Subiect: Salutari din Mangalia

Salutare! M-am reapucat recent de aceasta manie din cauza unor pesti petru care poate pentru multa lume sunt banali sau chiar nesemnificativi dar pentru mine sunt ca un microb incurabil si anume ancistrusii. Detin un acvariu de 90 de litri in care gazduiesc o pereche de ancistrusi voalati, doua perechi de ancistrusi albino din care o femela este voalata, si un trio de ancistrus L??? (inca nu le-am indentificat numarul) pentru ca pentru cei care nu sunt foarte mult in tema ancistrusii se identifica dupa anumite 'L number' in numar de 600, in prezent descoperindu-se noi numere. Spre surprinderea mea piata de ancistrusi in Romania este foarte slaba fiind momente in care rar mai gasesti un ancistrus voalat sau unul albino. Sper ca prin intermediul acestui forum sa gasesc si alti pasionati de ancistrusi si nu numai cu care sa impartasesc cunostintele acumulate si in acelasi timp sper sa gasesc si numere mai rare de ancistrusi. Numai bine!!!! Florin...BigBrotherG

2

Re: Salutari din Mangalia

Bine ai venit printre noi, pune si cateva poze daca ai;
Asteptam mesajele viitoare  despre :acv  tau.

Ofera sfaturi nu jigniri!

3 Editat de Ancistrus (2012-01-18 13:36)

Re: Salutari din Mangalia

Salut Florin, bine ai venit!
   Astept sa pui si poze, sa vad si eu un acvariu al unui pasionat de ventuze big_smile, oricum, un pasionat de Ancistrus nu cauta cu voal sau albino wink... cauta varietati gen Hypancistrus L411 cum am eu la avatar... etc.
   Chiar ai un trio de L??? Ai putea sa pui si cu ei o poza aici, ca poate ii descoperim impreuna, iar ancistrusii astia albino si cu voal ai tai, ce specie sunt? Ancistrus ??? big_smile
   Ancistrusi normali (fara voal sau albino) nu ai niciunul? :omfg

PS: In poza este un mascul care tocmai striga dupa mine prin camera lol

LE: Sunt curios si cu ce-i hranesti, ce le dai sa manance?

Re: Salutari din Mangalia

Salutare si bine ai venit! :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

5

Re: Salutari din Mangalia

BigBrotherG A scris:

Salutare! M-am reapucat recent de aceasta manie din cauza unor pesti petru care poate pentru multa lume sunt banali sau chiar nesemnificativi dar pentru mine sunt ca un microb incurabil si anume ancistrusii. Detin un acvariu de 90 de litri in care gazduiesc o pereche de ancistrusi voalati, doua perechi de ancistrusi albino din care o femela este voalata, si un trio de ancistrus L??? (inca nu le-am indentificat numarul) pentru ca pentru cei care nu sunt foarte mult in tema ancistrusii se identifica dupa anumite 'L number' in numar de 600, in prezent descoperindu-se noi numere. Spre surprinderea mea piata de ancistrusi in Romania este foarte slaba fiind momente in care rar mai gasesti un ancistrus voalat sau unul albino. Sper ca prin intermediul acestui forum sa gasesc si alti pasionati de ancistrusi si nu numai cu care sa impartasesc cunostintele acumulate si in acelasi timp sper sa gasesc si numere mai rare de ancistrusi. Numai bine!!!! Florin...BigBrotherG

buna,si eu tot din mangalia sunt si caut un ancistrus albino de ceva timp,daca vei reusi sa ii reproduci sa nu eziti sa imi spui un pret. multumesc. :sok

6

Re: Salutari din Mangalia

Bine ai venit  Florin!!!
@sandural , am un prieten care aduce din Bulgaria ancistrusi.
Astept un semnal (PM)

M-am saturat de-atata lasitate in poporul asta !

7 Editat de mirceajifcu (2012-01-18 19:23)

Re: Salutari din Mangalia

Eu am un ancistrus mascul albino pe care l-am salvat din acvariul sefului meu de 5l si care deja si-a facut treaba. Am avut parte de 9 pui supravietuitori, in acvariul cu piranha si i-am pus in acvariul cu creveti in speranta ca vor apuca pubertateasi nu ii mai gasesc  lol . Si eu sunt un pasionat al acestor pesti hidosi, pe care i-am combinat cu hoplo si raphael catfish. Am sa postez, daca nu te superi la tine in thread niste poze, ca vad ca stii sa ii deosebesti si pe langa asta l-ai atras si pe colegul Ancistrus in discutie, poate impreuna le dam de cap si la pupaciosii mei.

8 Editat de BigBrotherG (2012-01-18 22:00)

Re: Salutari din Mangalia

Hai sa raspundem la toata lumea wink). Pentru domnul 'Ancistrus', cu sigurata ca mi-as dori si numere mai deosebite chiar acum o luna am avut ocazia sa cumpar niste L333 dar am zis pas pentru ca am o vorba 'mai intai sa invat sa trag cu arcul si dupa cu pusca' deci in conculuzie m-am rezumat doar la ancistrusi gen bristlenose. Acel trio despre care vorbeam eu l-am identificat pe unul din sit-urile de specialitate ca fiind L182. Albino am o femela voalata un mascul nevoalat si ieri am achizitionat tot un fel de albino dar masculul este IMENS dar imens si superb coloritul fiind cam rosu portocaliu nu acel albino galbui alb. Ce-i drept ca femela este mai micuta cam cat masculul meu in varsta de cel putin 2 ani de zile daca nu 3. Am avut o colectie daca pot sa ii spun asa de ancistrusi dar din anumite motive am avut o pauza in ceea ce priveste acvaristica si intre timp am ami dat din ei sau au mai murit in timpul in care am fost plecat in voiaj. Mai am acea pereche de ancistrusi voalati dar negri in care masculul este foarte mare iar femela cam la jumatate din el probabil din cauza varstei. Femelele voalate au amandoua burtica. Cu pozele nu prea ma descurc. Mi-am facut un cont pe un site de pus poze sau uploadat poze dar din cate am inteles sunt prea mari ca sa le pot posta pe forumuri. Formatul lor este de 1280X1280. Chiar as avea nevoie de niste sfaturi. Albumul il puteti gasi pe http://imageshack.us/ iar userul meu este BigBrotherGaza. Imi cer scuze nu doresc sa fac reclama iar daca nu se accepta  de catre admini rog sa mi se stearga post-ul. Momentan am mai facut anumite modificari in acvariu deci nu mai arata ca in pozele de pe site. Ar fi foarte multe de discutat pe marginea acestor simpatici sau urati cum vreti sa ii numiti tongue. O seara frumoasa!!!
P.S. Nu ma deranjeaza sa potstati poze chiar va rog.

9

Re: Salutari din Mangalia

Bine ai venit Florin  :noroc

10

Re: Salutari din Mangalia

BigBrotherG A scris:

Hai sa raspundem la toata lumea wink). Pentru domnul 'Ancistrus', cu sigurata ca mi-as dori si numere mai deosebite chiar acum o luna am avut ocazia sa cumpar niste L333 dar am zis pas pentru ca am o vorba 'mai intai sa invat sa trag cu arcul si dupa cu pusca' deci in conculuzie m-am rezumat doar la ancistrusi gen bristlenose.

   Deci cum se numesc pestii tai? Ancistrus...???, ca vad ca m-ai luat cu Bristlenose lol
   De Hypancistrus Zebra (sau L046) am mai auzit, dar de L333 pe la noi inca nu... poate ai avut tu mai mult noroc big_smile

BigBrotherG A scris:

Formatul lor este de 1280X1280.

   Incarci pozele in formatul asta direct de pe calculatorul tau aici pe forum, cu butonul "Choose File" (vezi poza)

Re: Salutari din Mangalia

Pai ce sa iti zic ce fel de ancistrusi sunt...Deoarece stiu ca numai ancistrusii normali sunt voalati alor mei nu pot sa le dau un nume sunt ancistrusi normali voalati. La cei albino stiu ca sunt de 3 feluri dar nu stiu sigur care din cele 3 feluri le am. E o intreaba dilema in legautra cu ancistrusii albino. De exemplu perechea care am adus-o acum 2 zile este mult mai rosie-portocalie decat cei pe care ii aveam inainte. O sa le fac poze daca o sa am ocazia sa ii vedeti si pe ei. Sunt foarte incantat de mascul deoarece numai pe internet am avut ocazia sa vad asa mascul. Am postat poze cu toti pestii care ii detin mai putin perechea noua. Unele poze sunt  alta culoare din cauza setarilor camerei de fotografiat( incercasem sa fac sa se vada mai bine). Si uite si tu ce face lumea la ora asta...posteaza pe forumuri...cine zicea ca e mai rau decat un microb mare dreptate avea smile)

12

Re: Salutari din Mangalia

BigBrotherG A scris:

Pai ce sa iti zic ce fel de ancistrusi sunt...Deoarece stiu ca numai ancistrusii normali sunt voalati alor mei nu pot sa le dau un nume sunt ancistrusi normali voalati. La cei albino stiu ca sunt de 3 feluri dar nu stiu sigur care din cele 3 feluri le am. E o intreaba dilema in legautra cu ancistrusii albino. De exemplu perechea care am adus-o acum 2 zile este mult mai rosie-portocalie decat cei pe care ii aveam inainte. O sa le fac poze daca o sa am ocazia sa ii vedeti si pe ei. Sunt foarte incantat de mascul deoarece numai pe internet am avut ocazia sa vad asa mascul. Am postat poze cu toti pestii care ii detin mai putin perechea noua. Unele poze sunt  alta culoare din cauza setarilor camerei de fotografiat( incercasem sa fac sa se vada mai bine). Si uite si tu ce face lumea la ora asta...posteaza pe forumuri...cine zicea ca e mai rau decat un microb mare dreptate avea smile)

   Pasionatule, atat ai dat-o de-a dura incat tare am eu impresia ca nici macar ancistrusii tai nu stii ce specie sunt... golden, albino sau cu voal sunt varietati :fok
   Esti sigur ca inca mai vrei sa vorbesti de L??? lol

13

Re: Salutari din Mangalia

Bine ai venit Florin.

Ofera sfaturi nu jigniri!

Re: Salutari din Mangalia

Uite stii ce zic eu. Vezi ca am poze puse si spune-mi tu ce ancistrusi am daca eu nu stiu nu-i mai bine asa??? Ca tare nu inteleg la ce te referi. Cel mai bine ca sa ma lamuresti si pe mine. Merci frumos!!

15 Editat de Ancistrus (2012-01-19 21:00)

Re: Salutari din Mangalia

Ti-am aratat mai sus (postarea 11) cum poti pune poze direct de pe calculatorul tau... nu inteleg ce poze ai pus si unde, imageshack.us este un site, oare ma pot loga acolo cu userul tau "BigBrotherGaza" si fara parola etc? lol Si cum as putea gasi eu acolo pozele tale, sau mai bine spus de ce as face eu treaba asta, si nu tu? wink
   Ancistrus Albino, Gold, sau Longfin (cu voal) sunt toti varietati ale lui Ancistrus cirrhosus, dar am inteles ca esti pasionat si am crezut ca stii, de aia te-am provocat la discutie, discutie care chiar tu ai zis ca vrei sa o ai cu cei carora le plac acesti pesti :-

BigBrotherG A scris:

Sper ca prin intermediul acestui forum sa gasesc si alti pasionati de ancistrusi si nu numai cu care sa impartasesc cunostintele acumulate si in acelasi timp sper sa gasesc si numere mai rare de ancistrusi. Numai bine!!!! Florin...BigBrotherG

16

Re: Salutari din Mangalia

Frate mare, nu putem vedea pozele tale ca nu ne-ai dat un link unde sa mergem smile

Doar ai zis pe imageshack, la stanga. Pune si tu un link direct catre album sa vada si ochii nostri despre ce vorbesti.

17

Re: Salutari din Mangalia

sau poti pune direct aici poze ...cum te-a invatat colegul Ancistrus

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: Salutari din Mangalia

Pe imageshak v-am zis userul pentru ca pur si simplu cauti userul si ii vezi pozele si am mai facut upload la poze pe acesti site la acea rubrica 'Acum poti adauga acvariul tau aici'. Acum am inteles mai nenea Ancistrusu la ce te refereai tu. M-am gandit ca esti baiat istet si stii despre ce este vorba din moment ce doar cirhosus si L144 pot fi voalati din cate stiu eu.
Acum sa va pun cateva poze si aici numai ca rezolutia este foarte mare.
Gata si cu pozele...Enjoy!!! Uitasem sa mai raspund la o intrebare si anume hrana. De hranit ii hranesc cu spanac, zucchini, salata verde, castravete, mazare decojita, spirulina de la farmacie, tablete de spirulina de la sera parca, si catfish tabs tot de la sera care din cand in cand le mai ung cu usturoi pentru deparazitare si pofta de mancare, ca si carne ii hranesc cu inima de vita tocata intr-un blender amestecata cu putin spanac asta dupa fiecare. Nu ii hranesc niciodata cu hrana vegetala dupa ce i-am hranit cu tablete deoarece hrana vegetala se descompune mult mai repede decat acele pelete si risc sa mi se imblonaveasca de bloat care este foarte des intalnit la ancistrusi. Mai pot fi hraniti cu dafnia, microviermi, tubifex nu am incercat si nu ma risc. Mi s-a recomandat sa nu ii hranesc cu larve de tantari. Cam atat! Sper ca am multumit pe toata lumea!!

19

Re: Salutari din Mangalia

superbe exemplare ...mai ales in poza21 si poza 25 :apl sa va traiasca si sa creasca sanatosi

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

20

Re: Salutari din Mangalia

BigBrotherG A scris:

Pe imageshak v-am zis userul pentru ca pur si simplu cauti userul si ii vezi pozele

   Incearca tu si vezi ce imagini reusesti sa vezi :fok

BigBrotherG A scris:

Acum am inteles mai nenea Ancistrusu la ce te refereai tu. M-am gandit ca esti baiat istet si stii despre ce este vorba din moment ce doar cirhosus si L144 pot fi voalati din cate stiu eu.

    lol  lol  no comments

BigBrotherG A scris:

De hranit ii hranesc cu spanac, zucchini

   Nu stii ca in romaneste ii spune dovlecel? lol