1 Editat de Bezzz (2012-01-10 16:07)

Subiect: Filtru Aquael UV 500 vs Filtru Juwel BioFlow 6.0

Imi puteti spune si mie va rog care dintre aceste doua filtre este mai bun pentru un acvariu cu discusi.
    Este bun UV de la acest filtru Aquael si ce rol au razele UV. Multumesc!

2

Re: Filtru Aquael UV 500 vs Filtru Juwel BioFlow 6.0

Bezzz A scris:

Imi puteti spune si mie va rog care dintre aceste doua filtre este mai bun pentru un acvariu cu discusi.
    Este bun UV de la acest filtru Aquael si ce rol au razele UV. Multumesc!

   Sint doua lucruri complet diferite aproape din toate punctele de vedere. Nu stiu daca stii, filtrul Juwel se lipeste pe peretele acvariului, perete care trebuie sa aiba inaltimea de minim 600 mm. Apropos, citi litri are acvariul tau?
   Fiind vorba de Discusi, un filtru intern va fi considerat intotdeauna un accesoriu al filtrului extern, care este indispensabil.
   Celula UV a filtrului Aquael este o gluma care se va lupta impotriva algelor verzi, atit cit va putea (si nu va putea mare lucru, intr-un acvariu de dimensiunea unuia pentru Discusi)
   Despre rolul UV, citeste pe Google.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: Filtru Aquael UV 500 vs Filtru Juwel BioFlow 6.0

Nu vroiam sa stiu daca acel UV de la aquael distruge bacteriile si virusii la care sun sensibili discusii?

4

Re: Filtru Aquael UV 500 vs Filtru Juwel BioFlow 6.0

Sau nu e nevoie de filtru UV pentru discusi?

Re: Filtru Aquael UV 500 vs Filtru Juwel BioFlow 6.0

Bezzz A scris:

Nu vroiam sa stiu daca acel UV de la aquael distruge bacteriile si virusii la care sun sensibili discusii?

   Discusii sunt "sensibili" la calitatea apei (filtrare, schimburi, igiena...) nu la virusii din ea. Daca le oferi conditii bune nici nu vei stii macar ca ai "bacterii si virusi" in acvariul lor wink

PS: Ca fapt divers: Discusii au probleme cu parazitii nu cu "bacterii si virusi" :fok

6

Re: Filtru Aquael UV 500 vs Filtru Juwel BioFlow 6.0

Bezzz A scris:

Nu vroiam sa stiu daca acel UV de la aquael distruge bacteriile si virusii la care sun sensibili discusii?

Daca te-a incomodat intrebarea mea referitoare la dimensiunea bazinului tau, poti sa nu-mi raspunzi! wink

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: Filtru Aquael UV 500 vs Filtru Juwel BioFlow 6.0

Decamdata vrea sa-mi fac un plan pentru acvariuLcare urma sa-l fac. De ce am nevoie una alta.Dim vor fi 100L*40L*50H.Oricum multumesc pentru lamuriri si vroiam sa vad daca acel UV este de ajutor discusilor:D

8

Re: Filtru Aquael UV 500 vs Filtru Juwel BioFlow 6.0

Bezzz A scris:

Decamdata vrea sa-mi fac un plan pentru acvariuLcare urma sa-l fac. De ce am nevoie una alta.Dim vor fi 100L*40L*50H.Oricum multumesc pentru lamuriri si vroiam sa vad daca acel UV este de ajutor discusilor:D

Citi Discusi maturi vor popula acest acvariu?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!