1

Subiect: Nano 30 litri

Salut
Sunt Stefan din Bucuresti si acest nano este singurul acvariu ce mi-a mai ramas din cele 7 pe care le aveam. Din pacate restul s-au spart in urma unui incident. Pana acum nu prea am avut o inclinatie catre decoratiuni cu plante si m-am axat mai mult pe inmultirea pestilor de acvariu din cele 4 familii cel mai des intalnite (Ciprinide, Caracine , Siluriforme si Ciclide). Cum am ramas doar cu 1 acvariu si nu mai pot intreprinde aceste proiecte am aranjat ce plante am mai salvat in acest nano
In principiu anubiasi si ferigi (si un pic de muschi de java).
Nu folosesc Co2 dar folosesc Easycarbo + profito si schimburi de apa de 20% de 2 ori pe sapt
Din pacate acvariul nu a putut fi ciclat pt ca nu aveam unde sa duc toti pestii din fostele acvarii asa ca fac o ciclare direct cu vreo 6 rasbora hengeli, 8 gertrude si vreo 5 boraras brigitte (si asa un nr fmare pt 30 litri). mai sunt si creveti (stiu ca erau si o gramada de pui dar nu cred ca o sa treaca prin ciclare). Cu crevetii am un regret caci reusisem sa ii fac pe toti din Red Cherry in Black smile (a durat cateva generatii bune).

Re: Nano 30 litri

Salut,cum ai facut creveti din red chery, in blak :smoke  smile

3

Re: Nano 30 litri

Salut
Complet intamlpator au iesit unii de o culoare mai inchisa. I-am pastrat si in cursul a vreo 3 generatii de inmultire intre ei au ramas ca cei din poza. pe de alta parte am obs ca nu mai erau asa rezistenti ca cei clasici rosii. Se pare insa ca nu e o mutatie unica. Am vb cu un tip din SUA si obtinuse si el ceva similar

Re: Nano 30 litri

Aha ok,ms de raspuns ^:)^  smile  :noroc

5

Re: Nano 30 litri

Arata bine micul acvariu. Poate mai pui niste poze cu el.  :noroc
Si crevetii sunt interesanti. Am vrut sa fac o gluma si sa te intreb daca nu cumva sunt afumati  lol .

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Nano 30 litri

da arata super misto!scuza-mi curiozitatea,dar nu imi poat da seama ce incident ar fii putut curma viata a 6 acvarii o data.Au picat unu peste altu,efect domino.Glumesc oricum!nu trebuie sa imi raspunzi ,nu vreau sa fiu bagacios!oricum felicitari pt acest nano si crevetii scosi de tiine. :apl

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

7

Re: Nano 30 litri

era un rack ce a cazut cu totul din pacate. norocul meu a fost ca nu toate acvariile erau pline si multi pui ii dadusem deja. imi e un pic ciuda ca pierdusem si niste pui de panda si adolfoi care sunt specii care depun un nr f f mic de icre si cresc greu dar asta e
noroc cu oamenii de pe aici ca am reusit sa vand cam tot ce ramasese in plus de la acele acvarii sparte

Re: Nano 30 litri

uuuuuuuuu!naspa !nasol,imi pare rau.imi dau seama ce era acolo!nu e placut.pesti ca pestii,dar aparaia....nu doresc nimanui sa i se sparga in casa ceva cu mai mult de 100l.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista