1

Subiect: Mucegai tip vata de zahar verde?

Salut
Am un acvariul mai mic, folosit initial ca maternitate, de dim. 45 x 22 x H=26 cm.Stratul de nisip este de 7 cm, iar in el sunt plantate " Aponogeton boivinianus", plante care se inmultesc foarte rapid, la fiecare 2 luni fiind obligat sa elimin din ele. Timp de 7 ani, totul a fost in regula.
De o jumatate de an, mi-am schimbat becul de 20 W cu unul de 24 W, tot de lumina galbena. De atunci, pe plante a inceput sa apara un mucegai, ca vata de zahar, de culoare verde. Saptaminal, cind spalam filtrul, curatam tot acest "mucegai". Dupa 2 zile aparea din nou. Plantele nu par afectate, sunt dese ca in jungla, nici pestii -gupy, nu s-au imbolnavit.
Acum 2 saptamini, am aruncat aproape toate plantele, am schimbat apa, lasind doar 4-5 plante in acvariu. Dupa o saptamina, mucegaiul a aparut din nou!
Curios, in al doilea acvariu, de 80 x 30 x 30 cm, cu 2 becuri de lumina galbena de 24 W, nu apare acest fenomen.
1- Cum as putea elimina aceasta vata, care in afara de aspectul inestetic, pare sa nu deranjeze pe nimeni?
2- In primii 4 ani am incercat sa cresc si EGERIA DENSA, care are cam aceleasi conditii de crestere ( temp. apei, pH, duritate ) cu APONOGETON. Am cumparat de la acvaristica diverse solutii, dar... degeaba. Intr-adevar, la EGERIA scrie ca ar cam trebui pietris, iar eu am nisip. Vreun sfat?
Cu multumiri, Adrian.

Re: Mucegai tip vata de zahar verde?

In primul rand bine ai venit Adrian!
   Ar fi mai bine sa pui o poza, ca sa se vada ce tip de alga este acea "vata", iar Egeria nu are nevoie de substrat/pietris, planta asta creste si in chiuveta big_smile