Subiect: Buna ziua!

Ma numesc Adrian sunt din Alba Iulia
Am Achizitionat un acvariu de 100 l Waterhome 80x35 d-21002
Iluminare 2x20w fdg 13 ipx7
Incalzitor Resun Rh 9000 150w
Filtru Intern Aquael Fan 2+ 100l/150l 450 l/h
Momentan in acvariu sunt foarte multi pesti pentru  ca asha l-am primit, este ciclat si are ceva pietris alb + negru aproximativ 2-4 mm.
Poze decomadata nu am facute pentru ca vreau sa o iau de la zero cu el si o sa apelez la colegi de forum pentru niste sfaturi   :acv

Re: Buna ziua!

Bine ai venit Adrian!
   Pana pui pozele vreau sa te intreb cand ai primit acvariul, si ce inseamna "este ciclat"?

Re: Buna ziua!

L-am primit in decembrie si inainte de a pune pesti in el am tinut doar plantele pietris si aparaturile in functie 3 saptamani adaugand in fiecare zi cate putina mancare. Pesti in acest timp au stat intr-un acavriu de 40 l cu pompa de aer incalzitor si filtru intern in care faceam zilnic schimb de apa care statuse in prealabil 24 de ore intr-o galeata.  :acv

4

Re: Buna ziua!

Bine ai venit!
Ce specii de pesti ai in acvariu?
Eu cred ca ar trebui sa faci poze ca sa vezi diferenta de unde ai plecat si unde vei ajunge.

Re: Buna ziua!

Petreanum A scris:

Momentan in acvariu sunt foarte multi pesti pentru  ca asha l-am primit, este ciclat

Ancistrus A scris:

ce inseamna "este ciclat"?

Petreanum A scris:

L-am primit in decembrie si inainte de a pune pesti in el am tinut doar plantele pietris si aparaturile in functie 3 saptamani adaugand in fiecare zi cate putina mancare.

bitanu A scris:

De mult nu am mai vazut un forumist nou care sa dea asa repede un raspuns logic si bun.

   Bitane trecand peste faza cu logica, sa inteleg ca nu mai ai incredere in testele de apa? Sau mai nou ciclarile astea dureaza cam 3 saptamani? lol

Re: Buna ziua!

bitanu A scris:

Binenteles ca am incredere in teste, dar experienta m-a invatat sa mai pasuiesc cate o saptamana de siguranta. Graba si prostia strica totul, mai ales in acvaristica.

   Cu alte cuvinte ciclarea dureaza doar 2 saptamani??? :omfg

Re: Buna ziua!

Pai... 15 neoni,2 tetra, 2 scalari, 1 peste cutit, 7 gurami (5 specii diferite), 1 xipho, 2 care sincer eu le zic ciorapei dar nu stiu cum se numesc si cred ca nu am uitat pe nimeni dar si asha pana aici deja sunt exagerat de multi (despre pestele cutit sau fantoma neagra cum i zic eu am citit ca ajunge pana la 50 cm deci.....)  :acv