1 Editat de Florine (2012-01-24 13:22)

Subiect: Salutari din Piatra Neamt

Buna ziua,

sunt din Piatra Neamt si detin de doi ani un acvariu de 100 l.

Daca totul parea simplu la inceput: pesti, plante, oxigen, iti dai seama ca e un hobby destul de complex.

Pesti: 5 bosemani, 4 scalari
Plante: Anubias, Sagittaria Subulata, Limnophila sessiliflora

2

Re: Salutari din Piatra Neamt

Bine ai venit!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salutari din Piatra Neamt

Bine ai venit Florin!

4

Re: Salutari din Piatra Neamt

Bine ai venit!
POZE ???

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

5

Re: Salutari din Piatra Neamt

Bine ai venit!

6

Re: Salutari din Piatra Neamt

O poza cu acvariul:

http://i43.tinypic.com/b6by4o.jpg

7

Re: Salutari din Piatra Neamt

Bine ai venit.

Arata bine acvariul, nu e cam mic pentru dimensiunile scalarilor aia? Sau din cauza ca ai facut poza de sus e comprimat pe inaltime.

In coltul din dreapta vad niste Bacopa Caroliana si spate-mijloc  Rotala Rotundifolia.

8

Re: Salutari din Piatra Neamt

Si eu simt ca trebuie sa renunt la scalari, prea mari pentru acvariul actual. Copiii nu prea sunt de acord sa renunt la ei. Trebuie sa gasesc niste pesti mai potriviti cu care sa ii inlocuiesc pentru a nu-mi supara copiii.

Intradevar mai am pe langa plantele enumerate si: Bacopa Caroliniana, Rotala Rotundifolia, Hygrophila polisperma de care am uitat sa pomenesc.

Re: Salutari din Piatra Neamt

salut !

10

Re: Salutari din Piatra Neamt

Florine A scris:

Si eu simt ca trebuie sa renunt la scalari, prea mari pentru acvariul actual. Copiii nu prea sunt de acord sa renunt la ei. Trebuie sa gasesc niste pesti mai potriviti cu care sa ii inlocuiesc pentru a nu-mi supara copiii.

Pai......faci ca mine. Iei calculatorul si gasesti poze cu ce vrei sa iei. Le arati copiilor si le spui: "Uite ce pesti frumosi !!!! Nu vreti sa avem si noi in acvariu?" si ei o sa zica: "DA!!!" atunci.....bagi: "Pai trebuie sa facem schimb ca sa avem pestii astia! O sa dam Scalarii (si le gasesti diferite defecte) ca sa putem lua pestisorii aia noi". Daca insisti.....subtil......o sa reusesti.  :noroc

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

11

Re: Salutari din Piatra Neamt

bine ai venit

The woman- not every monster live in the wild

12

Re: Salutari din Piatra Neamt

Bine ai venit!
Imi place acvariul tau! E facut cu gust.
Personal as adauga o nuca de cocos sau o piatra mai aspectuoasa in stanga acvariului, dar se vede bine si asa.
PS: In poze sunt doua pete deschise la culoare pe background in partea de sus care se vad cam inestetic.