41 Editat de Ancistrus (2012-01-25 21:39)

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Petreanum A scris:

Ca idee generala: o sa schimb neoanele sau cel putin unu + reflectoarele

   Rar mai vezi sa scrie pe ceva "Made in Japan" cum scrie pe neoanele alea, daca unul din ele lumineaza mai pe roscat ala il poti tine pentru plante, si celalalt il schimbi cu un 865.

Petreanum A scris:

Pesti o sa fie 7, 8  Colisa Lalia si cred un crevete pentru ca am primit unu azi si imi este drag asta daca se potriveste

   Atat Colisa, cat si guramii in general, sunt experti in vanatoarea de creveti :-

Petreanum A scris:

acum demontez la ele sa vedem daca intr-un capat scrie ceva si in celalat altceva tongue

   Asta ar fi tare de tot lol

42

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Deci mister neelucidat, am terminat de demontat si remontat capacul si rezultatul este mai sus. No Coment!
P.s. Despre reflectoare pot spune ca sunt albe ca si o foaie de caiet nu au cum sa reflecte decat vag.

43

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Ajung 2 de 20 w pt 100L plantat sau cel nou trebuie de putere mai mare?

44

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Petreanum A scris:

Ajung 2 de 20 w pt 100L plantat sau cel nou trebuie de putere mai mare?

   De putere mai mare inseamna mai lungi wink In general (cazul tau face diferenta) neoanele T8 la 59 cm au 18W.
   Reflectoarele schimbate 100%, cu unele cromate/inox.

45

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Si eu am unul sun glo de 15w ce ziceti este bun??? si mai am unul de 24w PL :noroc

46

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Petreanum A scris:

Deci mister neelucidat, am terminat de demontat si remontat capacul si rezultatul este mai sus. No Coment!
P.s. Despre reflectoare pot spune ca sunt albe ca si o foaie de caiet nu au cum sa reflecte decat vag.

   Nenea Adrian, matale te joci cu noi, faci prestidigitatie cu tuburile acelea si ne faci sa nu mai dormim noaptea, in speranta ca ni se poate intimpla si noua sa ne trezim cu tuburi diferite, fata de ce stim ca am pus... lol
   In cazul tau, conform noilor date, nu mai schimba nimic, decit reflectoarele. Pot pune pariu ca vei avea un acvariu de invidiat, daca vei sti sa te folosesti la maxim, de lumina acelor tuburi!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

47

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Pop Remus A scris:

Si eu am unul sun glo de 15w ce ziceti este bun??? si mai am unul de 24w PL :noroc

   Ai dat buzna in topicul omului! Daca tot ai facut-o, da-ne o lista completa cu "posesiile" tale si-ti spunem ce este bun si ce nu, sa nu raspundem pe... bucatele! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

48 Editat de Petreanum (2012-01-26 15:00)

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Domnul Baracuda imi pare rau pentru emotiile pe care le aveti din cauza mea, sincer nu imi explic ce s-a intamplat dar nici eu nu am liniste pe motivul asta, ma bucur ca sunt in regula tuburile mele deci pot trece mai departe. Vreau o idee despre substrat/pietris pentru ca plec la cumparaturi si sa stiu ce aduc acasa. Din nefericire petshop-ul de la noi din oras este foarte slab aprovizionat si plante 0 deci trebuie sa comand sau sa merg pana la Cluj sau Sibiu pentru plante (care inca nu am decis cum si ce vor fi sad )
P.s. Ce parere aveti despre filtrul discutat mai sus ( Tetratec EX700 )? Pot sa-l comand linistit?

49

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Mister elucidat. Raspuns: este unu si acelasi tub fotografiat diferit. Imi cer scuze pentru emotii sau alte neplaceri cauzate de mica mea gafa. Am pus doveziile in poze in prima poza se vede clar ca in spate este un alt tub de culoare mai deschisa adica cel din prim plan este cel mai "colorat", in a doua poza se vad exact aceleasi "elemente de decor" pe capac ca si in poza 1 .  :hug

50

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Petreanum A scris:

Ce parere aveti despre filtrul discutat mai sus ( Tetratec EX700 )? Pot sa-l comand linistit?

   Personal ti-as recomanda JBL e701 in locul Tetratec-ului. Multi s-au plans de filtrele Tetratec ca a curs apa din ele... prin casa wink

51

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Petreanum A scris:

Domnul Baracuda imi pare rau pentru emotiile pe care le aveti din cauza mea, sincer nu imi explic ce s-a intamplat dar nici eu nu am liniste pe motivul asta, ma bucur ca sunt in regula tuburile mele deci pot trece mai departe. Vreau o idee despre substrat/pietris pentru ca plec la cumparaturi si sa stiu ce aduc acasa. Din nefericire petshop-ul de la noi din oras este foarte slab aprovizionat si plante 0 deci trebuie sa comand sau sa merg pana la Cluj sau Sibiu pentru plante (care inca nu am decis cum si ce vor fi sad )
P.s. Ce parere aveti despre filtrul discutat mai sus ( Tetratec EX700 )? Pot sa-l comand linistit?

Azola caroliniana (plutitoare)
Bacopa
Cabomba
Ceratophyllum
Ceratopteris
Cryptocoryne
Echinodorus
Egeria
Elodea
Hydrocotyle leucocephala
Hygrophila
Lemna minor (plutitoare)
Limnobium laevigatum (plutitoare)
Limnophila aquatica
Limnophila sessiliflora
Ludwigia palustris
Ludwigia repens / natans
Mayaca fluviatilis
Microsorum
Myriophyllum aquaticum
Myriophyllum hippuroides
Myriophyllum spicatum
Najas guadalupensis
Phyllanthus fluitans (plutitoare)
Potamogeton gayii
Riccia fluitans (plutitoare)
Sagittaria platyphylla
Sagittaria subulata
Salvinia natans (plutitoare)
Vallisneria
* Acolo unde nu apare al doilea nume (varietate), orice varietate a plantei respective este OK pentru incepatori.
Eu as opta pentru un JBL e901, nu pentru ca ar fi mai bun ca un Tetra dar are debit mai mare.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

52

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Dilema: JBL e901 sau JBL e701, ca pret nu e mare branza intre ele deci care e mai bun dintre ele castiga.  :acv

53

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Am facut o mica improvizatie pana gasesc o solutie permanenta, sper sa ca e ok. Am imbracat in folie de aluminiu vechile reflectoare.
P.s. Se observa diferenta zic eu . (Una cu blitz, Una fara blitz) :acv

54

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Petreanum A scris:

Dilema: JBL e901 sau JBL e701, ca pret nu e mare branza intre ele deci care e mai bun dintre ele castiga.  :acv

   Daca nu te deranjeaza pretul atunci castigatorul este JBL e901, are capacitate mai mare iar debitul se poate regla wink

55

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Folia e ok, reflecta oricum mai mult decat cartonul alb. Dar vrei sa elimini cutele din ea. Scopul formei de parabola este sa  reflecte lumina in jos. Daca ai cute lumina va fi reflectata in alta directie deci se mai pierde din ea.

56

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Petreanum A scris:

Dilema: JBL e901 sau JBL e701, ca pret nu e mare branza intre ele deci care e mai bun dintre ele castiga.  :acv

   Cistigator detasat este "e901". Cum o fi mai bine, sa te plingi ca debitul este prea mic (caz in care nu poti face nimic) sau ca debitul este prea mare (caz in care poti actiona robinetii)? Nu mai punem la socoteala ca un filtru considerat "prea mare", se poate dovedi excelent pentru un nou acvariu, mai mare!!!
   Pe reflectoarele din carton (sau ce material o fi), lipesti autocolant "oglinda", pe care-l gasesti in Bricostore. Vei avea un randament apoape egal cu cel al reflectoarelor dedicate, din aluminiu slefuit sau cromat/nichelat.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

57

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Multumesc! JBL e901 va fi, doar ca am o mica intrebare legat de CO2 imi poate da cineva poze, filmuletze exact cum se face cu CO2 ( sau vreun link ), adica cum se "leaga" pentru ca am vazut ceva sisteme puse la filtrul extern, are vreo legatura unu cu altul ?

58

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Sistemele conectate la filtrul extern... hmmm. Cred ca te referi la cele cu reactorul extern. Au randamentul cel mai bun in sensul ca se absoarbe cantitatea optima de CO2 in apa.

59

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Da! Despre cele cu rector extern vorbeam. Ceva poze filmulete sau  mai multe detalii cum pot face sa am si eu asha ceva in stare de functionare.
:acv

60

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Asa arata un reactor extern, home made, racordat la un filtru extern.
Nota: un sistem CO2, racordat la un filtru extern, poate folosi si un reactor intern, care poate dizolva in proportie de aproape 100% gazul!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!