1 Editat de ionel_jigau (2012-01-20 13:47)

Subiect: Buna tuturor

Buna tuturor, ma numesc Ionel si sunt din Macea JUd. Arad. In octombrie am achizitionat un acvariu de 100 l de la un prieten si incerc sa il intretin cat mai bine.
Dimensiuni: 80x30x45

Tehnica: filtru Hailea RP400 debit 400 l/ora; incalzitor 150w; pompa aer Tetratec APS150; iluminare 2x20w red.

Flora: Cabomba aquatica; Anubias gigantea; Anubias barteri; Vallisneria americana; si mai o planta la care nu ii stiu denumirea.

Fauna:3 XIFO; 3 GURAMI; 3 LEERY; 5 GUPPY; 3 LABEO BICOLOR; 2 BARBUS CONCHONIUS; 5 CORRYDORAS; 2 ANCITRUS; 2 PLECOSTOMUS SI 5 MELCI (POMACEA)

Decor: Nisip de rau granulatie 1-4 mm;  Corabie naufragiata, 1 scoica naturala in forma de con cu diametru la baza de 12 cm si 1 bucata de minereu de aur cu diametru de 5 cm.

Fertilizare: Voogle Easy Life; JBL Biotopol; Jbl Acclimol; Metifish.

Acum sunt doar la inceput, ce sfaturi imi puteti da. Melcii Pomacea s-au inmultit si nu stiu cum sa scap de puiet. Se poate sa imi afecteze pestii? fac schimburi de apa saptamanal 25% din volum.

2

Re: Buna tuturor

ionel_jigau A scris:

Buna tuturor, ma numesc Ionel si sunt din Macea JUd. Arad. In octombrie am achizitionat un acvariu de 100 l de la un prieten si incerc sa il intretin cat mai bine.
Dimensiuni: 80x30x45

Tehnica: filtru Hailea RP400 debit 400 l/ora; incalzitor 150w; pompa aer Tetratec APS150; iluminare 2x20w red.

Flora: Cabomba aquatica; Anubias gigantea; Anubias barteri; Vallisneria americana; si mai o planta la care nu ii stiu denumirea.

Fauna:3 XIFO; 3 GURAMI; 3 LEERY; 5 GUPPY; 3 LABEO BICOLOR; 2 BARBUS CONCHONIUS; 5 CORRYDORAS; 2 ANCITRUS; 2 PLECOSTOMUS SI 5 MELCI (POMACEA)

Decor: Nisip de rau granulatie 1-4 mm;  Corabie naufragiata, 1 scoica naturala in forma de con cu diametru la baza de 12 cm si 1 bucata de minereu de aur cu diametru de 5 cm.

Fertilizare: Voogle Easy Life; JBL Biotopol; Jbl Acclimol; Metifish.

Acum sunt doar la inceput, ce sfaturi imi puteti da. Melcii Pomacea s-au inmultit si nu stiu cum sa scap de puiet. Se poate sa imi afecteze pestii? fac schimburi de apa saptamanal 25% din volum.

   Bine ai venit! Foarte multi pesti pentru 100 litri, sper sa te inseli si acei Plecostomus sa fie Ancistrusi.
   Corabia, minereul de aur si scoica nu au ce cauta in acvariu, primele sint kitsch, a treia creste duritatea apei.
   Tuburile de neon "red", nu stiu exact ce inseamna.
   Nu toate substantele enumerate sint fertilizanti.
   Pune poze sa ne dam seama cu ce avem de a face!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Buna tuturor

Salut, am 2 poze postate la album. In legatura cu Plecostomus nu ma insel, vreau sa ii cresc pentru o noua casa, acvariu de 200 l cu oscari, iar tuburile "red" sunt marca JAD cu tenta rosiatica asa a fost echipat la achzitionare.

Re: Buna tuturor

Bine ai venit Ionel!

Re: Buna tuturor

salut!

6

Re: Buna tuturor

ionel_jigau A scris:

Salut, am 2 poze postate la album. In legatura cu Plecostomus nu ma insel, vreau sa ii cresc pentru o noua casa, acvariu de 200 l cu oscari, iar tuburile "red" sunt marca JAD cu tenta rosiatica asa a fost echipat la achzitionare.

   Daca nu ti-e greu pune pozele si aici! Pleco vor fi prea mari si pentru acvariu de 200 litri, mai ales ca vor sta impreuna cu Oscari.
    Daca plantele se dezvolta bine, or fi bune si acele tuburi Jad (eu ma indoiesc)

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: Buna tuturor

Bun venit!!!

Re: Buna tuturor

Pun si niste poze. Astept parerile voastre.

Re: Buna tuturor

Salut si bine ai venit,cam multi pesi in 100l,renunta la gurami pt. ca ei cresc ff mari,eventual daca iti plac asa de mult lasa numai 2,mai ai oricum ff mult de lucrat la acest acvariu,in rest ce sa zic,bafta :fok

10

Re: Buna tuturor

Decoratiile alea nu-si au locul intr-un acvariu. Incearca sa le inlocuiesti cu pietre si buturugi din mediul natural.

Despre pesti nu mai comentez, Baracuda si ecoul lui cred ca au subliniat destul de bine.

Melcii aia mari iti plac de ai atat de multi? Intreb de curiozitate.

11 Editat de Ancistrus (2012-01-20 21:12)

Re: Buna tuturor

Ai multe de invatat despre acvaristica, asta daca te intereseaza sa evoluezi in acest hobby frumos.
   As incepe cu:

ionel_jigau A scris:

Fertilizare: Voogle Easy Life; JBL Biotopol; Jbl Acclimol; Metifish.

   Nici un produs din ce ai scris acolo nu este fertilizant, JBL Biotopol este un conditioner, JBL Acclimol este un "tratament" pentru aclimatizarea pestilor, Metifish este Albastru de Metil, iar Voogle ala... nu stiu ce este, doar daca nu l-ai confundat cu Google lol
   Lumina este foarte rosie, departe de natural... iar despre numarul pestilor (de compatibilitate ce sa mai vorbim...) si "decoratiuni" ti-au spus colegii mai devreme, intr-un cuvant KITSCH.
   Ce as fi eu curios este cum igienizezi acvariul, deci cum si la cat timp faci schimburile de apa, cum cureti materialul filtrant, daca aspiri substratul etc.

12

Re: Buna tuturor

voogle este un fel de acclimon de la easylife. e o solutie contra sters si pt intarirea imunitatii la pesti noi adusi in acvariu
personal cred ca RP400 poate fi un filtru ok in acvarii de maxim 50 de litri si nu de 100. la 100 ti-ar tb un extern
in alta ordine de idei ar fi de preferat sa ai maxim 2 specii de pesti in acvarii asa mici cum este unul de 100 litri. ai putea avea 8 cory panda pe fund si sa zicem 30 de ember tetra sau celestial peral danio .

Re: Buna tuturor

Salut si bine ai venit ! Schimbul de apa de 25% saptamanal este in regula , apa trebuie pusa in galeti cu doua zile inainte pentru ca sa iasa clorul din ea (asta in cazul in care apa provine de la reteua publica , daca ai fantana acesta operatiune nu este necesara ) Succes in continuare ! :fok

14

Re: Buna tuturor

cu biotopol e ok. nu are nevoie sa mai tina galeti

15 Editat de Ancistrus (2012-01-20 23:36)

Re: Buna tuturor

Fahnell A scris:

voogle este un fel de acclimon de la easylife. e o solutie contra sters si pt intarirea imunitatii la pesti noi adusi in acvariu

   Aha ok, acum am citit si eu de Voogle, dar sa stii ca este o solutie contra stres, nu contra sters lol

LE:

MariusMinu A scris:

Schimbul de apa de 25% saptamanal este in regula

   Esti sigur ce spui? Ai vazut cati pesti are? Mai degraba 35-40% odata la 3... maxim 4 zile wink

Re: Buna tuturor

Mda , are cam multi pesti ... sad

17

Re: Buna tuturor

Pop Remus A scris:

Salut si bine ai venit,cam multi pesi in 100l,renunta la gurami pt. ca ei cresc ff mari,eventual daca iti plac asa de mult lasa numai 2,mai ai oricum ff mult de lucrat la acest acvariu,in rest ce sa zic,bafta :fok

Tocmai ce-mi scrisesesi un PM, in care iti plingeai de mila... ca nu ai calificativul pe care-l meriti! mad  Ai vazul ce a scris "danielt" despre prostul tau obicei de a repeta lucruri deja spuse? :stupid

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18 Editat de Pop Remus (2012-01-23 17:43)

Re: Buna tuturor

neutral  neutral  neutral ,nu prea stiu ce am repetat, dar oricum nu conteaza,nu inteleg ce aveti cu mine, poate ca sunt eu asa mai ,,bagacios,, cum ati spus dvs. dar nu am spus lucruri rele si vulgare,oricum sa trecem peste acest subiect :noroc
Scuze de off-topic.

19

Re: Buna tuturor

Pop Remus A scris:

neutral  neutral  neutral ,nu prea stiu ce am repetat, dar oricum nu conteaza,nu inteleg ce aveti cu mine, poate ca sunt eu asa mai ,,bagacios,, cum ati spus dvs. dar nu am spus lucruri rele si vulgare,oricum sa trecem peste acest subiect :noroc
Scuze de off-topic.

   Intreba-l pe danielt, sa nu mai zici ca am ceva cu tine!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20

Re: Buna tuturor

:smoke Ce sa il intreb pe danielt???, nu cred ca are nimic cu mine :noroc