Subiect: xifo

salutare. azi am cumparat o pereche de xifo si acum 10 min in timp ce ii admiram am observat cataeva puncte albe pe coada si pe aripi la femela.
De la ce sa fie?

Re: xifo

Daca punctele arata ca in poza, inseamna ca au gris. Se trateaza cu verde de malachit.

Re: xifo

exact asa are. mersi

Re: xifo

se mai poate trata si cu altceva?

5 Editat de Ancistrus (2012-01-23 13:23)

Re: xifo

laurentiu A scris:

se mai poate trata si cu altceva?

   Varianta cu verde de malachit este cea mai ieftina, este 3 lei o sticluta (eu am folosit verde de malachit Forte, care contine si Formol, asta costa 5 lei o sticluta). Unii recomanda ridicarea temperaturii la 30°C, dar la mine tocmai la temperatura asta au facut gris :-... deci pana nu le-am bagat verde de malachit, nu le-a trecut.
   Daca alegi ca tratament verdele de malachit sa ai grija ca pe indicatiile de pe recipient este strecurata o eroare de calcul "Se adauga 30 - 40 picaturi (1 ml) solutie la 10 litri de apa", 30-40 picaturi sunt mult mai mult de 1 ml, deci recomandat este sa dozezi la ml cu o seringa gradata wink

LE: Alte medicamente pentru tratarea parazitului Ichthyophthirius multifiliis (gris):

  • Tetra ContraSpot - 100ml, 17.75 ron

  • Sera Costamed - 50ml, 12.5 ron

  • Sera Costapur - 50ml, 21.5 ron

  • JBL Punktol - 100ml, 20.5 ron

  • JBL Punktol Ultra - 100ml, 24ron

  • JBL Punktol Ultra Forte - 50ml, 160 ron

  • Aquarium Munster Faunamor - 4 x 1,75 g, 21.85 ron

  • Easy Life Anti-Spot - 100ml, 33 ron

Toate medicamentele astea sunt pe baza de verde de malachit.

6

Re: xifo

verde malachit sau albastru de metil si ridica temp in acvariu treptat  la 30-31gr

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

7

Re: xifo

TweeTy A scris:

verde malachit sau albastru de metil si ridica temp in acvariu treptat  la 30-31gr

   Albastru de Metil pentru Ichthyophthirius Multifilis, este frectie Diana la picior de lemn. Poate insotit de cresterea temperaturii dar in cazul asta nu vad rostul substantei. Verdele de Malachit (Costapur) este ideal.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: xifo

buna ziua
de ieri dimineata ma confrunt si eu cu Ichthyophthirius. l-am sesizat pe o femela guppy si una molly, la care imediat am inceput sa cresc treptat temperatura in acvariu pana la 30 grade. am pus in filtru de rezerva  tifon steril in speranta ca mai retine cativa paraziti si le-am pus pe amandoua sa faca bule sa suplimentez cantitatea de oxigen pt pesti. Totusi, azi dimineata am gasit femela guppy si cea molly si un pui de xifi impreuna cu un red cherry crab ( din 3,) morti. Asta e..cred ca o putem  numi "selectie naturala". curios ca cei 9 pui de 3 zile de guppy nu au nici unul nimic. la mine in acvariu toti pestii sunt juvenili( poate guppy sunt in starea de reproducere din moment ce una mi a fatat)
altceva nu am adaugat in apa de frica sa nu fac vreo prostie.
sare nu pun pt ca nu vreau sa pierd cei 6 cory si 2 ancistrusi. iar despre alte solutii nu stiu mare lucru.
imi puteti spune va rog ce as mai putea face sa-i ajut pe bietii pesti?
multumesc

Re: xifo

Sa le faci un tratament cu Verde de Malachit, conform specificatiilor de pe recipient.