1 Editat de petre79 (2013-04-16 00:51)

Subiect: Field of Rock

Salutare tuturor, numele meu este Petre, am 32 de ani si sunt din Hunedoara.Pasiunea pentru acvaristica o am de 1 an de zile, am inceput cu un acvariu de 80L si am ajuns in momentul de fata la un acvariu de 324L.

Asadar, sa va prezint acvariu:
Acvariu 324L......start 04.12.2011
Dimensiune acvariu :L120xl45xh60,sticla 10mm
Filtre: extern JBL Cristal Profi E900
intern :Aquael
Incalzitor: JBL 300W
Iluminare: 2 tuburi Osram 865/54w T5
2 tuburi Osram 830/54w T5
2 tuburi JBL Solar Color 38w T8
CO2 butelie 2kg
Difuzor JBL ProFlora Taifun
Test permanent CO2 JBL

Substrat: JBL Aqua Basic plus 25 litri, JBL Manado 30 litri
Fertilizare: Easy Life, ProFito, Easy Life EasyCarbo, Easy Life Ferro, Easy Life Nitro, Easy Life Fosfo,
Easy Life Kalium, Micro si Macro

Plante: Rotala rotundifolia red,Eliocaris acicularis,Amania gracilis,Limnophila aromatica,
Lotus red,Ludwigia glandulosa,Hedyotis salzmani,Didiplis diandra,Elicaulion
Setaceum,Criptocorine,Blyxa japonica,Glosostigma elatinoides,Marsilia hirsuta,Staurogyne sp,
Microsorum pteropus,anubias nana...
Fauna: momentan 4 sanitari
Nevertebrate: pomacea,neritine ,melci substrat si creveti Red Cherry Shrimp

2

Re: Field of Rock

Foarte frumos!!  si bine ai venit!Bazin sanatos...ma gandesc ca nu ramai la fauna asta   chit  ca este superb   si asa !!! :apl

http://www.youtube.com/watch?v=ms_KTq4CY8U

3 Editat de lup cosmin (2012-01-23 00:11)

Re: Field of Rock

Bun venit prietene alături de noi  :sok Acvariul este frumos dar am ceva de obiectat: înainte sa mai faci fotografi curta sticla de la acvariu  :sok
Ape limpezi prietene  :sok

Re: Field of Rock

Foaarte frumos acvariu,bravo :apl  ^:)^  :apl

Re: Field of Rock

Bine ai venit Petre!
   Frumos acvariul, felicitari!

6

Re: Field of Rock

Multumesc tuturor pentru calduroasa primire  smile  ,si nu in ultimu rind colegului Lup Cosmin pentru sfaturile si ajutorul acordat,pot spune ca a fost si este un adevarat mentor pentru mine  :sok

Re: Field of Rock

Salutare "vecine"  :sok
Bun venit pe acest minunat forum  :hug  :apl
Acvariul tau arata super tare  :sok felicitarile mele  :sok

Re: Field of Rock

super fain!felictari.bravo

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

9

Re: Field of Rock

Salut bine ai venit!!! foarte frumos felicitari ....

Re: Field of Rock

Bine ai venit alaturi de noi. Cu siguranta poti impartasi multe din experienta ta in acvaristica colegilor care isi doresc un acvariu cu adevarat si impreuna cu alti colegi de forum putem dezvolta aceasta pasiune minunata, numita Acvaristica. Ai nimerit pe un forum unde poti fi mai liber decat in Piata Univeristatii. lol  lol  lol

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

11 Editat de ciuaua (2012-01-23 20:55)

Re: Field of Rock

Salut ami place foarte mult acvariu zimi si mie cat ma duce sa ami fac unul ca al tau la fell dimensiuni fara plante etc....numai acavriu ...salut ape limpezi !!!!

12

Re: Field of Rock

ciuaua A scris:

Salut ami place foarte mult acvariu zimi si mie cat ma duce sa ami fac unul ca al tau la fell dimensiuni fara plante etc....numai acavriu ...salut ape limpezi !!!!


Salut, acvariu in sine ma costat 1300lei,iar mobilierul este un home made  wink

13

Re: Field of Rock

bitanu A scris:

Ah, ce-mi place momentul asta! Toti muti! Haideti mai, de ce nu sariti ca lupii pe el cu sfaturi?  lol  lol  lol

Dupa cum ti-au urat si ante-colegii nostrii, mai ales ,,acvariidevis zis Taticu, alias Florin,, iti urez si eu: Bun venit Petre!   :apl  :apl

Lup Cosmin, mentor???  ^:)^  ^:)^  ^:)^  Fugi ma de-aici! Tu vorbesti serios?  lol  lol  lol


Salut, eu unul am avut multe de invatat de la Cosmin mi-a oferit sfaturi si idei pe care am incercat sa le pun in aplicare.  big_smile

14

Re: Field of Rock

Foarte fain acvariul, felicitari!  :fok
Se pare ca s-au prins de tine sfaturile lui Cosmin...bafta in  continuare!  :noroc

15

Re: Field of Rock

Bine ai venit Petre!   Frumos acvariul si reusite fotografiile, felicitari! :apl  :apl

16

Re: Field of Rock

Evolutie acvariu....07.02.2012  smile

17 Editat de Ancistrus (2012-02-08 00:08)

Re: Field of Rock

Frumoase imagini :apl
   Imi place cum arata Staurogyne cocotata pe radacina aia... chiar mi-ai dat o idee big_smile

Re: Field of Rock

petre79 A scris:

Evolutie acvariu....07.02.2012  smile

E superb....felicitari

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

19

Re: Field of Rock

Superb!

Cum le-ai cocotat acolo? Au ceva material in care sa-si bage radacinile?

20

Re: Field of Rock

Frumos e putin spus...Felicitari! :apl