1

Subiect: alternativa pt sticla

ei bine ieri am dat peste un lucru destul de interesant
Am fost angajat de mama sa o duc pana la cluj sa isi rezolve niste treburi.am ajuns la un birou privat intr'un apartament iar acolo spre fericirea mea (avand in vedere ca muream de plictiseala) dau peste un acvariu de ciclide africane undeva la 300 de litrii(aproximativ), foarte frumos imbracat in pal pe toate laturile doar din fata se vedea ce e inauntru, fundal 3d nisip, etc. spalandu'mi creierul cu el am observat ceva destul de interesant..ACVARIUL NU ERA INTEGRAL DIN STICLA! yikes  doar in fata avea in geam iar in  rest era facut din fibra de sticla( ca o cada din generatia relativ noua) i'am rugat pe cei de acolo sa ma lase sa deschid capacul sa vad despre ce era vorba :pls
concluzia: totul era din fibra de sticla cu intarituri pe exterior din teava rectangulara de vreo 2 cm iar in fata era lipita foaia de sticla.

am ajuns acasa si primul lucru am luat prietenul google si l'am intrebat despre chestia asta.
nu am gasit prea multe chestii(din pacate) doar 2 poze cu un acvariu mai mare din acelasi material.

mi'am propus sa cumpar toate cele necesare pt a construi un astfel de acvariu la o dimensiune mai mica sa vad cam cum sta treaba si daca iese ceva care sa merite(calitate/pret) sa incerc si unul de 1000 de litrii

as dorii sa stiu daca a mai luat cineva contact cu un asemenea acvariu si ce parere ati avea de asa ceva

promit ca pana weekendu viitor sa incep constructia la modelul de scala mica pt test(prima data trebuie sa adun mai multe informatii si materialele) :smoke

2

Re: alternativa pt sticla

ma scuzati daca nu am pus acest subiect in locul potrivit si rog un moderator sa il mute unde considera ca e mai bine, multumesc

Re: alternativa pt sticla

Alternativa pentru sticla este acrilul, nu fibra de sticla big_smile
   Prin alte tari afara se foloseste tego (plywood) pentru constructia acvariilor mari.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Q7nKf_kE4YI[/youtube]
   Din fibra de sticla nu cred ca rezista la presiune... merge facut ceva mic, si oricum te costa ceva wink

4

Re: alternativa pt sticla

cu tego am mai vazut si eu
chestia asta cu fibra de sticla eu ma gandesc ca rezista, adica gandestete ca exista cazi de baie, jacuzzi'uri facute in acest material (cu intarituri desigur) ori cum mai trebuie studiata putin metoda  big_smile
ma gandesc ca sunt avantaje si dezavantaje la materialul asta:
avantaje:
-gaura unde iti doreste inimioara fara riscul de a se crapa laterala acvariului
-greutatea propriu zisa a bazinului care iti permite ca 2 oameni sa il plimbe de ici colo (asta e valabila pt cei care se tot muta din stanga in dreapta)
-si ar mai fi scaparea de acel stres ca nu sta asezat bine pe masa, o sa crape, pentru ca fibra de sticla are o anumita capacitate de elasticitate mai mare decat a sticlei

dezavantaje:
-riscul sa nu iti iasa bine din prima
-necesita obligatoriu fundal(altfel arata urat daca nu e perfect drept si negru)
-nu prea poti vedea pestii doar din fata(unii vor sa vada de pe 2 sau 3 laturi acvariul lor)
asta e asa in mare daca mai sesizati ceva va invit sa aduceti completari

5 Editat de adrian88 (2012-01-27 00:27)

Re: alternativa pt sticla

Salut,
   Uite ceva diferit, are mai multe parti, acesta este inceputul.

http://www.youtube.com/user/uarujoey?fe … YhfV7SvoRs

Ofera sfaturi nu jigniri!

6

Re: alternativa pt sticla

da si asta este o varianta, prima data cand am vrut sa imi fac acvariul am zis ca merg pe ideea asta dar dupa ce am vazut pretul pt romania am zis ia stai putin ca din sticla iese mai ieftin:))

7

Re: alternativa pt sticla

Ca si costuri sunt mai rentabile ca sticla cand vorbim de dimensiouni pana in 300-400 de litri?

Intreb ca nu stiu preturile materialelor si manopera pentru a fabrica un bazin din fibra de sticla.

8

Re: alternativa pt sticla

sincer inca nu stiu exact..
cred ca daca ai da comanda la o firma specializata in fibra de sticla ar cam ajunge la acelasi pret dar daca l'ai face singur sunt aproape sigur ca iese mai ieftin, maine cel tarziu luni ma duc sa vad de materiale si sa intreb acolo rezistenta etc si revin cu un up-date

sper ca aceasta varianta sa ne permita tuturor sa facem acvarii mari(aici ma refer peste 500 de litrii)