timizi. Stau in grupul lor si nu ataca alti pesti. Din cauza naturii lor retrase chiar si crevetii sunt rareori deranjati de prezenta lor. Cat timp au ascunzatori in pietre sau buturugi acesti pesti vor interactiona rareori cu restul vietatilor din acvariu. Sunt oportunisti si nu devin agresivi nici cand se hranesc alaturi de alti pesti si nici nu ataca puii.

Pot confirma cele scrise aici si mai adaug din proprie experienta ca sunt foarte sociabili cu restul pestilor din acvariu (guppy, xifo, colisa, ramirezi, neoni) cand le dau sa manance nu asteapta sa ajunga mancare si pe fundul acvariului, se ridica catre suprafata si mananca impreuna cu restul dupa care pleaca spre partea inferioara a acvariului sa vada daca mai gasesc ceva.

6 Editat de simonalisa (2012-01-11 02:17)

Re: Cei mai compatibili pesti de apa dulce

Denumirea ştiinţifică: Pangio kuhlii

Nume comun: Kuhli Loach, culi Loach, Leapord anghilă, ochi fileu.

Sinonime: Acanthophthalmus kuhlii, Cobitis kuhlii

Distribuţie: Indonezia

Dimensiunea maximă: 4 inch

Îngrijire: Toti kuhli au nevoie de acvarii bine plantate şi o mulţime de ascunzisuri. Trebuie tinuti in grupuri de minim 3

Hrănirea: Mananca orice, de la fulgi si granule la resturile care raman de la ceilalti pesti si alge

Parametrii de apă: pH-ului: 6.2-6.8. Duritate: Mediu moale pentru mediu. Max dh: 10

Temperatura: (25,5 - 28ºC)

Eu am un Kuhli de 7 luni si l-am tinut cu Vivipari si puii lor, Scalari cu Beta mascul si nu au avut nici ei treaba cu el nici el cu ei. Din mica mea experienta, Kuhli este un peste compatibil si placut in acvaariu big_smile

simona_5510@yahoo.com