Subiect: problema cu Ramirez

Buna tuturor, va rog dati-mi un sfat privitor la masculul meu ramirez...
De vreo 2 zile masculul se freaca de cate o frunza de anubius sau de pietris, adica innoata liber in voia lui si la un moment dat mai face cate un salt din asta in coborire in care isi atinge burta de pietris sau plante... nu am mai vazut manifestarea asta decat cu ani in urma cand aveam un alt acvariu cu xifo rosii.
De ceva timp e singur, mi-a murit femela cam acum vreo luna si ceva, ma gandesc ca poate e stresat ca e singur sau e bolnav si trebuie tratat? Sau pur si simplu nu are nimic si isi marcheaza teritoriul (nu stiu, fac si eu o presupunere)?
Trebuie sa ma ingrijorez sau pot dormi linistit? Ce sa fac?

Ca acvariu am un Juwel Rekord 60 cu filtrul si capacul si neonul original, substrat de la hornbach, plante de la colegii de pe forum, binisor plantat, lumina merge cam 12 ore/zi, nu am probleme cu algele, acvariul e ciclat, 5 callistus, 3 neoni si un cory. Schimbul de apa il fac de regula la 2 saptamani, clasica bomba CO2 cu difuzor filtru de tigara.

Va multumesc anticipat si va urez ape limpezi si pesti sanatosi!

2 Editat de Ancistrus (2012-01-13 14:49)

Re: problema cu Ramirez

Schimbul de apa cat la %? Schimbul de apa se face saptamanal 30-40%, la 2 saptamani este destul de rar, caz in care se acumuleaza nitrati (sau nitriti daca este acvariul deciclat) in apa si pot provoca iritatii ale pielii, de unde si frecatul pestilor de substrat sau obiectele de decor. Este singurul care se "scarpina"?
   Poate fi vorba si de paraziti ai pielii.
   Recomandare: un schimb de 40% apa proaspata, eventual tratata cu conditioner (ex: JBL Biotopol).

PS: Ce inseamna acvariul este ciclat? Ar fi mai bine sa pui si o poza :fok

Re: problema cu Ramirez

-schimb 10%, apa care o las la declorinat cu o zi inainte, adaug aqua safe de la tetra. nu am schimbat mai mult pentru ca apa din acvariu e mereu curata si am zis ca 30% mi se parea cam mult, am gandit sa nu influentez parametrii apei...acum ca mi-ai zis, voi schimba apa mai des, am inteles greseala.

-e singurul peste care se scarpina, ceilalti nu au nimic anormal, nici in comportament, nici fizic vizibil.
- poza cu acvariul am sa pun diseara pentru ca acum sunt la serviciu.
- tot in seara asta am sa pun apa de schimp pentru maine. Mai vin cu o intrebare... e musai sa treaca 24h din momentul in care apa o pui de la robinet in bidon (bidoane de 5 L cum fac eu) sau se poate lasa de seara pentru ca schimbul sa se faca a doua zi dimineata?

- acvariul ciclat la mine e asa : in urma cu vreo 4 luni am scos tot din acvariu si l-am curatat, am aruncat pietrisul vechi, am luat o punga de pietris nou de la hornbach, l-am plantat, (am pastilute sera florinette care le fixez adanc in pietris, cam odata la 3-4 sapt), am pastrat 25% din apa veche, filtrul (buretii)i-am spalat in apa veche din acvariu, plantele la fel, dupa care am pus apa noua cu aqua safe sa stea 24h si sa mearga doar pompa, am lasat buretii in apa veche, dupa vreo 48h am scos 25% din apa, am pus buretii si am completat cu restul de 25% din apa veche, am mai lasat o zi sa treaca si dupa asta am pus pestii care i-am tinut intr-un acvariu carantina de 10L.
toata treaba asta cu schimbul a durat vreo saptamana iar ramirezii i-am cumparat a doua saptamana. femela a murit la 2-3 zile iar masculul il am de mai bine de atunci, cam de 3 luni.
Nu am avut tulburari de apa, am pus algumin impotriva algelor, curat sticla macar odata pe saptamana cu buretele magnetic, ce problema minora mai am e cu melcii aia maidanezi care au inceput sa se inmulteasca dar sper sa scap de ei.

Domnul Ancistrus multumesc foarte mult de sfaturi, voi face intocmai cum ai zis.

Re: problema cu Ramirez

Legionarul A scris:

-schimb 10%, apa care o las la declorinat cu o zi inainte, adaug aqua safe de la tetra. nu am schimbat mai mult pentru ca apa din acvariu e mereu curata si am zis ca 30% mi se parea cam mult, am gandit sa nu influentez parametrii apei...acum ca mi-ai zis, voi schimba apa mai des, am inteles greseala.
- tot in seara asta am sa pun apa de schimp pentru maine. Mai vin cu o intrebare... e musai sa treaca 24h din momentul in care apa o pui de la robinet in bidon (bidoane de 5 L cum fac eu) sau se poate lasa de seara pentru ca schimbul sa se faca a doua zi dimineata?

   Aqua Safe neutralizeaza clorul si metalele grele, deci transforma apa de robinet instant in apa buna pentru schimb, nu mai trebuie sa astepti 24 ore ca sa iasa clorul.
   Ar fi bine sa continui saptamanal cu schimburi de apa 25-30%, in cazul tau. "Parametrii apei" oricum ii influentezi, dar pozitiv wink, avand in vedere ca vorbim de schimburi de apa, deci daca ai pesti mai putini vei avea o apa mai curata :fok

Re: problema cu Ramirez

ok, am inteles, dar atunci in 54L, 3neoni (sunt veteranii mei, ii am de 2 ani si inca nu au murit)+5callistusi +1corydoras+2ramirezi  sunt multi pesti? Mie mi se pare cam la limita, dar vorba ta, trebuie sa schimb apa mai des si cu cat ar fi mai putini, cu atat mai bine...

p.s. daca folosesc aqua safe, nu cred ca mai e nevoie de biotopol, nu?

si daca tot trebuie sa mai dau din pesti, crezi ca teoretic as putea face un nano biotop orinoco/amazonian in acvariul meu de 54l? pentru ca imi plac foarte mult ramirezii si cred ca o pereche de ramirezi cu un mic banc de neoni (7-8) ar fi o idee... dar e doar o idee, parerea ta de expert in acvaristica ce imi recomanda?

ms inca odata pentru sfaturi

6 Editat de Ancistrus (2012-01-13 17:11)

Re: problema cu Ramirez

Legionarul A scris:

p.s. daca folosesc aqua safe, nu cred ca mai e nevoie de biotopol, nu?

si daca tot trebuie sa mai dau din pesti, crezi ca teoretic as putea face un nano biotop orinoco/amazonian in acvariul meu de 54l? pentru ca imi plac foarte mult ramirezii si cred ca o pereche de ramirezi cu un mic banc de neoni (7-8) ar fi o idee...

   JBL Biotopol l-am dat mai sus ca exemplu, Aqua Safe este tot un conditioner, destul de bun, il poti folosi pe asta daca tot il ai.
   Nu am spus sa mai dai din pesti, nu consider ca ai multi, singurul lucru de comentat este cory ala singur... astia sunt pesti care traiesc in grupuri mari in salbaticie, deci un numar de minim 6-7 exemplare i-ar face sa se simta mai in siguranta. Ai putea sa te interesezi ce varietati se gasesc, care nu depasesc 4-5 cm (ex: Corydoras panda), si sa-ti cumperi un grup de 6-7 exemplare.
   Poti face ce-ti place, este acvariul tau, bineinteles ca arata bine ramirez cu neoni, intr-un acvariu "blackwater".

Re: problema cu Ramirez

atunci, daca tu esti sigur ca aqua safe neutralizeaza imediat apa de la robinet, direct in seara asta fac un schimb de 30-40%, ramane doar sa o las cateva ore sa ajunga la temperatura camerei, dar am sa urc bidoanele pe un dulap, ceva, sau sa le tin langa calorifer... cool, la asta nu m-am gandit big_smile

multumesc pentru ajutor, ape limpezi si cred ca am sa incerc un mic biotop orinoco, dar mai spre primavara, peste vreo 2 luni, trebuie sa adun ceva radacini de arin si alte ramuri si ramurele care cer timp si deplasari.

ape limpezi!

8 Editat de Ancistrus (2012-01-13 17:43)

Re: problema cu Ramirez

Legionarul A scris:

atunci, daca tu esti sigur ca aqua safe neutralizeaza imediat apa de la robinet, direct in seara asta fac un schimb de 30-40%, ramane doar sa o las cateva ore sa ajunga la temperatura camerei, dar am sa urc bidoanele pe un dulap, ceva, sau sa le tin langa calorifer... cool, la asta nu m-am gandit big_smile

   Nu este vorba de ce sunt eu sigur, ci de ce spun ei: Tetra Aqua Safe big_smile
   Daca vrei o idee tare, la care se pare ca sigur nu te-ai gandit, amesteca apa calda cu rece de la robinet, si obtii o apa la temperatura care-ti trebuie lol

Re: problema cu Ramirez

da, dar apa calda nu e cumva tratata in plus fata de cea rece? eu asa stiam, plus ca noi avem centrala de bloc si parca simt putina diferenta, cel putin apa calda e mai laptoasa, (poate o fi de presiune) ca are mai mereu bule foarte fine de zici ca e usor laptoasa, dar in cateva zeci de secunde revine claritatea.
Deci, sub genericul "face-se voia ta", mai m-am gandit mai bine...cred ca ai dreptate, daca am sa schimb apa, nu voi scoate pestii de acolo, asa ca mai bine fac cum ai zis tu cu apa de la robinet jumi-juma, totusi am sa le las 1-2 ore sa se"odihneasca" inainte sa o pun in acvariu.

multumiri inca odata domnule Ancistrus.