1 Editat de sergiu25 (2012-01-11 20:44)

Subiect: alexandru

Ma cheama Sergiu sunt din Oradea am 25 de ani si sunt absolvent al Facultati de Biologie in 2010, in prezent urmez un master tot in domeniu si m-am alaturat pe acest forum pentru ca iubesc animalele printre care si pesti.Pe parcursul anilor am avut de 2 ori acvariu dar din motive de timp si spatiu am fost nevoit sa renunt la ele.
Dar de ceva timp am revenit ca sa spun asa la pasiunea,copilariei mele si mi-am achizitonat un acvariu de 30 L care a fost lasat cu apa in el pentru acomodare timp de  7 zile iar dupa ciclare l-am populat cum urmeaza:- 2 Pterophyllum|(Scalari)
- 2 Poecilia reticulata (Guppy)
- 2 Poecilia sphenops (Molly)
-1 Corydoras paleatus (Sanitar)
Am si plante era sa uit de ele acestea sunt :-Alternanthera sessilis,Anubias barteri .

Acvariul este echipat cu un filtru intern Red Crane Model RC-FI 200,pentru iluminat folosesc o lampa tip LED cu cap flexibil care se poate roti la 180 de grade si prevazuta cu un clip care se prinde pe sticla acvariului iar, ca si substrat pentru plante am cumparat o punga de Filtrus Floran la 4 L .

PS: Pe viitor vreau sa imi cumpar un acvariu de 60 L iar acvariul de 30 L sa il folosesc pentru cresterea plantelor sau ca si cresa pentru puiet

M-am inscris pe acest forum pentru a schimba unele pareri, opinii pe subiecte de acvaristica, primesc si dau sfaturi in limita bunului simt si cat stiu si eu .

Cuvintele unui om beat reprezinta gandurile unui om lucid..

Re: alexandru

Salut ! Bine ai venit si asteptam cu nerabdare si ceva poze . Bafta in continuare !

3

Re: alexandru

Salut si bine ai venit!
Corydoras paleatus (Sanitar) sunt pesti care prefera sa stea in grup, nu cred ca ai procedat bine achizitionand doar unul.
Scalarii cu Guppy se cam bat cap in cap v-a trebuii sa renunti la o specie (nu sunt compatibili).
Ciclare in 7 zile, nu cred ca e completa, o ciclare normala dureaza intre 3-4 saptamani.Da-ne mai multe detalii despre proprietatile apei,plante,etc.
PS.:Ceva poze daca se poate. :sok

Re: alexandru

salut si bine ai venit printre noi!se pare ca vei invata repede ce si cum avand in vedere ca esti oarecum in domeniu.Si e foarte bine ca te-ai documentat despre ceea ce ai cumparat pana acum.O mica precizare totusi,fara suparare,acvariul de 30l si cel viitor cum zici tu 60 l e  mic pt scalari.Indiferent de conditii.Dar si un acvariu mic cum ai tu,sau mai marisor cum vreo sa iti iei ,poti sa il faci sa arate super,si cu pesti care se vor simti bine in el.Vivipari,caraciade,poate niste cicilde americane ex ramirezi etc etc.In rest...spor la treba si...poze. smile

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: alexandru

parerea mea..meri pe molly,guppy,xipho ,cory..ceva usor pt inceput si care s-ar simti bine in acvarii mai mici.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

6 Editat de sergiu25 (2012-01-12 02:47)

Re: alexandru

tabaks A scris:

Salut si bine ai venit!
Corydoras paleatus (Sanitar) sunt pesti care prefera sa stea in grup, nu cred ca ai procedat bine achizitionand doar unul.
Scalarii cu Guppy se cam bat cap in cap v-a trebuii sa renunti la o specie (nu sunt compatibili).
Ciclare in 7 zile, nu cred ca e completa, o ciclare normala dureaza intre 3-4 saptamani.Da-ne mai multe detalii despre proprietatile apei,plante,etc.
PS.:Ceva poze daca se poate. :sok

Mai exista o vorba exceptia intareste regula pana, acuma nu am avut probleme strigente cu pesti ,iar cand se va ajunge la divergente probabil cand vor mai creste atunci se vor duce sub forma de donatia la un petshop din localitate .
Iar aspectul cu cory panda, ca e singur si ca nu ar fi indicat asa ci cu mai multi indivizi in grup nu imi permite spatiul .
Iar sa iti zic de ce am lasat apa doar o saptamana pt ca am folosit si niste solutii de genu  ,Easy Life: Easy Start (pentru crearea bacteriilor propice) si Filter medium (un produs antistres,tonic si profilactic- foarte bun de utilizat si in momentul in care se pun pesti noi intr-un acvariu,dar si daca ai vreo boala in acvariu dupa ce scapi de ea e bine sa pui aceasta solutie sa indeparteze rezidurile, cristalizeaza apa, indeparteaza clorul si metalele grele,e buna si pentru sanatatea plantelor, previne aparitia algelor), iar pentru plante am pus primul rand de substrat Filtus Floran(e ca un fel de 'pamant de flori' care ajuta radacina sa se dezvolte) si Easy Life Pro Fito(fertilizant universal pentru plante de acvariu).
Aceste solutii nu au fost facut doar de dragul de a fi facute au si ele un scop bine definit si ajuta apa sa isi formeze mai repede bacteriile.Nu am avut probleme cu acvariul il am de 4 luni deja apa se schimba partial la el saptamanal .

Sper sa nu se ajunga la o polemica de genu ca nu ai facut totusi bine si nu stiu ce si sa se bata apa in pui pe acelas subiect daca mai aveti si alte propuneri sau doriti un sfat de la mine cat stiu si eu k daca nu iar e bine .

Bafta

Cuvintele unui om beat reprezinta gandurile unui om lucid..

7 Editat de sergiu25 (2012-01-12 02:00)

Re: alexandru

dan.matei26 A scris:

parerea mea..meri pe molly,guppy,xipho ,cory..ceva usor pt inceput si care s-ar simti bine in acvarii mai mici.

Nu ma supar stai linistit dar nu te supara si tu mai citeste inca odata prezentarea mea cu mai mare atentie si vei vedea ce speci de pesti am
Bafta

Cuvintele unui om beat reprezinta gandurile unui om lucid..

8

Re: alexandru

Ia-o ca pe dovada faptului ca sunt un vesnic nemultumit! Polemica de care te temi si pe care nu ti-o doresti, depinde numai de tine, de modul in care iti vei sustine pregatirea intr-un domeniu extrem de adiacent acestui hobby. Din pacate, la debutul tau pe acest forum, nu sustii in masura in care ar fi fost firesc, studiile de specialitate. In timpul studentiei, documentarea pe cont propriu se presupune ca era aproape un reflex, pastreaza-l si-ti vei da seama ca ai pasit nu cu stingul, ci cu doua stingi, in acvaristica.
   Scuze pentru tonul probabil prea sever dar asteptarile de la tine, se ridica mult peste cele vis a vis de cei fara studii de specialitate.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: alexandru

:- 2 Pterophyllum|(Scalari)
- 2 Poecilia reticulata (Guppy)
- 2 Poecilia sphenops (Molly)
-1 Corydoras paleatus (Sanitar)

Astia is pestii care ii ai ,nu?iar acvariul 30 l?Cred ca am inteles ok.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

10

Re: alexandru

sergiu25 A scris:

Iar sa iti zic de ce am lasat apa doar o saptamana pt ca am folosit si niste solutii de genu  ,Easy Life: Easy Start (pentru crearea bacteriilor propice) si Filter medium (un produs antistres,tonic si profilactic- foarte bun de utilizat si in momentul in care se pun pesti noi intr-un acvariu,dar si daca ai vreo boala in acvariu dupa ce scapi de ea e bine sa pui aceasta solutie sa indeparteze rezidurile, cristalizeaza apa, indeparteaza clorul si metalele grele,e buna si pentru sanatatea plantelor, previne aparitia algelor), iar pentru plante am pus primul rand de substrat Filtus Floran(e ca un fel de 'pamant de flori' care ajuta radacina sa se dezvolte) si Easy Life Pro Fito(fertilizant universal pentru plante de acvariu).

   Bine ai venit Sergiu!
   Ma asteptam ca un absolvent al Facultatii de Biologie sa spuna in ce stadiu al ciclului azot se afla conform testelor care le-a facut apei in care tine acei pesti, si sa nu se "agate" de tot felul de solutii care grabesc ciclarea... dar este doar parereea mea. Mult succes!