1 Editat de madalin80 (2012-01-21 18:02)

Subiect: pareri si sfaturi pt acvariul meu.

am fotografiar din toate cate un pic...

Re: pareri si sfaturi pt acvariul meu.

Salbatic, imi place :apl
   Ce ai putea sa mai faci, sa schimbi imaginea aia de fundal si sa pui ceva de culoare inchis, maro, negru etc

Re: pareri si sfaturi pt acvariul meu.

inca niste imagini..

Re: pareri si sfaturi pt acvariul meu.

acela este posterul de care vorbeam!!!!!   :smoke

Re: pareri si sfaturi pt acvariul meu.

....

Re: pareri si sfaturi pt acvariul meu.

madalin80 A scris:

acela este posterul de care vorbeam!!!!!   :smoke

   Unde vorbeai? Oricum ai deschis topicul asta exact unde nu trebuie, roaga un moderator sa-l mute unde ii este locul wink

Re: pareri si sfaturi pt acvariul meu.

am fotografiat niste melci care daca va uitati atenti li se gaurest cochilia... mi-au murit fff multi, nu am habar cum as putea sa ii salvez...  ce as putea face pt ei?

8

Re: pareri si sfaturi pt acvariul meu.

Daca am vazut bine, melcul are lipsa de calciu. Cei mai experimentati va rog sa ii oferiti sfaturi legat de asta

Ofera sfaturi nu jigniri!

Re: pareri si sfaturi pt acvariul meu.

este scos celalalt post..  este vb despre acvariul cu posterul lipit cu silicon pe toata suprafata peretelui de spate.

10

Re: pareri si sfaturi pt acvariul meu.

salut adrian88!

11 Editat de Ancistrus (2012-01-21 18:30)

Re: pareri si sfaturi pt acvariul meu.

Sigur lipsa de calciu, dar mai este o problema in poza cu melcul, ai bagat anubiasii aia cu totul in nisip (nisip cu granulatie cam mare wink), si daca nu ii scoti vor putrezi. Plantele anubias se ancoreaza cu ceva pe obiectele de decor (poza)

madalin80 A scris:

este vb despre acvariul cu posterul lipit cu silicon pe toata suprafata peretelui de spate.

   Aha, deci eu, sau oricine altcineva, ar trebui sa ne apucam sa rascolim pe forum ce poster si cum :omfg

12

Re: pareri si sfaturi pt acvariul meu.

Ancistrus A scris:

Sigur lipsa de calciu, dar mai este o problema in poza cu melcul, ai bagat anubiasii aia cu totul in nisip (nisip cu granulatie cam mare wink), si daca nu ii scoti vor putrezi. Plantele anubias se ancoreaza cu ceva pe obiectele de decor (poza)

madalin80 A scris:

este vb despre acvariul cu posterul lipit cu silicon pe toata suprafata peretelui de spate.

   Aha, deci eu, sau oricine altcineva, ar trebui sa ne apucam sa rascolim pe forum ce poster si cum :omfg



cautasem postarea dar nu am mai gasit-o...

13

Re: pareri si sfaturi pt acvariul meu.

Ai incercat sa tragi de poster sa vezi daca se dezlipeste de pe silicon? Daca se dezlipeste, siliconul ramas incearca sa-l vopsesti cu negru, sau maro inchis.

14

Re: pareri si sfaturi pt acvariul meu.

da.am dezlipit o bucata de poster de pe o laterala si a ramas un strat fin de silicon.....intrebarea mea aste: daca il vopsesc nu se va vedea siliconul ???

15

Re: pareri si sfaturi pt acvariul meu.

incearca pe un colt ....

Ofera sfaturi nu jigniri!

16

Re: pareri si sfaturi pt acvariul meu.

buna seara! rog un administrator daca poate sa imi mute topikul unde ar fi trebuit sa il postez!! multumesc!

17

Re: pareri si sfaturi pt acvariul meu.

ma poate sfatui careva cum pot rezolva cu problema melcilor mei??

18

Re: pareri si sfaturi pt acvariul meu.

madalin80 A scris:

ma poate sfatui careva cum pot rezolva cu problema melcilor mei??

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … lbicioase/

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: pareri si sfaturi pt acvariul meu.

multumesc baracuda, am aruncat un ochi la ce mi-ai trimis tu si am gasit imediat cred eu cauza!!!

20

Re: pareri si sfaturi pt acvariul meu.

din seria "Marile Dureri" : am pe jumatatea bazinului acea planta mai mare (ca o salata). este achizitionata de 2 saptamani, in mijlocul iei s-a umplut de frunze noi faine,a dat chiar si un "carcel" din care vor iesi pui  :apl  dar cele mai vechi(care le avea cand am cumparat-o) au ajuns in stadiul ala din poza.... e normal asa?? :smoke