Subiect: Primul meu acvariu (Eheim AquaPro 60)

Salut!
Am zis sa-mi incep activitatea pe forum asa cum se recomanda cu o prezentare a propriului acvariu, deci sa incep:
acvariul conform recomandarilor pentru incepatori (pentru ca e primul acvariu pe care-l am) am ales sa fie unul de 63l pe care l-am cumparat, pana la urma, din Hornbach Berceni, deoarece in Galati, de unde sunt nu am gasit ceva, cat de cat, de firma, care sa aiba toate accesoriile necesare unui acvariu de incepator.
Pe langa acvariu am cumparat din Hornbach o punga de substrat JBL AquaBasis Plus de 2,5l, o punga de pietris 10kg 2-4mm culoare naturala, un mopan micut si un burete suport acvariu.
Ajungand acasa am constatat ca nu prea am un suport adecvat pentru acvariu  sad si a trebuit sa intarzii setupul acvariului pana ce am reusit sa-mi fac la comanda si un suport din PAL.  Cat am intarziat am pus la declorinat apa necesara si cand a fost gata suportul, fara intarziere, am inceput cu amenajarea lui: spalat acvariu, spalat pietris+fiert, pus substrat JBL, pus pietris. Am pus apa aprox 70% dupa care am pus si putinele plante pe care le aveam atunci donate de la un acvarist local si filtrul, termostatul si termometrul. Am continuat cu apa pana la nivel, am pus aproximativ 15ml de solutie Tetra AquaSafe si am introdus totul in priza.
Cam asta a fost prima zi de setup.

Eheim AquaPro 60

Re: Primul meu acvariu (Eheim AquaPro 60)

Am continuat cu setupul acvariului adaugand ceva plante care nu stiu cum se numesc (sper sa fie compatibile intre ele). Chiar mi-ar fi util daca ati putea recunoaste macar cateva dintre ele.
Zic eu ca s-a imbunatatit peisajul considerabil smile
Urmeaza sa mai adaug si mopanul pe care, apropo, l-am fiert si apoi l-am pus in apa sa stea macar o saptamana sa nu am suprize ca nu sta scufundat si ca-mi coloreaza apa chiar de la inceput.
Intre timp astept nerabdator sa se faca ciclarea; abia are 3 zile de cand i-am pus apa. Intre timp incerc sa urmaresc schimbarile care apar in acvariu si incerc sa-mi creez o idee despre ce pesti voi introduce in acvariul ciclat peste 3 saptamani.
Ce recomandari aveti in acest pas?

Eheim AquaPro 60

Re: Primul meu acvariu (Eheim AquaPro 60)

Bine ai venit Ciprian!
   Pentru un incepator ai incropit un acvariu destul de frumos :apl

hambros2001 A scris:

Intre timp incerc sa urmaresc schimbarile care apar in acvariu si incerc sa-mi creez o idee despre ce pesti voi introduce in acvariul ciclat peste 3 saptamani.

   Ciclarea acvariului dureaza mai mult de 3 saptamani, si intre timp va trebui sa faci ceva ca sa apara amoniac in acvariu, recomandat ar fi sa bagi niste melci Pomacea mari si sa-i hranesti bine.
   Mult succes!

4

Re: Primul meu acvariu (Eheim AquaPro 60)

Planta roz din dreapta este Althernantera. Cele care ajung aproape de suprafata cu varfuri roze sunt Rotala rotundifolia. Cele cu radacinile lungi sunt din familia Echinodorus. Restul completeaza colegii mai priceputi. Cea roz nu sunt sigur ca-i Althernantera, mie asa mi se pare din poze.

Ai inceput bine, fa-ti rost de teste dedicate pentru NO2, NO3 si pH. Pentru inceput. Evita sa cumperi 5-6 in 1 ca nu sunt precise. Doar te ajuta sa-ti faci o vaga idee dar cam atat.

5

Re: Primul meu acvariu (Eheim AquaPro 60)

Salut
parerea mai e ca ai un substrat f f subtirel pt un echinodorus (vad si un crypto in spate)
De fapt echinodorusii nu prea sunt plante acvatice (ca multe din plantele de prin acvaristica). Cele mai multe sunt semi acvatice si se descurca ele si sub apa dar au nevoie de CO2 si de substrat generos
Astea fiind spuse trebuie sa asiguri un substrat de vreo 8 cm chiar 10 pt dezvoltarea unui sistem de radacini santos la acest gen de plante
as merge pe 3 cm de aquabasis plus si 5 cm de manado de ex. plus bile JBL cam al 1 an pe langa radacini
Iti atasez un acvariu de al meu de acum cativa ani care e cam ca al tau tot din HB luat. Observi cat de mare se face un Echinodorus (cei din imagine sunt niste ozeloti)
de asemenea filstrul cu care vin aceste acvarii mi se pare subdimensionat. ai putea sa cumperi o extensie pt el (sau daca poti chiar 2)

6

Re: Primul meu acvariu (Eheim AquaPro 60)

Fahnell A scris:

Salut
parerea mai e ca ai un substrat f f subtirel pt un echinodorus (vad si un crypto in spate)
De fapt echinodorusii nu prea sunt plante acvatice (ca multe din plantele de prin acvaristica). Cele mai multe sunt semi acvatice si se descurca ele si sub apa dar au nevoie de CO2 si de substrat generos
Astea fiind spuse trebuie sa asiguri un substrat de vreo 8 cm chiar 10 pt dezvoltarea unui sistem de radacini santos la acest gen de plante
as merge pe 3 cm de aquabasis plus si 5 cm de manado de ex. plus bile JBL cam al 1 an pe langa radacini
Iti atasez un acvariu de al meu de acum cativa ani care e cam ca al tau tot din HB luat. Observi cat de mare se face un Echinodorus (cei din imagine sunt niste ozeloti)
de asemenea filstrul cu care vin aceste acvarii mi se pare subdimensionat. ai putea sa cumperi o extensie pt el (sau daca poti chiar 2)

Daca pune substrat de vreo 10 cm in acvariul ala de 30 cm inaltime.....nu mai ramane loc ptr nimic. Eu zic ca este mult prea mult un substrat de 10 cm la acvariul ala. 5 cm cred ca sunt suficienti.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

7

Re: Primul meu acvariu (Eheim AquaPro 60)

corect. dar daca o sa te uiti si JBL recomanda o grosime cumulata a substratului de 8 cm. nu stiu ce sa zic. cert este ca echinoderus nu este o planta pt acvarii mici. poate era mai bine sa merga pe un echinodeus magdalensis ca e mai mic. sau poate anubiasi si ferigi
am facut cu test cu un echinoderus pe un substrat de 4 cm sau 5 si crede-ma ca nu darama recorduri. cum am ajuns pe la un 8 cm cu un 3 cm de aquabasis si aport de CO2 a explodat efectiv.

Re: Primul meu acvariu (Eheim AquaPro 60)

Fahnell, tu cred ca te referi la 8 cm in partea din spate a acvariului, ca sincer acvariul tau arata ca un ghiveci, fara nici o suparare. Majoritatea oamenilor care au acvarii, le tin fie pentru plante, fie pentru pesti, dar pana acum nu am vazut pe nimeni care sa le tina pentru a vedea jumate de geam plin cu substrat. Si asta pentru ce, ca sa aiba doi echinodorusi pusi la locul lor, in fundal. Oricum gusturile nu se discuta, poate tie iti place peisajul cu pietris / radacini.
Hambros, salutare si bine ai venit! Ai inceput foarte bine acvariul, spre deosebire de multi altii, inclusiv subsemnatul. Nici acum nu e prea tarziu sa mai speli un pumn doi de nisip si sa ii pui in spate, pentru plantele de fundal.
Ape limpezi si succes in continuare!

9

Re: Primul meu acvariu (Eheim AquaPro 60)

ala era un acvariu de test. am vrut sa vad cum ar tb sa fie un substrat pt un echinoderus ca acesta sa aiba loc unde sa isi extinda radacinile
spre desebire de multi colegi de aici scopul meu in acvaristica nu a fost unul estetic ci unul mai degraba de invatare a unor reguli si procese
de aceea i-am si spus ca echinoderus nu prea merge in acvarii micute . 8 cm si in fata sau chair 10 cm nu sunt o pb la un acvariu de 400 de litri de ex dar la 60 asa cum se vede....nu sunt o solutie

10 Editat de shpritz (2012-01-21 16:41)

Re: Primul meu acvariu (Eheim AquaPro 60)

Un Echinodorus ozelot am avut si eu pana acum o luna de zile si imi dadea in fiecare saptamana cate o frunza noua fara substrat fertil si fara ca substratul sa aiba 10 cm (avea vreo 4 - 5 cm). Poate ca s-ar dezvolta mult mai bine in felul descris de tine, dar in general Echinodorisii sunt plante easy care nu cer foarte multe.
La mine a stat in acvariu mai bine de 2 ani, a trebuit sa-l vand pentru ca era mult prea mare pentru cei 60 de litri care ii am eu.

Ape limpezi!

Re: Primul meu acvariu (Eheim AquaPro 60)

Faptul ca acvariul era un test nu ai precizat, l-ai dat doar ca exemplu cum trebuie sa arate un acvariu  lol cu echinodorus in el si, nu cred ca sunt singurul de parerea asta, NU asa trebuie sa arate un acvariu. Cred ca majoritatea din noi am avut echinodorusi si nu sunt plante pretentioase, cum zicea colegul mai sus. E clar ca daca are substrat si conditii "explodeaza" cum ziceai si tu, dar nu cred ca asta e interesul cand pui un echinodorus in acvariu, sa ai cel mai frumos echinodorus din "curtea scolii"  lol .

Re: Primul meu acvariu (Eheim AquaPro 60)

Multumesc pentru pareri. Am cautat prin oras niste Pomacea, dar nu am gasit prea mari si am luat 3 pui sa introduc si eu primii "locatari" in acvariu. Cel putin asa am crezut eu, caci dupa ce i-am introdus pe acestia si ii urmaream, am observat ca mai am vreo 20 de miscatori - melci foarte mici de ordinul 1-2 mm care vietuiesc pe plante si pe ventuzele de la filtru si termostat. Acum ce specii or fi nu mai stiu, cred ca i-am introdus in acvariul odata cu plantele.
Problema e ca plantele nu arata tocmai bine acum dupa 5 zile de la plantare, unele dintre ele au frunzele mancate/putrezite, nici nu stiu, ma gandesc sa nu fie din cauza acelor melci?! De asemenea deranjant este ca deasupra termostatului pe suprafata apei incepe sa se formeze o pelicula verde - cred ca algele pun stapanire.
Intre timp am adaugat si mopanul care a stat in prealabil in apa aproximativ o saptamana sa nu am surprize. Atasez niste poze cu actualizarile.
As vrea sa mai adaug cat de curand inca un neon dar nu stiu cum sa-l adaptez la capacul cu care a venit acvariul meu.
Astept in continuare recomandarile voastre.

Eheim AquaPro 60

Re: Primul meu acvariu (Eheim AquaPro 60)

Bine ai venit printre noi. Felicitari pentru modul cum ai inceput acvaristica, se vede ca ai citit inainte sa te apuci de primul tau acvariu. Cu siguranta aici pe forum vei gasi colegi de la care ai multe de invatat.
Spor la treaba.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

14

Re: Primul meu acvariu (Eheim AquaPro 60)

1. Acvariul nu e ciclat, plantele n-au ce manca nici macar de baza.
Apa de ai pus-o de la robinet are ea niste nitrati acolo dar cate plante ai pus necesita un acvariu ciclat care sa produca nitrati.
Poti sa le ajuti suplimentand cu fertilizanti macro si micro.
Ele isi consuma acum din rezervele acumulate si in functie de specia plantei unele se vor deteriora mai repede fata de altele.

2. Melcii aia mici sunt "maidanezi". Depun oua des si se inmultesc repede. Eu nu am vazut sa fie capabili de gauri in plante. Nu cresc prea mari, cam un cm in diametru.

3. Pomacea mananca fulgi pentru pesti. Da-le de mancare altfel isi vor face salata din plantele tale :sevil

4. Ma indoiesc ca in 5-6 zile si cu atatea plante mai au si algele ce manca. Asta doar daca apa ta de la robinet nu are cumva fosfati. Fara un test doar putem specula. Totusi, daca adaugi o poza, poate colegii mai priceputi iti vor spune ce este si ce e de facut.

5. Neon suplimentar sub capacul ala nu cred ca mai poti pune. Eu am un Aquapro 80 si totul e turnat in plastic iar loc nu mai este sa mai bag un tub.

Re: Primul meu acvariu (Eheim AquaPro 60)

Salut. Observ ca melcii deja fac ceva mizerie prin acvariu, si ma gandesc la achizitia unor sanitari. Ar fi suficient de rezistenti sa supravetuiasca in conditiile in care au trecut aproximativ 2 saptamani de cand am facut setup-ul?
Daca da care ar fi recomandarea voastra pentru sanitari? Eu oscilez intre Ancistrus dolichopterus si Corydoras paleatus. Nu-mi plac cory albi deloc.

Eheim AquaPro 60

16

Re: Primul meu acvariu (Eheim AquaPro 60)

Daca nu ai test de apa poti incepe sa pui pestii la 4 saptamani de cand ai pus melcii. De atunci poti considera ca a inceput ciclarea indiferent de cand ai pus apa in acvariu.

Finalizarea ei este marcata de NH4 aproape 0 si NO2 la fel cu NO3 la valori sub 20-30mg/l.

Re: Primul meu acvariu (Eheim AquaPro 60)

Puteti sa-mi spuneti de ce melcii Pomacea sunt asa inactivi? Nu misca mai toata ziua. Am 24 gr in acvariu.

Eheim AquaPro 60

18

Re: Primul meu acvariu (Eheim AquaPro 60)

hambros2001 A scris:

Salut. Observ ca melcii deja fac ceva mizerie prin acvariu, si ma gandesc la achizitia unor sanitari. Ar fi suficient de rezistenti sa supravetuiasca in conditiile in care au trecut aproximativ 2 saptamani de cand am facut setup-ul?
Daca da care ar fi recomandarea voastra pentru sanitari? Eu oscilez intre Ancistrus dolichopterus si Corydoras paleatus. Nu-mi plac cory albi deloc.

Ce rol, crezi tu, ca au "sanitarii" intr-un acvariu?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Primul meu acvariu (Eheim AquaPro 60)

Pai din cate stiu, sanitarii, traiesc pe fundul acvariului si mananca alge, plante resturi de mancare neconsumata etc. Gresesc?

Eheim AquaPro 60

20 Editat de Ancistrus (2012-01-30 14:34)

Re: Primul meu acvariu (Eheim AquaPro 60)

hambros2001 A scris:

Daca da care ar fi recomandarea voastra pentru sanitari? Eu oscilez intre Ancistrus dolichopterus si Corydoras paleatus. Nu-mi plac cory albi deloc.

   Ancistrus cirrhosus (dolichopterus nu se gasesc la noi in tara) sunt mancatori de alge, iar speciile Corydoras, Hoplosternum thoracatum, Agamyxis pectinifrons, Platydoras costatus, Acanthodoras cataphractus s.a. intra la categoria sanitari... parerea mea wink