1 Editat de sandural (2012-01-17 14:26)

Subiect: pasiune cu improvizatii...

Buna,sunt din mangalia,sunt casatorita,am 2 copii minunati si o pasiune frumoasa. Totul a inceput cand,acum vreo 7 ani a primit fratele meu mai mic un acvariu de ziua lui. Este unul mic cred ca are 20 de litri. Si-a cumparat 2 pesti si i-a bagat acolo. Nu se ocupa de ei asa ca au murit,apa s-a inverzit...l-a lasat pur si simplu acolo...aparuse mormoloci,asa ca s-a gandit sa astepte sa vada daca se transforma in broaste... mad m-am enervat si i l-am confiscat. De atunci am inceput,cu acel acvariu,mi-am luat altul mai mare,l-am aranjat,fara plante ca nu stiam de ce mi se tot ofilesc...nu auzisem de fertilizator,de co2...asa ca m-am limitat la pesti. M-am despartit de persoana la care stateam atunci si am lasat acvariul acolo. M-am casatorit si nu dupa mult timp am inceput din nou,de la zero cu unul improvizat,construit de sotul meu. In casa in care stau nu era nimeni cu pestii in afara de sotul meu caruia ii place sa pescuiasca...in fine,i-am imbolnavit pe toti cu acest "microb".Acum soacra mea trece printr-o perioada mai dificila si m-am hotarat sa il fac pentru ea.Ii place sa stea seara cand termina munca in fata lui si sa se amuze de felul in care inoata pestisorii si mai cauta cate ceva sa pape.
Asta este povestea pasiunii mele. :sbr
Acum ne mutam la casa noastra si caut un acvariu mai mare sa mi-l fac mie,sotului si copiilor,poate am sa pun si plante in el,numai ca nu cred ca am sa reusesc prea curand...am vazut preturile...  :smoke

2

Re: pasiune cu improvizatii...

Asa arata acvariul pe care il am acum... :frogp

Re: pasiune cu improvizatii...

Bine ai venit Raluca!
   Frumoasa prezentarea ta, intr-adevar acvaristica este o pasiune frumoasa, dar va trebui sa o aprofundezi putin ca sa-i intelegi regulile. Va trebui sa schimbi "nisipul" care il ai acum, cu unul mai natural (quartz), al tau fiind foarte inestetic. Plantele cu putin curaj si lectura vei avea unele foarte frumoase, plante care le poti cauta chiar aici pe forum, si daca nu iti permiti unele scumpe cauta la donatii, gasesti destule plante mai nepretentioase pe acolo, plante care sunt chiar recomandate tie fiind incepatoare... totul este sa-ti doresti sa scapi de cele artificiale care le ai acum.
   Ai putea sa dai si cateva detalii despre aparatura/igiena acvariului: filtrare, schimburi de apa, cum cureti materialul filtrant etc.
   Pentru mai multe detalii despre cum se amenajeaza/intretine un acvariu citeste aici.
   Mult succes!

Re: pasiune cu improvizatii...

Salutare Raluca si bine ai venit! Mai ai mult de lucru si de citit pana sa faci din acel bazin un acvariu, dar cu rabdare, timp si putine resurse financiare cu siguranta vei reusi. Pentru inceput nu iti trebuie sistem CO2 ca e scump, poti adauga Easy Carbo in apa, o data pe saptamana feropol si zilnic feropol 24 sau multe alte variante pe care le gasesti in comert. Dar pana ajungi la etapa asta, trebuie sa stii despre ciclarea acvariului, despre amenajarea unui acvariu incepand de la substrat fertilizant pana la lumina. Apuca-te de investit dupa ce ai citit ca altfel aceasta investitie iti va aduce in loc de bucurie numai nervi si dezamagiri.
Mult succes!

Re: pasiune cu improvizatii...

Salut si bine ai venit :sok

6

Re: pasiune cu improvizatii...

BINE V-AM GASIT!!! :apl  :noroc

7

Re: pasiune cu improvizatii...

In acvariu am asa:
4 ancistrusi :scool
4 guppy  :of
2 xypho :bf
2 carasei aurii :crap
2 carasei negrii cu ochi bulbucati :froll
1 carasel gri  :bf
si melci...4,5 sau 6 :melc

Re: pasiune cu improvizatii...

De cati litri iti este acvariul,scuze daca ai mai scris dar nu am gasit :stupid stii ca la un carasel ii trebuie 50l de apa si tu ai 5 carasi deci ti-ar trebui un acvariu de 200-250l pt atatia carasi :stupid  si cum vine aia ,,4,5 sau 6 melci,, lol  lol  ai 4 melci si pe unul ti l-a taiat vazatorul cu cutzitul in doua,4.5 melci lol  lol  lol

9

Re: pasiune cu improvizatii...

4 sau 5 sau 6

10

Re: pasiune cu improvizatii...

De cati litri iti este acvariul :sevil  smile

11

Re: pasiune cu improvizatii...

Pop Remus A scris:

Salut si bine ai venit :sok

Gogoneatza, te adresezi unei doamne, nu vreunui membru al gastii tale! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: pasiune cu improvizatii...

sandural A scris:

In acvariu am asa:
4 ancistrusi :scool
4 guppy  :of
2 xypho :bf
2 carasei aurii :crap
2 carasei negrii cu ochi bulbucati :froll
1 carasel gri  :bf
si melci...4,5 sau 6 :melc

  Raluca, pentru ca acesta este un forum de acvaristica (de specialitate), trebuie sa stii ca aici discutam despre cum ar trebui sa fie acvariile noastre, nu despre cum sint cele ale incepatorilor. Acvariul tau ar trebui sa aiba in jur de 300 litri si pentru ca banuiesc ca nu are, citeste despre fiecare specie pe care o ai in bazin si vezi care este necesarul de spatiu. Dupa aceea citeste despre parametrii apei in care trebuie sa traiasca fiecare specie si trage o concluzie.
   Repet, in cazuri ca al tau, exista doua posibilitati: sa ramii posesoare de acvariu (caz in care nu prea vad activitatea ta pe forum) sau sa devii acvarista. Alegerea este a ta!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13 Editat de sandural (2012-01-18 14:11)

Re: pasiune cu improvizatii...

salut! acvariul meu nu este atat de mare,insa doresc sa imi fac unul. cat despre activitatea pe forum,intru eu,cu raspunsuri si toate cele,pe langa acvariu mai am si 2 copii,si un sot,si treaba prin casa.
caraseii inca sunt micuti,pana sresc poate am sa reusesc sa le maresc casuta,insa nu stiu sigur,acesta nu mai este al meu,l-am facut cadou,intentionez sa imi fac unul ca lumea cand o sa ma mut la casa mea  :frogp am facut un filmulet cu acvariul
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EIA4JMiG5Ns&feature=youtu.be[/youtube]

14 Editat de sandural (2012-02-03 00:10)

Re: pasiune cu improvizatii...

:pp BUNA,RECUNOSC,MA MISC CAM GREU... :melc cu mesajele,insa mai intru din cand in cand sa mai citesc ce ma intereseaza...acvariul meu are doar 60 d litrii,insa e in plan unul de peste 200...cat o sa aiba in final nu stiu sigur ca ma tot razgandesc in legatura cu dimensiunile :froll ...nu am prea multe finante  :sbr 200 maxim pt sicla,apoi il fac eu singurica...am inteles ca trebuiesc despartitoare la lipituri ca la gresie :smoke

15

Re: pasiune cu improvizatii...

Ups,aud prima data de despartitoare ca la gresie,nu sint expert dar nu m-i se pare logic,oricum ,ma voi documenta pt. ca si eu am in plan unul de 202 litri.
Eu cred ca vei reusi sa-ti dezvolti pasiunea si sa realizezi un acvariu frumos,succes.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

16

Re: pasiune cu improvizatii...

:noroc ms frumos,succes si tie  :sok

17

Re: pasiune cu improvizatii...

Si eu aud prima oara de asa ceva. Poate intarituri, tranversale sau longitudinale.

18

Re: pasiune cu improvizatii...

ma...nu stiu...mi-a spus si mie cineva care se pricepe,o sa il intreb acum  :fp

19

Re: pasiune cu improvizatii...

Nu,deci chiar nu vad cum sa lipesti acvariul cu despartitoare ca la gresie,cred ca ai inteles tu ceva gresit si nu are rost sa mai dezvoltam tema asta inainte de a deveni banali;hai sa vb. mai bine despre cum ai vrea tu sa arate acvariul tau si sa vedem ce sugestii vei primi;nu uita,conteaza sa expui parerile tale pt. ca asa vei fi inteleasa si implicit ajutata.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

20

Re: pasiune cu improvizatii...

am aflat  :sbr in loc d d-alea s pune guta :fp