1

Subiect: Acvariu 126L new setup

Salut,

Noul setup a inceput din data de 05.12.2012 (inca e in lucru) si arata cam asa:

Caracteristici acvariu:

    Dimensiuni: 80l x 35l x 45h, sticla de 10mm
    Volum: 126L
    Stand confectionat din pal (18 mm)
    Dimensiuni Stand: 100L x 50l x 70h

Aparatura:

    Filtru extern JBL CristalProfi GreenLine e901
    Incalzitor sera 150W
    2X Sylvania 145 T8 18W


Fertilizare:

    Substrat JBL AquaBasis Plus, JBL Manado
    Micro + Macro (de la Cristi Ionescu)


Plante:

    Vallisneria
    Cabomba
    Elodeea
    Echinodorus Amazonicus


Pesti:

    Neoni 20 buc.

Nevertebrate:

    Pomaceea 2 buc.

Imagini:
21.01.2012

Astept pareri!

2

Re: Acvariu 126L new setup

Mai trebuie sa "muncesti" ca sa capete forma. Poti sa mai pui plante fara frica, mai ales ca folosesti si fertilizanti. Daca acvariul nu este bine plantat si bagi fertilizanti o sa iti apara multe alge de care vei scapa cu greu. Merge si o creanga (buturuga) ....etc. Este minunat ca ai filtru extern.
Colegii de forum o sa-ti recomande si schimbarea(suplimentarea) iluminarii. La plantele actuale nu este neaparat necesar.
Si ca sa nu iti zica Pop Remus de fundal......o sa-ti zic eu.  lol
"Sa pui un autocolant negru sau albastru (dupa gust) pe geamul din spate ca sa pui pestii si plantele in valoare."

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

3

Re: Acvariu 126L new setup

Bine ai venit !

Schimba tuburile Sylvania. Nu sunt chiar destinate unui acvariu. Cauta pe forum informatii despre tuburi (sunt o droaie) si schimba-le. De putere mai mare de 20W/tub oricum nu o sa poti pune. Un acvariu similar am si eu dar schimbarea tuburilor cu ceva dedicat ajuta vizibil. Eu am schimbat tuburile originale cu JBL Tropic Sun 4000K T8/18W iar plantele par sa se dezvolte mai bine.

Daca tot fertilizezi ar fi bine sa bagi si CO2. O bomba cu drojdie iti faci imediat. O sticla de cola, difuzor pe baza de filtru de tigara, zahar, apa si drojdie uscata wink

Cabomba aia mai bine o legi cu un elastic intr-un singur buchet. Odata ce dai drumul la CO2 o s-o ia razna si iti faci o a doua tufa in 2 sapt.

Merge sa investeti si in niste buturugi din mopan sau radacini de vita de care sa legi un Anubias Barteri var. Nana.

Din plantele accesibile in magazine poti sa mai cumperi Rotala Rotundifolia,
Hemianthus callitrichoides Cuba daca vrei sa-ti faci covor verde (atentie, are nevoie de CO2), Ludwigia Repens iarasi gasesti usor.

Pentru plantele care necesita mai multa lumina decat ai in momentul de fata poti apela la un truc daca mai ai substrat. Din buturuga curbata sau pietre plate poti face o mica terasa intr-un colt sau pe mijloc ca sa reduci deistanta dintre tuburi si planta, o ridici 4-8Cm.

@BGD46

Macar are fundal iuni big_smile

Re: Acvariu 126L new setup

Bine ai venit BBazzy!
   Plantele "fara frica" la care se refera @BGD46

BGD46 A scris:

Poti sa mai pui plante fara frica, mai ales ca folosesti si fertilizanti.

trebuie avut mare grija cu ele... iti pot modifica pestii ireversibil (poza) lol

5

Re: Acvariu 126L new setup

Ancistrus A scris:

Bine ai venit BBazzy!
   Plantele "fara frica" la care se refera @BGD46

BGD46 A scris:

Poti sa mai pui plante fara frica, mai ales ca folosesti si fertilizanti.

trebuie avut mare grija cu ele... iti pot modifica pestii ireversibil (poza) lol

Super tare !!!!
lol  lol  lol

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

6

Re: Acvariu 126L new setup

Momentan vreau sa dau un update la tuburi si mam gandit la: T8 Osram 965 de 18W 590 mm
Am capacul original in care am doar 2 locuri...si mi se potrivesc doar cele de 18W, iar pentru a fi cu lumina ok mi-ar trebuii 4X18W (cel putin)

@legat de cabomba.. fertilizez de 2 saptamani, iar cabomba si elodeea a crescut cam 8~10 cm fiecare.

@buturugi, mam gandit si la ele insa ce am vazut in magazinele din cluj nu prea mau tentat...

@plante voi mai cumpara cu siguranta.. inainte de noul setup am avut carasi si mereu vroiam un acvariu "verde" smile voi cumpara tot ce pot insa sa  nu fie foarte pretentioase.

@co2 bomba odata ce am inceput treaba mam tot uitat si dupa bomba de co2 (asta pana cand voi trece la butelie..) am gasit mai multele si e usor de facut, dar nu am facut nimic inca.. sad (eventual imi dai si mie un link cu reteta si toate cele poate sti ceva mai bun decat ce am gasit eu)

@autocolant mam tot uitat si dupa asta insa nu am gasit negru... (cred ca dau o fuga sambata in oras sa vad ce mai gasesc pt acvariu..)

Voi reveni cu poze in acest weekend... acvariul evolueaza binisor, mai ales la conditiile pe care le are.

7 Editat de danielt (2012-01-28 02:34)

Re: Acvariu 126L new setup

De unde ai dedus tu ca 4X18W cel putin este ce ai tu nevoie?

Daca te uiti la ultimele poze cu acvariul meu o sa vezi ca plantele alea cresc cu 2X18W tuburile de la JBL de care ti-am zis wink

Exista un subiect pe forum care trateaza tot despre bomba co2. Reteta, ansamblu si toate cele. Dai la cautare "reteta co2"

LE: Maxim de vataj la lungimea aia T8 sunt tuburile de 20W dar sunt cam greu de gasit. Trebuie sa cauti un pic. Eu n-am gasit asa ca m-am resemnat si mi-am facut un capac care nu e inca gata big_smile

8

Re: Acvariu 126L new setup

Am citit cateva articole la capitolul iluminare si suna cam asa 1 W / 1 L (max) 0,5 W / 1 L (minim)...

Am dat un ochi peste reteta de la bomba, si cred ca voi face una in curand.

9

Re: Acvariu 126L new setup

Initial ai zis 4X18W cel putin!!!

Asta insumeaza 72W. Vin 1,75W/L.... ai experienta cu algele?

10

Re: Acvariu 126L new setup

BBazzy A scris:

Caracteristici acvariu:

    Dimensiuni: 80l x 35l x 45h, sticla de 10mm
    Volum: 126L

danielt A scris:

Initial ai zis 4X18W cel putin!!!

Asta insumeaza 72W. Vin 1,75W/L.... ai experienta cu algele?

:-

11

Re: Acvariu 126L new setup

Super, acum am vazut ce calcul minunat am facut.

Da, mai trebuie lumina ca sa ajungi la 0.9W/L macar.

Eu mai am un pic si-mi termin improvizatia de capac, daca treci pe T5 e mai usor sa ajungi la vataj mare per litru ca sunt tuburile mai subtiri. Latimea mica a acvariului nu-ti permite sa inghesui multe tuburi T8 deasupra lui.

12 Editat de BBazzy (2012-01-30 21:52)

Re: Acvariu 126L new setup

Eu acuma am asa: 1 W la 3.5 L de apa. si ar trebui undeva cam la 1 W la 1~2L maxim 2... (am mai gasit un artiloc azi la acest capitol si scria 2L)

Momentan am 36W deci daca dublez (adica 4X18) = 72W => 1 W pentru 1.75 L (cum ziceai si u)

Sa zicem ca asta ar fi ok pentru mine dar nu prea am cum sa pun 4 tuburi in 35 cm neutral

Dupa documentarile mele legate de iluminare cel mai perfect ar fi asa:
4X24 W si atunci as avea 1W / 1,31 L varianta asta ar fi pentru platenele mai pretentioase insa pentru inceput asi fi multumit de 4X18 W insa nu prea o sa mearga deoarece nu este loc voi vedea, poate voi pune doar 3.

PS: diseara revin cu cateva poze noi smile

13

Re: Acvariu 126L new setup

Ca sa corectez duma cu calculul facut de mine mai sus.

Calculul simplu al cantitatii de lumina il faci impartind suma watilor la volumul acvariului.

Recte, 4X24W => 96/126 => 0,76W/L acelasi raport l-ai calculat si tu. Doar exemplificam cum am facut calculul.

Deci ai nevoie de 4 tuburi mai lungi sau 6 mai subtiri si capacul modificat wink

Sau na, mai lungi si mai subtiri big_smile

In capacul meu am indesat tuburile T8 si 2 T5 de 24W. Poate la vara sa le schimb cu altele mai lungi T5 sa ajung si eu la un 0,8w - 0,9w/L

14

Re: Acvariu 126L new setup

Ce tot discutati ata despre wattii astia, pana acum nu am vazut nici o discutie despre lumeni (care sunt mai importanti ca wattii), si temperatura de culoare (conform careia faci calculul necesarului de culori al plantelor), adica nu merge doar cu 965, care este o lumina de calitate, dar necombinata te arde de nu te vezi la alge... ca sa nu mai zic ca lumina este doar unul dintre factorii care te pot ajuta sa ai plante frumoase si sanatoase wink.
   Despre CO2 ati terminat de discutat? Incalzitor de substrat... fertilizanti... filtrare... astea nu sunt importante?
   "Am lumina de multi watti, voi avea plante laser" lol

PS: Nu exista formula 1W/L sau 0,5W/L :fok

15

Re: Acvariu 126L new setup

Ancistrus, perfect de acord. Eu credeam ca le luam pe rand smile

Cat despre lumina, nu comentez care-i mai bun 980,965 sau 940. Trebuie sa mai citesc pe tema asta. Am folosit metoda W/L ca vad ca-i cea mai raspandita. Desi la cati factori influenteaza lumina nu cred ca-i usor de calculat.

Sa enumar cati parametri mi-au trecut mie prin minte?

1. Distanta tub - luciul apei
2. Distanta luciul apei - substrat.
2. Permeabilitatea apei. Sa-i zicem gradul de absorbtie a apei.
3. Calitatea apei (particule in suspensie).
4. Film de suprafata.
5. Sursa de lumina: led, tub fluorescent, lampa metal halide.
6. Cred ca si chimia apei influenteaza gradul de patrundere.

Tu cum evaluezi nivelul de lumina?

16 Editat de Ancistrus (2012-01-31 00:39)

Re: Acvariu 126L new setup

Astea tin mai mult de constructia acvariului sau de tipul/calitarea filtrarii big_smile

danielt A scris:

Cat despre lumina, nu comentez care-i mai bun 980,965 sau 940.

   965 este mai bun, dar nu folosit singur, trebuie combinat cu ceva de nuanta rosie... 965 are mult albastru.

PS: Vezi ca ai uitat de reflectoare lol

17

Re: Acvariu 126L new setup

Deci in scenariul cu 4 tuburi e bine sa pui 965,940,965,940.......si esti falit  lol

18

Re: Acvariu 126L new setup

danielt A scris:

Deci in scenariul cu 4 tuburi e bine sa pui 965,940,965,940.......si esti falit  lol

   Daca ar exista tuburi 940 da, sau poate nu stiu eu de ele... :omfg

19

Re: Acvariu 126L new setup

Pai,

Prima cifra este indicele de reproducere al culorii (CRI), ultimele doua sunt temperatura de culoare wink

Deci tubul 965 este un tub cu grad mare de reproducere al culorilor (CRI >90) => spectru larg. 65 => 6500K

20 Editat de Ancistrus (2012-01-31 02:08)

Re: Acvariu 126L new setup

Stiu ce este indicele de culoare , apropo este IRC (Indicele de Redare al Culorii) nu CRI (Colour Rendering Index) nu de alta dar suntem in Romania... inca lol, whatever eu ma refeream la tuburile 940 (IRC 9, 4000K cool) de care ai spus mai sus, de astea nu auzisem pana acum, nu de 965 big_smile

danielt A scris:

965,940,965,940