1

Subiect: Acvariu 220l - Oscari si Pleco

Bine v-am gasit!

Sper sa fiti ingaduitori cu mine, sunt destul de nou in acvaristica, acum un an am decis sa-mi fac un acvariu pentru testoase, dar de aproximativ 6 luni am  hotarat sa trec pe pesti.

Am un acvariu DIY de 220L, care pana in decembrie a functionat cu un filtru intern    usor modificat, acum insa am reusit sa achizitionez si un filtru extern JBL e1500. Filtrul este putin supradimensionat, deoarece urmatorul proiect o sa fie un bazin de 453l brut.

De la testoase am trecut pe pestisori ( 15 buc Danio,2 Gourami, 3 sanitari ), dar dupa scurt timp am reusit sa gasesc 1 Oscar de 20cm , dupa care inca unul de 18 si inca 2 Pleco de 20 respectiv 25cm.

Ca substrat am doar nisip cvartos, plante nu am vrut, deoarece Oscarii sunt renumiti pentru activitatea lor de Aquascaping...distrug tot. Impreuna cu al doilea Oscar insa am primit si niste plante...inca rezista, spre deosebire de Danio, din care nu mai am niciunul la ora actuala, dar era de asteptat

Incerc sa atasez si niste poze, astept criticile (constructive)

Acvariu 220l, Filtru JBL e1500, incalzitor 50W

Re: Acvariu 220l - Oscari si Pleco

Bine ai venit!
   Ori este bun aparatul foto, ori ingrijesti acvariul ala (schimburi de apa, igiena etc).
   Frumosi pesti, iar Oscarii vor avea grija sa ramana acolo doar ei si Pleco big_smile

3

Re: Acvariu 220l - Oscari si Pleco

Merci de urari!

Incerc sa schimb saptamanal cam 30-40% din apa, si cel mult odata la 2 saptamani "aspir" substratul, sa nu ii stresez prea mult. Nu ii scot din apa in timpul curateniei, sunt destul de greu de manevrat, nici nu as avea unde sa ii pun pana fac curat in acvariu.

Acvariu 220l, Filtru JBL e1500, incalzitor 50W

Re: Acvariu 220l - Oscari si Pleco

Dzso A scris:

Nu ii scot din apa in timpul curateniei, sunt destul de greu de manevrat, nici nu as avea unde sa ii pun pana fac curat in acvariu.

   Cum sa-i scoti!? Lasa-i acolo, doar sa ai grija ca odata cu acomodarea lor vor prinde curaj... si parca te aud "aaaaaaaaa m-a muscat" lol  lol
http://www.youtube.com/watch?feature=en … -jXVUV4qv4

5

Re: Acvariu 220l - Oscari si Pleco

Am fost muscat doar o singura data, am vrut sa vad daca chiar sare din apa dupa mancare, dar a nimerit chiar langa mancare, fix degetul. In rest sunt cumintei in timpul curateniei

Acvariu 220l, Filtru JBL e1500, incalzitor 50W

Re: Acvariu 220l - Oscari si Pleco

Salut si bine ai venit!
Superbi pestii, chiar azi ma uitam la filmulete cu ei cum sar dupa mancare, poate ne incanti si tu privirile cu un asemenea filmulet. Sunt locul doi in topul preferintelor mele, dupa piranha :X si inca sunt in tratative cu amica sa fac un acvariu cu asa ceva  lol . Sa iti traiasca, arata misto acvariul.
Filtrul nu este deloc supradimensionat, eu am doua la 360l si nu fac nici o tornada, desi ar putea  pentru ca am observat ca amazonienii mei stau, cand se lasa intunericul, fix in jetul filtrului si "se joaca".

7

Re: Acvariu 220l - Oscari si Pleco

Dzso A scris:

Am fost muscat doar o singura data, am vrut sa vad daca chiar sare din apa dupa mancare, dar a nimerit chiar langa mancare, fix degetul. In rest sunt cumintei in timpul curateniei

Ce le dai sa pape? Am vazut pe net ca mananca pestisori.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

8

Re: Acvariu 220l - Oscari si Pleco

Bravo, frumos acvariu, frumosi pesti, iscusit acvarist! :apl

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9 Editat de Dzso (2012-01-13 21:10)

Re: Acvariu 220l - Oscari si Pleco

Salutari, merci pentru complimente!

mirceajifcu - din pacate nu am filmulete in care sar dupa mancare, am doar cu vechiul setup, cu filtrul intern, mai erau si niste jandarmi in background...Piranha am vrut sa-i cumpar acum vreo 15 ani, dar la promisiunile tatalui meu, de a le arunca in vana cand fac baie...mi-am scos din cap acvaristica, pana acum un an

http://www.youtube.com/watch?v=9McDS_snRGk


BGD46 - mananca aproape orice (legumele nu le prea plac) , sunt disperate dupa inima de vita, e mare bataie in acvariu pe cubuletele uscate, in rest mai primesc peleti, fulgi. Problema e ca am cumparat pastile din alge pentru Pleco, pastile care se scufunda repede...dar nu ajung pana jos, Oscarii sunt pe faza

Acvariu 220l, Filtru JBL e1500, incalzitor 50W