1 Editat de mihai2006 (2012-01-17 23:41)

Subiect: Guppy "Cocosat"

Salutare,

Apelez la ajutorul vostru..poate ma puteti ajuta intr-o problema la un mascul guppy..astazi am observat ca unul dintre masculi...are spatele (coada) "cocosata"...am certitudinea ca asa este deoarece am mai cautat aceste "simptome" si acolo unde le-am gasit erau 2 situatii:
- in prima era vorba de niste femele guppy unde   "cocoasa" aparuta a fost pusa pe seama nasterii femelelor si deformarea coloanei;
- in a doua situatie..pe un forum strain....."cocoasa" aparuta datorita batranetii .

Parca acum..sta mai mult la suprafata apei..pare afectat si la inot..

mentionez ca masculul il am de 1luna de zile si pana acum nu a avut nimic.
Am atasat si 2 poze..poate  pot fi de ajutor. ..desi in poze nu se vede foarte clar "cocoasa"

Masculul este unul foarte frumos si poate gasesc o solutie cu ajutorul vostru sa mai pot face ceva pentru el.

2

Re: Guppy "Cocosat"

Buna Mihai!

Se pare ca problema semnalata de tine este una intr-adevar mai deosebita, de aceea nu ai gasit niciun raspuns pentru ea.

Aparitia acelei cocoase poate avea mai multe cauze.

O data ar fi cea spusa de tine care se aplica si in cazul masculilor, adica din cauza varstei, apoi ar putea fi din cauza nutritiei (deformari musculo-scheletale din lipsa vitaminelor si mineralelor) sau din cauze mecanice, adica sa fi fost lovit (sau agresat) de un alt peste mai mare, sau infestare parazitara specifica (care din pacate este destul de greu de determinat).

Gandeste-te de exemplu, la faptul ca nu ai de unde sa stii varsta lui atunci cand l-ai cumparat.

Fiindca nu ai dat mai multe detalii, si nu ma pot pronunta 100%, ideea mea ca sa-l ajuti si pe el, si pe ceilalti locatari, ar fi urmatoarea: incearca sa mentii cat mai mult timp o igiena exemplara si parametrii chimici + temperatura ideala pentru guppy, si adauga niste vitamine in apa acvariului si in hrana.

Uneori pestisorii isi revin singuri doar cu putin efort din partea noastra.

Multa sanatate!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Guppy "Cocosat"

Multumesc Lucia pentru sfaturi,
Deocamdata masculul o duce mai bine :apl .
Am sa le diversific si mancarea cu ceva vitamine si sper ca totul sa fie bine :fok

4

Re: Guppy "Cocosat"

Ca vitamine iti recomand sera fistamin o gasesti aproape in orice magazin de specialitate merge super, respecta prospectu si pune si in mancarea pe care le-o dai ca prin apa nu este suficient pestii beau foarte putina apa.
Am avut si eu aceeasi problema la neoni sau cocosat cativa din ei care au murit ulterior dar CRED ca este din cauza apei(parametri) atunci nu aveam acvariu ciclat complet

Re: Guppy "Cocosat"

sacuraba A scris:

Am avut si eu aceeasi problema la neoni sau cocosat cativa din ei care au murit ulterior dar CRED ca este din cauza apei(parametri) atunci nu aveam acvariu ciclat complet

Este o posibilitate ...nici la mine acvariul nu este ciclat complet...abia acum vreo 2 zile nitritii aveau valori apropiate de 0...urmeaza nitratii .

6

Re: Guppy "Cocosat"

sacuraba A scris:

Ca vitamine iti recomand sera fistamin o gasesti aproape in orice magazin de specialitate merge super, respecta prospectu si pune si in mancarea pe care le-o dai ca prin apa nu este suficient pestii beau foarte putina apa.
Am avut si eu aceeasi problema la neoni sau cocosat cativa din ei care au murit ulterior dar CRED ca este din cauza apei(parametri) atunci nu aveam acvariu ciclat complet

   Pestii de apa sarata beau apa; concentratia salina a apei este comparabila cu aceea a organismului lor si au nevoie sa procure activ apa din mediu; pestii de apa dulce isi procura apa prin absorbtie osmotica la nivelul pielii si de aceea nu beau apa.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!