1 Editat de BIBESCU (2012-01-21 00:35)

Subiect: Ce boala are acest ancistrus ? (poze)

Acest mucus alb semitransparent  a aparut pe corpul pestelui azi , cel putin azi a devenit vizibil . Nu observ schimbari de comportament la peste  , se hraneste ca si inainte si este activ . Ce boala poate fi si care ar fi  tratamentul ?

Re: Ce boala are acest ancistrus ? (poze)

Arata ca un fungus, cauzat probabil de concentratia de nitrati din apa. Cata apa schimbi, si la cat timp?
   Recomandat ar fi un schimb de 50% apa.

3

Re: Ce boala are acest ancistrus ? (poze)

Schimb cate 25% din apa de doua ori pe saptamana . In momentul asta ii pregatesc un acvariu pentru carantina , nu vreau sa ii risc si pe ceilalti pesti .

4

Re: Ce boala are acest ancistrus ? (poze)

Acum ca l-am mutat in acvariul spital , in afara de tratament  medicamentos  am si alta optiune ? Voi cum v-ati tratat pestii ?

5

Re: Ce boala are acest ancistrus ? (poze)

Multumesc ca va inghesuiti sa ma ajutati

6

Re: Ce boala are acest ancistrus ? (poze)

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … ar-bolnav/
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/11130/ancistrus/   Nu stiu de ce esti sarcastic! La mijloc a fost week end-ul si probabil colegii au avut altceva de facut. Prin maniera asta nu cred ca vei stimula raspunsurile, ci dimpotriva!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Ce boala are acest ancistrus ? (poze)

salut! mai am si eu probleme cateodata de genul asta.. si cum a zis un coleg mai sus, tot cand mai aman schimbul de apa.. ca tratament le mai aplic cate o baie de 15-20 min cu albastru de metil vre-o 3,4 zile la rand.. nu stiu daca procedez chiar corect , dar mai astepta si  sfatul unuia mai experimentat. mult succes! smile

8

Re: Ce boala are acest ancistrus ? (poze)

Nu cred ca la mine este vorba de igenizare incorecta , deoarece fac doua schimburi de apa pe saptamana asta insumand 50% din volumul acvariului , aspir temeinic substratul , nu hranesc pestii in exces , am multi pesti de fund  (sanitari), la fel de multi melci de substrat deci mai nimic nu ramane neconsumat . Ca si filtrare am un JBL e1500 care este umplut pe jumatate cu siporax iar restul cu bureti , un Tetratec ex 700 in care am un singur burete in rest este plin cu cermec si un filtru intern cu debit de 700-800 l/h (real) care filtreaza apa prin perlon. Momentan pestele se afla in alt acvariu , unde il tratez cu Fungol de la JBL , jumatate din doza recomandata , iar pata aceea alba pare sa dispara usor usor . Multumesc pentru sfaturi .

Re: Ce boala are acest ancistrus ? (poze)

Doua transe de 25 inseamna 45% din volumul total.
Este posibil sa ai prea multi pesti pentru volumul acvariului sau sa fi introdus boala o data cu o noua planta ,peste sau alta vietuitoare.

10

Re: Ce boala are acest ancistrus ? (poze)

Posibil sa stea lucrurile si asa cum spui tu. Totusi doua schimburi de 25 % fac 50 % , m-am verificat cu calculatorurul  :pp  big_smile

Re: Ce boala are acest ancistrus ? (poze)

ma scuzi...si eu gresit la calcul...
1.prima oara schimbi 25% din apa
2.la al doilea schimb de 25% scoti 25% din apa schimbata anterior la punctul 1 si 25% din apa veche (18,75) adica 43,75 %
Am zis bine, sau am iesit ca Becalii pe post?
smile)

Re: Ce boala are acest ancistrus ? (poze)

nici acum nu am zis bine smile)

13

Re: Ce boala are acest ancistrus ? (poze)

ady vladutz A scris:

nici acum nu am zis bine smile)

   Sterge tot si baga smiley d-aia micuti  big_smile  lol  roll :-  :omfg  :noroc

14 Editat de ady vladutz (2012-01-23 17:16)

Re: Ce boala are acest ancistrus ? (poze)

Nu am de ce sa sterg...am gresit , imi asum greseala.
Dar tot nu e vorba de 50% pentru ca schimbi din masa totala , deci si din apa bagata in primul schimb. Este undeva sub 50.

15

Re: Ce boala are acest ancistrus ? (poze)

In urma tratamentului cu JBL Ektol Fluid pestele si-a revenit complet . Precizez ca am administrat jumatate din doza normala , asa cum recomanda si producatorul si am tinut pestele in acvariul cu tratament timp de 6 zile( 6 zile = 2 tratamente)la temperatura de 25 grade , aerare puternica si hrana foarte putina , odata la 2 zile .