1

Subiect: reactor co2

salutare! am o nelamurire,am un reactor extern(filtru de apa)marime medie amplasat pe returul unui tetratec 400. dupa aerisire in citeva ore numai este plin cu apa si se aude zgomot(cascada). Sa fie debitul filtrului? bag 2bule/s. alta problema ar fi ph mic cam 6,2-6,3. acvariul are85litri, plantat mediu populat cu24 pesti talie mica. pe langa tetrarec-ul 400 umplut cu siporax,mai am un  hangon de 400l/h umplut cu perlon pt, filtratre mecanica.sa fie deficitara filtrarea biologica si sa influenteze ph? astept pareri. multumesc!

2

Re: reactor co2

micha A scris:

salutare! am o nelamurire,am un reactor extern(filtru de apa)marime medie amplasat pe returul unui tetratec 400. dupa aerisire in citeva ore numai este plin cu apa si se aude zgomot(cascada). Sa fie debitul filtrului? bag 2bule/s. alta problema ar fi ph mic cam 6,2-6,3. acvariul are85litri, plantat mediu populat cu24 pesti talie mica. pe langa tetrarec-ul 400 umplut cu siporax,mai am un  hangon de 400l/h umplut cu perlon pt, filtratre mecanica.sa fie deficitara filtrarea biologica si sa influenteze ph? astept pareri. multumesc!

Dupa aerisirea cui se intimpla fenomenul? Cu ce masori ph-ul?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: reactor co2

a reactorului(scot furtunul de co2 din supapa unisens pana iese tot co2 nedizolvat si ulterior apa). ph l-am masurat cu test dedicat Tetra.

4

Re: reactor co2

micha A scris:

a reactorului(scot furtunul de co2 din supapa unisens pana iese tot co2 nedizolvat si ulterior apa). ph l-am masurat cu test dedicat Tetra.

Ceva nu functioneaza corect la tine acolo. Suntem multi care folosim reactoare externe improvizate din filtre pentru apa dar nu am auzit pe nimeni, care sa le aerisesca. Despre testul respectiv nu stiu nimic, poate ca este bun, poate ca nu, nu-mi imaginez cum da rezultatul cu zecimale.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5 Editat de micha (2012-01-14 03:44)

Re: reactor co2

bitanu A scris:

,,aerisit,, Presupun ca este evacuarea din reactor a CO2-ului nedizolvat. Corect?

exact! reactorul este facut la fel ca cel prezentat de tine! si eu cred ca de vina este debitul.  singura chestie este ca nu am electrovalva si reactorul merge nonstop,probabil din cauza asta si a debitului nu are timp sa se dizolve!

6

Re: reactor co2

o electrovalva costa 30-40 ron la dezmembrari auto  tongue

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

7 Editat de dinescu tiberius (2012-01-15 03:53)

Re: reactor co2

si eu am patit la fel ca tine cand aveam un tetratec ex 700 cu acelasi reactor ca tine.. insa eu bagam 3.5 bule/sec.. filtrul nu facea fata.... acum am un jbl e901 si problema a disparut

ps: daca bagi non stop o sa se auda toata noaptea...oricat de putin co2 ai baga doar ca nu o sa se mai stranga acolo co2-ul daca debitul este
mai mare