21 Editat de Petreanum (2012-01-24 14:21)

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Tare mult vreau deocamdata sa renuntam la pesti si sa discutam despre ce mai am nevoie pentru a reincepe un acvariu in adevaratul sens al cuvantului.
P.S. Stiu ca primul lucru e multa rabdare  tongue

22 Editat de Ancistrus (2012-01-24 14:36)

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Petreanum A scris:

cunosc si lerri am avut si am reusit chiar sa-i reproduc

   Ce conditii speciale le-ai creat de ai reusit "sa-i reproduci"?

Petreanum A scris:

Cred ca o sa ramana pana la urma Colisa lalia 6/8 exemplare doar ca vreau o mica idee despre raportul dintre masculi femele.

   La acvariul tau, si daca este bine plantat, ar merge 2 masculi (de preferat aceeasi varietate), si 3-4 femele. Raportul este 1M/2F.

Petreanum A scris:

Tare mult vreau deocamdata sa renuntam la pesti si sa discutam despre ce mai am nevoie pentru a reincepe un acvariu in adevaratul sens al cuvantului.

   Ce ai mai avea nevoie in primul rand plante multe naturale, in al doilea rand, si daca-ti permiti, un filtru extern, dupa care o lumina mai de calitate (banuiesc ca seturile Waterhome vin cu o lumina "standard") macar niste tuburi 865/965 Osram... mai mult dupa ce pui si niste poze cu acvariul in starea actuala, nu de alta dar am impresia ca nici substratul/pietrisul nu se potriveste, iar de decoruri inca nu ai spus nimic wink

23

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Ca si "conditii speciale" incazlitor ,termometru, filtru intern si o pompa de aer(nu neaparat conditii speciale). Am vazut ca femela este cu burta umflata si ca masculul a inceput sa faca ceva spume la suprafata, am dat search pe google si am citit ca asha se reproduc pestisori care i am eu, am scos din acvariu mare pe vremea aceea un acvariu de vreo 50L si i-am pus intr-un acvariu mai mic 35 L care era deja plantat, filtru si incalzitor in care faceam experimente pentru crestera plantelor (fara aditie de co2 si altele cum se face ) simplu plantate si lumina si acolo cei doi in 2 zile de la introducere au inceput spectacolul intr-o duminica pe la amiaz.
Ce filtru extern imi recomanzi pentru un acvariu de 100L? Tuburile le gasesc la orice magazin de electrice? Si ajung 2 sa le pot pune in locul celor care exista deja sau trebuie sa modifica capacul ? poze deseara pentru ca acum sutn la munca si vreau sa fac poze la capac si la tot echipamentul ce-l am in dotare pt cat mai bune sfaturi .

24 Editat de danielt (2012-01-24 15:16)

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Tuburile le gasesti la electrice in orice supermarket de bricolaj.

Ca si filtru extern eu am un Tetratec EX700 la un volum de aprox 100L net. Daca pui Sera Siporax in loc de inelele ceramice care vin cu filtrul obtii un randament putin mai mare fata de ce poate el in mod normal.

Merita sa incerci o bomba cu CO2 sau macar EasyLife Easycarbo. Chiar daca plantele nu cetr CO2 suplimentar ajuta oricum. Vei observa un ritm de crestere mai alert daca au lumina si CO2. wink

Asteptam pozele cu intslatia de lumia pentru a oferi sfaturi corecte. Stii cumva daca ai tuburi T8 sau T5?

25

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Petreanum A scris:

Ce filtru extern imi recomanzi pentru un acvariu de 100L? Tuburile le gasesc la orice magazin de electrice? Si ajung 2 sa le pot pune in locul celor care exista deja sau trebuie sa modifica capacul ?

   Filtru nu pot sa-ti recomand ca nu stiu cati bani poti investi, deci mai bine cauta tu ori aici pe forum la rubrica Vanzari, ori la pet-shopurile online, si posteaza aici ce ai gasit si ti-ai permite wink
   La treaba cu iluminarea trebuie sa te gandesti bine la echilibrul fauna/flora care il vrei in acvariu. Un acvariu puternic iluminat in general streseaza pestii dar ajuta plantele, iar calitatea luminii este un factor in plus pentru a avea niste plante mai sanatoase, sau niste pesti mai bine pusi in evidenta. Adica exista lumina speciala pentru plante, sau pentru pesti... depinde de tine daca te consideri un "gradinar" acvatic sau un iubitor de pesti wink

26 Editat de Petreanum (2012-01-24 18:17)

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Hmm... in ceea ce priveste investitia vreau ceva bun, sa fie un raport calitate pret bun. In ceea ce priveste flora si fauna vreau sa am pesti frumosi intr-un mediu ("gradina'') frumos. Tocmai am fost pe la petshop-ul din oras, din nefericire a ramas doar unu singur, am vazut ca au Gurami pitic-Colisa lalia de vanzare in stare foarte buna. Am vorbit si despre filturl extern si a spus ca se poate comanda orice daca i spun marca si modelul. Deocamdata sunt la munca dar deseara cand ajung pun poze cu tot ce am eu pe acasa in domeniu tongue  dupa care mai cer sfaturi.  :acv
P.s. As vrea sa incerc filtrul recomandat de colegul mai sus.

27

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Am o intrebare de urgenta. Daca am filtru extern mai e nevoie si de cel intern? in momentul de fatza am un aqua-el fan plus?

28

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Buna
poti folosii in continuare cu perlon
filtrarea mecanica buna in plantat e benefica

29

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Ancistrus A scris:

... nu de alta dar am impresia ca nici substratul/pietrisul nu se potriveste, iar de decoruri inca nu ai spus nimic wink

Pai substrat am pietris  "glazurat" alb cu negru aproximativ 2-4 mm si despre decor am o barcuta scufundata despre care am vazut ca a fost  "certat" un coleg de forum si am renuntat la ideea de a o prezenta, vreau sa renunt la ea tongue

30

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Petreanum A scris:

Pai substrat am pietris  "glazurat" alb cu negru aproximativ 2-4 mm si despre decor am o barcuta scufundata despre care am vazut ca a fost  "certat" un coleg de forum si am renuntat la ideea de a o prezenta, vreau sa renunt la ea

   E clar de ce nu vrei sa pui poze lol

31

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Ancistrus A scris:

[  E clar de ce nu vrei sa pui poze lol

Exact cum am spus intr-o postare mai sus sunt la munca si o sa pun deseara cand ajung acasa astfel incat sa pozez toate elementele pe care le am in dotare sa pot cere sfaturi la subiect.

32

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Uite ca vin si pozele. Din nefericire sunt facute in graba si cu un aparat slabutz, dar un ochi bun vede ce trebuie  :acv

33

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Poze acvariu!

34

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Substratul.... ala.... :fmad

Corabia si substratul trebuie sa dispara smile

Ar fi bine sa incerci si un fundal de culoare uniforma ca sa nu mai ai impresia ca pestii iti inoata prin perdea wink

Lamaiul ala arata bine! :sok

35

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Poze in care am reusit sa prind si neoanele care scrie pe ele ca sunt T8.
stiu ca trebuie pus ceva in spate si in lateral si pt aspect si pentru a proteja de razele solare asta urmeaza sa fac, despre substrat va rog o idee dar ceva de culoare inchisa gen cobat... sau orice alta idee e bine venita.
P.s. de cand am inceput discutiile pe forum am cam neglijat acvariul in ideea ca vreau sa o iau de la capat asha cum trebuie.

36

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Neoanele sint de foarte buna calitate, marca Hagen! Nu inteleg totusi de ce nu au aceeasi lumina, fiind identice. Sa fie vorba de conditii diferite de fotografiat sau pur si simplu intimplarea?
   Eu as inlocui unul din tuburi cu un Osram 865, largind astfel spectrul luminos si adaugind un plus de luminozitate. Reflectoarele nu mi se par de calitate, in mod normal ar fi trebuit sa straluceasca mult mai intens, sub influenta tuburilor. Cu combinatia AquaGlo + Osram 865 si cu reflectoare de f. buna calitate vei avea tot ce-ti trebuie, fara sa fii nevoit sa faci modificari majore. Daca inlocuiesti unul din tuburi si cumperi doua Osram 865, iti ramine o pereche de rezerva.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

37 Editat de Petreanum (2012-01-25 21:24)

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Doamne!!! Nu inteleg cum e posibil sa apara asha ceva in poza pt ca neoanele sunt diferite unu este Aqua-Glo si unu este Sun-Glo

38 Editat de Ancistrus (2012-01-25 21:27)

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Cand le conectezi la curent isi schimba scrisul si culorile... lol

39

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Ca idee generala: o sa schimb neoanele sau cel putin unu + reflectoarele , deja am discutat despre un filtru extern si o priza reglabila digitala, "scap" de barcutza si de pietris (aici am nevoie de o idee ce substrat si pietris trebuie) in ceea ce priveste aditia de CO2 nu am prea inteles dar inca citesc si sper sa ma lamuresc, am deja 2 teste pt PH si NO3 o sa vina si restul. Orice altceva mai e nevoie pentru a incepe un acvariu in cel mai bun mod posibil pentru a avea plante, pesti sanatosi si un acvariu frumos (astept sfat sau observatii).
P.s. Pesti o sa fie 7, 8  Colisa Lalia si cred un crevete pentru ca am primit unu azi si imi este drag asta daca se potriveste

40

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Ancistrus A scris:

Cand le conectezi la curent isi schimba scrisul si culorile... lol

Nu e vorba de culori pentru ca asta se vede cu ochiul liber ca unu este mai alb si unu mai albastrui (mov) era vorba despre inscriptie, dar acum demontez la ele sa vedem daca intr-un capat scrie ceva si in celalat altceva tongue