1

Subiect: pH ridicat

Buna Ziua! As vrea sa va rog sa-mi spuneti daca Easy Balance stabilizeaza ph-ul in jur valorii6,5-7 asa cum am citit intrucat apa de la robinet are in jur 7,5 spre 8.Multumesc!

2

Re: pH ridicat

Bezzz A scris:

Buna Ziua! As vrea sa va rog sa-mi spuneti daca Easy Balance stabilizeaza ph-ul in jur valorii6,5-7 asa cum am citit intrucat apa de la robinet are in jur 7,5 spre 8.Multumesc!

   Daca este in legatura cu intentia ta de a creste Disusi, nu te baza pe aditivi chimici care sa-ti stabilizeze parametrii. In cazul Discusilor exista trei posibilitati:
   1. Folosesti apa din retea, daca este in parametrii normali pentru acesti pesti
   2. Folosesti aparat de osmoza inversa pentru obtinerea apei
   3. Folosesti sistem complet pentru CO2 (inclusiv pH controller), pentru un pH stabil si optim

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: pH ridicat

Si m-ai am o mica chiar pot sa zic MARE NEDUMERIRE. Eu vreau acvariu steril si ar trebui sa folosesc o pompa de aer cu piatra (daca nu ma insel) si atunci CO2 nu s-ar elimina? Scuza daca gresesc nu ma pricep foarte bine la chimie :smoke

4

Re: pH ridicat

Bezzz A scris:

Si m-ai am o mica chiar pot sa zic MARE NEDUMERIRE. Eu vreau acvariu steril si ar trebui sa folosesc o pompa de aer cu piatra (daca nu ma insel) si atunci CO2 nu s-ar elimina? Scuza daca gresesc nu ma pricep foarte bine la chimie :smoke

Eu zic sa mai astepti, sa acumulezi cunostintele necesare cresterii Discusilor (citeste cit poti de mult) si apoi vei decide ce si cum. Deocamdata ai prea multe necunoscute si mi se pare foarte riscant sa cresti acesti pesti.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: pH ridicat

K

6

Re: pH ridicat

Eu totusi insist deoarece chiar vreau discusi si nu ma las pana nu-mi iau eu apelez la dumneavoastra daca vreti sa ma ajutati bine daca nu asta e....
  Am gasit pe internet aceasta reactie in care CaCo3 se depune si apare si  Co2 in ea sa-mi spuneti daca e corecta reactia si daca bag Co2 si inafara de filtru si incalzitor mai am nevoie de ceva pentru acel acvariu?

7

Re: pH ridicat

Ca(HCo3)2-> Co2+H2O+CaCo3 care se depunde.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ap%C4%83_dur%C4%83