1 Editat de Sh0oky (2012-01-23 19:34)

Subiect: Salut!

Salutare tuturor,sunt Catalin si sunt nou in acvaristica,sper sa gasesc raspunsuri la intrebarile mele si nu numai,poate in timp sa ajut si eu la randul meu .:)

De curand (acum 10 zile) am achizitionat un acvariu de 65 litri,filtru corespunzator dimensiunii lui (indrumat fiind de cei de la petshop),capac cu neon,incalzitor de 50w si o pompa de aer (chinezarie presupun).

Fauna:
-2 Sanitari
-2 molly
-4 guppy (3m+1f)
-2 Platy
Si de curand 4 puiuti de platy care i-am gasit prin acvariu dupa aproximativ o saptamana...:)

Vegetatia lipseste deocamdata din pacate,nu stiu ce sa fac,cum sa fac si cred ca va fi si putin mai dificil cu plante. Am pietris pus ca substrat (5kg) si nu am CO2. Sunt in cautare de sfaturi legate de plantarea acvariului si sper sa ma ajutati si voi putin.

Va multumesc mult!

Re: Salut!

Bine ai venit Catalin!
   In 10 zile ai facut deja multe greseli, ai bagat pestii si nu ai bagat plante. Pentru inceput citeste ce inseamna ciclarea. Succes!

3 Editat de Sh0oky (2012-01-23 19:51)

Re: Salut!

Am citit ulterior despre ciclare,din pacate am aflat asta prea tarziu.Cu toate ca in primele 3-4 zile apa avea o culoare alb-laptoasa acum si-a revenit. Am fost sfatuit ca atunci cand le dau mancare pestilor sa pun si putina mancare aproape de filtru,pentru a atrage bacteriile in el. Momentan apa arata bine,pestii nu par a avea ceva insa sper sa fiu norocos si in continuare pana procesul de ciclare se va "finaliza". Sper ca nu am vorbit prostii mai sus,cam asta este ceea ce am inteles. Momentan vreau sa pun plante si sa ajung usor usor pe drumul cel bun. Multumesc.

Edit: Pesti au fost pusi in apa dupa aproximativ 48 ore dupa ce am pus apa si solutiile.

Re: Salut!

Sh0oky A scris:

Cu toate ca in primele 3-4 zile apa avea o culoare alb-laptoasa acum si-a revenit. Am fost sfatuit ca atunci cand le dau mancare pestilor sa pun si putina mancare aproape de filtru,pentru a atrage bacteriile in el. Momentan apa arata bine,pestii nu par a avea ceva insa sper sa fiu norocos si in continuare pana procesul de ciclare se va "finaliza".

   Apa curata, sau "cristal", nu inseamna acvariu ciclat. O apa "veche", dintr-un acvariu stabilizat biologic, are o usoara culoare galbuie.
   Nu exista sa fii "norocos", deci chiar daca nu vor muri toti pestii, vor suferi si nu vor mai fi acei pesti frumosi si sanatosi pe care ii dorim toti.
   Chestia aia cu hranitul pe langa filtru este ceva asa... de Cartoon Network big_smile

Recomandare: Acum la inceput baga plante multe cu crestere rapida, gen: Cabomba, Egeria, Najas, Hydrocotyle, Ceratopteris etc.

5 Editat de Sh0oky (2012-01-23 20:28)

Re: Salut!

Trebuia sa ma astept si la asta,oamenii de obicei fac cam orice pentru bani smile
O sa fac tot ce imi sta in putinta pentru ca pesti sa nu arate sanatosi ci sa si fie.:)


Ancistrus A scris:

Recomandare: Acum la inceput baga plante multe cu crestere rapida, gen: Cabomba, Egeria, Najas, Hydrocotyle, Ceratopteris etc.

Asta o sa fac prima data,un sfat de unde asi putea achizitiona plantele (un site poate)? Poate si mai ieftin,am vazut la petshop ca e 10-15 lei firul ceea ce necesita din nou o investitie (si la cum au facut cu acvariul imi este frica de restul). De CO2 e nevoie? neutral

6 Editat de Ancistrus (2012-01-23 20:39)

Re: Salut!

Sh0oky A scris:

un sfat de unde asi putea achizitiona plantele (un site poate)? Poate si mai ieftin,am vazut la petshop ca e 10-15 lei firul ceea ce necesita din nou o investitie

   Cum de unde, chiar de aici de pe acvariidevis, rubrica vanzari :fok

LE: Iti raspunsese bitanu deja inaintea mea big_smile

7 Editat de TweeTy (2012-01-23 20:45)

Re: Salut!

salut si fii binevenit printre noi , nu trebuie sa te superi pe colegi ei sunt bine intentionati (spre deosebire de cei de la petshop care au tot interesu sa vanda ...nu conteaza ce ,cum si cui..  )
referitor la plante cauta la sectiunea vanzari si  cred ca cu 20-30roni poti umple acvariu ..
LE :Cristi se pare ca sunt deja al 3 lea care recomanda site-ul acesta il punem pe Florin sa dea berea reclama se plateste nu-i asa ?

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

8

Re: Salut!

Sincer nu m-am suparat deloc smile stiu ca au intentii bune,sau macar sper smile). Nu m-am gandit ca poate fi asa de dificil cu acvariu,am observat greseala si incerc sa remediez.

@Bitanu : O sa caut postul cu bomba CO2 si o sa vad ce am de facut,multumesc!

Cat despre plante am intrat deja si am gasit o buturuga big_smile momentan,nu ar fi rea ,nu?

Iar cu substratul e cam greu,acvariul e montat cu pesti in el...pentru a relua tot ciclul trebuie sa donez pestii sa inteleg..:|. Ce alta posibilitate mai am de a pune substratul la momentul de fata,repet momentan am pietris.:)

9

Re: Salut!

Sh0oky, bun venit!

Poti incerca si la donatii. Multe plante cresc ca buruienile. Cabomba si Egeria sunt prolifice iar de la pet-shop nu se merita sa le cumperi. La ei apelezi doar pentru mancare si accesorii. Pestii si plantele sunt vandute la suprapret pentru ce ofera.

2-3 fire de Rotala si Cabomba iti puteam da eu daca erai din Bucuresti.

Pestii or sa reziste ca sunt din categoria de pesti flexibili. Sanitarii sunt pesti de grup, ai nevoie de 4-5 indivizi ca sa se simta in siguranta. Nu recomand totusi sa mai pui pesti pentru ca te cam apropii de limita volumui de apa.

Re: Salut!

Salut si bine ai venit ! Referitor la substrat , spui ca ai pietris , daca acesta are marimea intre 2 si 4 mm nu te mai obosi sa-l schimbi pentru ca este bun , depinde doar daca este calcaros , poti face o proba : scoti putin din el  torni otet si daca are loc vreo reactie sau auzi ca sfaraie insemna ca este calcaros si influenteaza in mod negativ parametrii apei .Succes in continuare !

11

Re: Salut!

Deci pot planta linistit in pietris,multumesc mult,o sa verific imediat daca este calcaros sau nu.

12

Re: Salut!

Cel mai bine ar fi sa pui si tu 2-3 poze, sa vedem ce mai trebuie... sau ce este bine deja :fok

13

Re: Salut!

Am facut acum niste poze: smile
Poza nr1- Decor
Poza nr2-Frontal
Poza nr3- Noii locatari
Poza nr4- Substratul

14

Re: Salut!

DECI CATEVA SFATURI
1 plasticele trebuie inlocuite cu plante sau(si) buturugi
2 schimba nisipul ...pune nisip granulatie 2-3mm gasesti in HB

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

15

Re: Salut!

1. Asta ma chinui sa fac momentan:D . Am lasat post ca vreau sa iau o buturuga de la vanzari iar legat de plante sunt in cautare..:)
2.Cum il schimb? Scot pur si simplu si pun altul , este vre-o tehnica sau mai adaug?

16

Re: Salut!

1 plante are cineva chiar in constanta parca ...
2 scoti apa ...pestii ...ORNAMENTELE si PIETRISUL trebuie sa dispara ...


o iei de la capat poti dona pestisorii decat sa ii chinui prin borcane .si faci ceea ce trebuia sa faci la inceput ...

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

17

Re: Salut!

@Sh0oky si eu sunt de aceeasi parere cu @TweeTy, adica sa scoti tot, sa pui un nisip normal quartz, necalcaros, granulatia ti-a spus-o @TweeTy big_smile, in strat de 3-4 cm in partea din fata, iar in spate in strat mai gros. Baga plante multe, eventual si 1-2 buturugi naturale dupa cum ai spus ca vei face, si sa te pui pe asteptat sa se cicleze acvariul. Din cauza ca ai pesti deja, ciclarea va dura mult mai mult, pentru ca va trebui sa faci schimburi de apa.

TweeTy A scris:

Cristi se pare ca sunt deja al 3 lea care recomanda site-ul acesta il punem pe Florin sa dea berea reclama se plateste nu-i asa ?

   Mie deja mi-a dat PM si mi-a promis o naveta de bere... mai departe te descurci tu lol

18

Re: Salut!

cine bre ti-a promis naveta (goala)de bere ? scotianu ? :noroc

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

19

Re: Salut!

Am si eu o intrebare,am achizitionat astazi un acvariu de 8l pe care vreau sa-l folosesc pentru a creste puii nou nascuti pana la momentul in care ii pot muta in acvariu mare. Intrebarea este: Ce anume trebuie sa pun in el pentru a le creea conditii puilor,este nevoie sa cumpar inca un filtru/incalzitor/pompa de aer?

20 Editat de Pop Remus (2012-01-25 21:06)

Re: Salut!

Cam da este nevoie, si eu am un acvariu de 10 l in care tin puii de guppy si xifo  wink Ca sa iti faci o parere,acvariul meu cel mic contine urmatoarele: autocolant albastru lipit pe spatele acvariului,termomentru,incalzitor 25w,burete bolbostitor cu pompa de aer,lampa 11w  :fok Si vreo 10-15 pui de 2-3cm si vreo 20-30 pui micuti proaspat nascuti de 1 saptamana,poate ca sunt putin cam multi dar cei micuti abia ca se vad,deci ii las sa creasca si apoi ii mut in acvariul mare,mentionez ca acest acvariu este strict doar pentru cresterea puilor,bafta :fok