1 Editat de cristifoxy (2012-01-11 23:49)

Subiect: inceputul meu

Vreau sa aflu parerea voastra.  :hug
http://img692.imageshack.us/img692/3472/acvariu.jpg
Acvariu 54L
Pesti: xypho, zebre, endleri, moly, gupy, ancistrusi, jandarmi, corydoras , barbus conconius, neoni
Filtru AQUAEL
Neon T4
Astept sfaturi cum sa mentin apa curata. Mai trebuie si altceva in afara de filtru?

Re: inceputul meu

Salutare si bine ai venit... In acel acvariu ce pesti ai ce plante si alea sunt pietre sau alceva?? hmm 
P.S. Mai fa poze spune ce filtru ai ce neon ai..
Frumoase plante big_smile ASTEPTAM POZE

3

Re: inceputul meu

Salutare si bine ai venit!
Mai multe detalii despre acvariul tau.Ce volum are vasul? :fok

Re: inceputul meu

Salut si bine ai venit smile  :fok

Re: inceputul meu

Salut , pentru inceput nu e rau , acum mai depinde si de cum vor decurge treburile in continuare . Acvariul este ciclat ? , cati litri are ?

6

Re: inceputul meu

Salut si bine ai venit . 
As vrea sa stiu cateva detalii despre neonul " t4 " pe care il detii pentru ca eu nu am auzit pana acum de t4 si sunt curios in cazul in care exista si nu este un t5 sau t8.
  La acvariul tau cred ca ar fi bine pentru inceput sa schimbi pietrisul cu ceva de culoare neutra ca sa fie placut ochiului.
   Sa faci o proba cand ai timp sa vezi ce diferenta este intre fundalul tau si unul simplu negru.
  In coltul din dreapta in spate mi se pare mie sau nu ai pietris deloc ?

   In functie de cat timp aloci acestui hobby se va vedea o diferenta in bine sau in rau.

   Bafta in continuare !

7

Re: inceputul meu

Buna!
Cateva sfaturi pentru acvariu:
Scoate pietrele colorate, un acvariu trebuie sa fie cat mai aproape de natura. Alege un pietris nici prea mare nici prea mic de culoare naturala.
Pune un autocolant pe spatele acvariului de culoare neagra sau albastru inchis, dupa preferintele tale, vezi cum arata mai bine, in niciun caz sa nu pui peisaje pentru ca arata inestetic si fals.
Pentru a mentine apa curata trebuie sa nu suprapopulezi acvariul. Cauta pe internet cati litri de apa are nevoie fiecare din speciile pe care le detii.
Nu trebuie sa le dai multa mancare deoarece cea care nu este mancata se descompune si murdareste apa.
Sper ca ti-am oferit cateva sfaturi utile, sunt si eu incepatoare.
Apropo, si eu am tot acvariu de 54l Aquael, tocmai l-am achizitionat sambata de la un petshop din Cora. Deocamdata sunt multumita de el.
Ape limpezi! :acv

Re: inceputul meu

Salut! si bine ai venit !
Mie mi se pare ca ai cam multe specii de pesti ... adica intr-un cuvant o ciorbica... cred ca ar arata mult mai bine cu 2-3 specii de pesti, cu pietrisul schimbat si un aranjament al plantelor mai ok.Despre filtrare daca nu dai mai multe detalii sa stii ca nu te poate ajuta nimeni.A si apropo ... cum te uitzi la poza in stanga in fata ... acea planta nu este de acvariu, ci este de apartament (ghiveci) si se numeste Dracaena Lemon Lime... asta daca nu cumva ma insel eu.

9

Re: inceputul meu

ovidiugl A scris:

Salut si bine ai venit . 
As vrea sa stiu cateva detalii despre neonul " t4 " pe care il detii pentru ca eu nu am auzit pana acum de t4 si sunt curios in cazul in care exista si nu este un t5 sau t8.
  La acvariul tau cred ca ar fi bine pentru inceput sa schimbi pietrisul cu ceva de culoare neutra ca sa fie placut ochiului.
   Sa faci o proba cand ai timp sa vezi ce diferenta este intre fundalul tau si unul simplu negru.
  In coltul din dreapta in spate mi se pare mie sau nu ai pietris deloc ?

   In functie de cat timp aloci acestui hobby se va vedea o diferenta in bine sau in rau.

   Bafta in continuare !

Scrii "neon T4" in Google si...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: inceputul meu

dea23 A scris:

Buna!
Cateva sfaturi pentru acvariu:
Scoate pietrele colorate, un acvariu trebuie sa fie cat mai aproape de natura. Alege un pietris nici prea mare nici prea mic de culoare naturala.
Pune un autocolant pe spatele acvariului de culoare neagra sau albastru inchis, dupa preferintele tale, vezi cum arata mai bine, in niciun caz sa nu pui peisaje pentru ca arata inestetic si fals.
Pentru a mentine apa curata trebuie sa nu suprapopulezi acvariul. Cauta pe internet cati litri de apa are nevoie fiecare din speciile pe care le detii.
Nu trebuie sa le dai multa mancare deoarece cea care nu este mancata se descompune si murdareste apa.
Sper ca ti-am oferit cateva sfaturi utile, sunt si eu incepatoare.
Apropo, si eu am tot acvariu de 54l Aquael, tocmai l-am achizitionat sambata de la un petshop din Cora. Deocamdata sunt multumita de el.
Ape limpezi! :acv


salut si bine ai venit!ia uite..cine citeste si asculta.A zis domnisoara cam tot ce era de zis pentru inceput.FelicitariSi eu am parerea ca trebuie putin "naturalizat" biotopul si ...cred ca sunt cam multi pesti.Oricum spor la munca si pentru inceput bafta la treaba smile

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: inceputul meu

Salutare si bine ai venit.
Nu sunt cam multe specii in acvariul ala al tau? E o greseala pe care si eu am facut-o la inceput, am amestecat cam tot ce mi-a placut in shop  lol , mai lipsea sa pun niste sare si usturoi si aveam o ciorba de toata frumusetea. Sustin si eu ideea cu pietrisul si autocolantul precum si pe cea a colegului bitanu: cand intrii intr-o comunitate saluti, te prezinti si apoi ii dai bataie cu ce te intereseaza. Nu ar fi rau sa dai un edit la primul post  sa nu te mai cicaleasca si alti  fixisti:D .
Daca vrei o apa curata, trebuie sa ai un filtru decent, acvariul sa fi fost ciclat in prealabil si sa schimbi apa saptamanal aprox 15l. La schimburi poti proceda astfel: lasi apa o zi la decantat sau pui intr-o galeata substante care inlatura substantele nocive si bagi furtunul de la filtrul extern sa o traga in acvariu, asta daca ai unul sau, o metoda neacceptata de acvaristi, cum fac eu, o bagi direct de la retea daca nu stai la bloc cu apa plina cu clor si tevi de pe vremea lui ceasca'.
Mult succes si ape limpezi.

tabaks A scris:

Salutare si bine ai venit!
Mai multe detalii despre acvariul tau.Ce volum are vasul? :fok

Daca citeai, a spus omul ca are 54l (acel l vine de la litri).

12

Re: inceputul meu

Bine ai venit cristifoxy!
   Mircea cred ca te-ai grabit putin cu litri aia big_smile, vezi la ce ora a editat @cristifoxy primul post.

13 Editat de tabaks (2012-01-13 19:46)

Re: inceputul meu

De volumul acvariului la intrebat si MariusMinu la 20:40.Asa ca... :noroc

Re: inceputul meu

Textul de la postarea 1 a fost editat dupa intrebarea mea vis-a-vis de cati litri are , ca de obicei colegul Ancitrus a fost foarte vigilent , jos palaria .

15

Re: inceputul meu

Planta din stanga, de sub xipho aia rosii, nu este o planta de acvariu, este Dracaena sanderiana sau Lucky Bamboo (foto). O gasesti in articolul de aici.
   Nisipul care il ai in acvariu este de granulatie foarte mare, in strat foarte subtire, iar ca si colorit nu este unul recomandat unui acvarist!