Subiect: Salutare si bine v-am gasit

Salut,
Acvariul il am de mai multi ani, ultima reamenajare am facut-o anul trecut prin vara.
Descriere acvariu:
Volum acvariu 200 Litri, dimensiuni 40x100x50(lxLxH-cm), volum apa aproximativ 180 Litri.
Geam de 10 mm, capacul "hand made" din PVC colantat, filtru intern, lumina neon 18 w X 2 buc (filtrul si lumina sunt primele pe lista de imbunatatiri).
Momentan nu este intr-o stare foarte buna, sper ca in viitorul apropiat sa il imbunatatesc (acesta este si motivul pt care am intrat in comunitatea acvarii de vis). Astept sfaturi si idei pentru un rezultat cat mai frumos.

P.S. Pozele sunt de acum aprox 5 luni, intre timp o parte din pesti au murit sad. Inca nu m-am hotarat cu ce specii de pesti sa il populez.

Re: Salutare si bine v-am gasit

Bine ai venit Valentin!
   Pentru inceput ti-as recomanda sa scoti pietrele alea doua din dreapta (parca nu se incadreaza deloc acolo), si decoratiunea neagra din stanga (arata foarte artificial)

Palade Valentin A scris:

Pozele sunt de acum aprox 5 luni, intre timp o parte din pesti au murit sad. Inca nu m-am hotarat cu ce specii de pesti sa il populez.

   Eu zic prima data sa incerci sa afli de ce au murit pestii aia, sa remediezi situatia ca sa nu mai ai probleme pe viitor, dupa care te poti aventura in cumpararea altora wink
   Mult succes!

3

Re: Salutare si bine v-am gasit

Bun venit!!!

Re: Salutare si bine v-am gasit

Bine ai venit !

Re: Salutare si bine v-am gasit

Bine ai venit! :sok

6

Re: Salutare si bine v-am gasit

Palade ce e ma oribilitatea asta sa treci pe la mine saptamana asta sa iti arat cateva trucuri,  si sa iti dau unele sfaturi:fbr  :fbr  :fbr

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

Re: Salutare si bine v-am gasit

Salutare tuturor si va multumesc pt primire. In special pt Marco555: orice critica e ca un sut in fund...deci un pas inainte. O sa accept invitatia ta si o sa vin la cursuri.

Re: Salutare si bine v-am gasit

Salut si bine ai venit! Cred ca ar fi bine sa faci din bcuresti un bucuresti wink

9

Re: Salutare si bine v-am gasit

Petreanum A scris:

Salut si bine ai venit! Cred ca ar fi bine sa faci din bcuresti un bucuresti wink

Cine?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: Salutare si bine v-am gasit

Bine ai venit!
Cum ti-a scris si Ancistrus, decoratiunea neagra trebuie neaparat scoasa ca nu se vede bine deloc. Cele 2 pietre din dreapta sar in ochi deranjant, dar daca nu vrei sa le scoti macar muta-le altfel spre spatele acvariului.
Mie mi se par prea aliniate pietrele, buturuga si nuca de cocos. Prea iti sar ochii pe asta cand te uiti la acvariu. In locul tau as lasa asa nuca de cocos si as muta spre exemplu buturuga in dreapta, dar pusa stramb, nu perfect pe lungimea avariului, si cele 2 pietre spre spatele acvariului.
Gandeste-te sa reproduci cat de cat un colt de natura unde decorurile nu sunt aliniate perfect.
Personal as schimba si background-ul cu ceva mai "finut", mai natural. Eventual un background albastru, dar asta depinde de gusturile fiecaruia.