1

Subiect: Buna

Salut

Eu inca nu am un acvariu tocmai ce am hotarat sa imi fac unul, in copilarie am avut un acvariu iar un alt copil mi-a omorat toti pestii.

Dar acum vreau sa am unu mare si mult mai frumos, acum caut cateva specii de pesti frumosi

2

Re: Buna

Salut si bine ai venit!

Informeaza-te foarte bine inainte de ati cumpara acvariul si mai ales inainte de a pune pesti inauntru!

3

Re: Buna

Bine ai venit!
E foarte bine ca te-ai hotarat sa ai din nou un acvariu, dar ca sa nu ai probleme cu el intai citeste sfaturile date altor incepatori.
Pestii ii vei cumpara dupa ce ciclezi acvariul pentru ca altfel sunt sanse mari sa-ti moara sau va trebui sa faci schimburi dese de apa ca sai mentii in viata.
In primul rand acvariul va trebui sa stea la ciclat 3 saptamani.
O data ce ai facut/cumparat acvariul vei lua si echipamentele pentru el: termometru, incalzitor cu termostat (numarul de W in functie de dimensiunea acvariului), substrat pietris cu granulatie 2-3mm necalcaros (in caz ca nu iti iei ciclidae), filtru intern sau extern in functie de dimensiunea acvariului (la acvarii peste 100L e de preferat sa ai filtru extern), furtun cu pompa manuala pentru curatarea substratului.
Sub acvariu se pune izopren sau polistiren si e bine sa ai capac la acvariu ca sa nu-ti sara viitorii pesti.
Toate echipamentele vor fi montate si in functiune in timpul ciclarii.
Ti-am scris esentialul pe scurt. Gasesti informatii mai multe pe forum.

Re: Buna

Bine ai venit!

Chewar A scris:

Eu inca nu am un acvariu tocmai ce am hotarat sa imi fac unul, in copilarie am avut un acvariu iar un alt copil mi-a omorat toti pestii.

   Sper ca acel copil a crescut si el intre timp... sa nu mai ai probleme si la acavriul asta care vrei sa-l faci big_smile

5

Re: Buna

Bine ai venit!

Chewar A scris:

Salut
Dar acum vreau sa am unu mare si mult mai frumos, acum caut cateva specii de pesti frumosi

Cat de mare si la ce pesti te-ai gandit?