61

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Multumesc pentru poza baracuda.O intrebare am si eu legat de pietrisul meu, ce nu e in neregula cu el ? vreau sa pun pietris negru credeti ca este bine? Ce fel de substart sau ce anume mai am nevoie pentru a reincepe un acvariu plantat cu plante easy.
:acv

62

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Petreanum A scris:

Multumesc pentru poza baracuda.O intrebare am si eu legat de pietrisul meu, ce nu e in neregula cu el ? vreau sa pun pietris negru credeti ca este bine? Ce fel de substart sau ce anume mai am nevoie pentru a reincepe un acvariu plantat cu plante easy.
:acv

   Prerea mea este sa folosesti un substrat inert (nisip de riu, substrat colorat in maron sau negru), granulatie 2-4 mm, fara substrat fertilizant. Fertilizarea o poti face sub forma lichida si solida (balls-uri de la JBL). Dupa o vreme, cind vei stapini fenomenele legate de iluminat, fertilizare, mentinerea parametrilor apei, combaterea algelor, etc. si-ti vei dori plante mai pretentioase, poti apela si la substratul fertilizant. Pentru un incepatori, substratul fertilizant are doua taisuri si de obicei, sfirseste prin a provoca rani neplacute.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

63

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Buna la toata lumea! In sfarsit am comandat filtrul JBL e901 si in scurt timp o sa incep setup-ul nou, intre timp am pregatit un pietris negru si acum sunt in cautare de fundal inchis la culoare. Intrebarea mea este ce fel de teste am nevoie pentru a verifica parametri apei si o lista cu valorile ideale a acestor parametri daca poate cineva sa ma ajute. Filtrul este comandat de pe www.happypets.ro si tot de acolo vor fi si testele dupa ce am lista cu ele.
P.s. Pe site am posibilitatea sa aleg teste de la Jbl sau Tetra daca aveti vreo recomandare.
:acv

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Salut , cu astea trei teste poti sa te apuci serios de treaba , nu este chiar asa importanta firma care le produce , eu din astea folosesc ca asa am gasit. Valorile recomandate sunt trecute de producator in hartia din interior alaturi de instructiunile de folosire a produsului. Mai asteapta si sfaturile celorlalti colegi

65

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Buna ziua la toata lumea! Desi nu am mai fost vizibil prezent pe forum am urmarit cu drag venirea colegilor noi si nu numai, cam tot ce a fost nou si vechi. In ceea ce ma priveste am achzitionat si filtrul extern pentru acvariu am pus folie albastra in spate si pe laterale pentru protectie anti lumina solara dar si pentru estetica, mai am foarte putin si incep si eu un setup nou care sper sa fie ceea ce "visez" eu. In scurt timp termin de "selectat" pietricelele pentru substrat (pentru ca imi parea rau sa le arunc pe cele care le aveam am hotarat sa le aleg pe cele albe de cele negre, sa las doar negre pentru acvariu <Munca Foarte Migaloasa>)
O sa pun si niste poze pentru ca am vazut ca este deliciul "publicului" sa admire poze (defapt si deliciul meu), asta cred deseara sau cel mai tarziu sambata pentru ca atunci am timp liber mai mult.
Multumesc pentru sfaturi si astept cu nerabdare alte sfaturi!

66

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Petreanum A scris:

In scurt timp termin de "selectat" pietricelele pentru substrat (pentru ca imi parea rau sa le arunc pe cele care le aveam am hotarat sa le aleg pe cele albe de cele negre, sa las doar negre pentru acvariu <Munca Foarte Migaloasa>)

   Asta faci de o luna jumatate? lol

67

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Ancistrus A scris:

Asta faci de o luna jumatate? lol

Din nefricire da!! Am avut foarte mult de munca pt ca am un job nou si pana am prins ideeile si plus de asta am fost plecat din tara ceva vreme... dar sper sa recuperez acu ca am venit!

68

Re: Sfat pentru un nou inceput!

Buna seara ! Dupa o pauza foarte mare revin cu acelasi acvariu dar pentru inceput vreau sa intreb ce parere are lumea despre iluminatul cu led/tuburi cu led , pentru ca asta e prima schimbare care vreau sa o fac pentru a reincepe dupa o pauza foarte lunga in care acvariul a stat prafuit intr-un colt...