1

Subiect: Salutare de la mare!!

Salut, sunt Ionut din constanta si sunt un incepator in ale acvaristicii.Prin noiembrie am facut o vita  la un amic si vazand acvariul sau am zis ca vreau si eu unul,Nu am stat prea mult pe ganduri si in decembrie in jurul datei de 20 am trecut la teaba.Am achizitionat un acvariu de 80 litri si cu bunavointa amicului meu a fost dotat cu :
-filtru intern Aquael Fan3
-incalzitor Resun 50w
-iluminarea asigurata cu un bec economic de 20w

Si daca tot am intrat in hora am zis ca trebue sa fac si upgrade`uri,asta dupa circa 2 saptamani am achizitionat :
Aparatura:

-iluminarea cu 2x 24w t5 865 Osram,pentru moment functioneaza 8 ore pe zi(10:00-18:00) montate intr-o lampa homemade
-filtru extern Jbl e900
-instalatie C02 formata din(stingator Co2, reductor fara reglaj fin si un reactor intern facut dintr-un tub si montat la evacuarea filtrului,aditie C02 in acelasi interval cu ilumiarea in jur de 3 bule pe secunda).
-test permanent C02 Jbl
-priza programabila
-termometru
Substrat:

-fertilizant Jbl Florapol 350gr
-pietris de rau cu granulatie 3-6 mm si in strat de 5-6cm

Decoratiuni:

-fundal negru
-bucati de tigla
-buturuga de vita de vie(fiarta si tinuta in apa 2 saptamani apoi decojita)
-cateva pietre

Flora:
-Valisneria
-Cryptocoryne wendtii green+red
-Echinodorus ozelot
-Hygrophila polisperma
-Anubias nana petite
-Hemianthus micrantemoides
-Cabomba caroliniana
-Pistia

Fauna:

-1 x Caras oranda
-1 x Corydoras
-3 x Moly
-1 x Beta
-4 x Pomacea
-Melci substrat -fara numar-  big_smile

... si Bine v-am gasit !!
-

Numai in imperfectiune se poate invata !!

2

Re: Salutare de la mare!!

bine ai venit Ionut

The woman- not every monster live in the wild

3

Re: Salutare de la mare!!

Frumos inceput. Bine ai venit  :noroc

Re: Salutare de la mare!!

Salut si bine ai venit :sok 
        Cred ca ar arata mai bine acvariul fara bucatica aia de tigla,in rest este ok smile

Re: Salutare de la mare!!

Bine ai venit Ionut!

Re: Salutare de la mare!!

Bun venit constantene!!!

Re: Salutare de la mare!!

Bine ai venit!! Frumos acvariu si frumos inceput.
:acv  :sok

Re: Salutare de la mare!!

salut! si bine ai venit!intradevar,arata ok acvariu,promitator.cu padurea aia de sagitarii...nu-i rea ideea deloc.si mi eimi place.la peesti....cred ca ai mai avea putin de lucrat...caras cu betta,nu se pupa.As merge pe miste caracidae sau chiar o familie de tetrazoni,dar aici e vb doar de gusturi bineinteles.Si eu sunt de acord cu scoaterea tiglei,o sa gasesti ceva mai natural o sa vezi.oricum...felicitari si bine ai venit. :apl

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

9

Re: Salutare de la mare!!

Bine ai venit!
Si eu zic sa scoti tigla de acolo. Poti pune in locul ei o nuca de cocos sau o piatra mai decorativa.
In rest, carasii nu merg cu betta sau cu molly. De obicei nu prea merg nici cu plante mai sensibile. Sa nu vorbim de cerintele ficaruia.... carasul prefera apa la 18-20 grade, betta la 28-29 grade, iar molly 24-25 grade. Betta e posibil sa-ti atace pestii pentru ca de obicei sunt pesti agresivi si se tin separat.

10

Re: Salutare de la mare!!

Multumesc pentru aprecieri si pentru sfaturile oferite!!
Tigla , intradevar nu este un decor estetic dar am gandit ca este benefica, pentru a respecta "intimitatea" pestilor si momentan solutia ce mi-a fost mai la indemana.In viitorul apropiat nu va mai fi pentru ca, acvariu va suferii o schimbare, dupa cum urmeaza:
-voi achizitiona 10 terazona,10 neoni,10 rodostomusi,2-3 Sae,1 Sanitar.Din cei actuali voi pastra doar Beta,Sanitarul si Pomacea.
-valisneria va fi doar undeva, intr-un colt pentru a masca incalzitorul.
-pietrisul as vrea sa-l acopar cu Parvula,ma mai gandesc la ceva plante dar momentan asta am in cap.
-voi face un reactor de Co2 extern dintr-un filtru de apa, genul unuia vazut chiar la un coleg de pe acest forum  care cu siguranta dizolva mult mai eficient Co2-ul ca cel actual si asa voi castga loc pentru inca o planta big_smile

Astept cu interes pareri si  sfaturi !!

Numai in imperfectiune se poate invata !!

11

Re: Salutare de la mare!!

iceman A scris:

-voi achizitiona 10 terazona,10 neoni,10 rodostomusi,2-3 Sae,1 Sanitar.Din cei actuali voi pastra doar Beta,Sanitarul si Pomacea.

   Toti pestii astia in 80 litri? :omfg
   "Sanitarul" daca nu stii cum se numeste pune o poza cu el, iar "intimitatea" pestilor o poti asigura adaugand plante de suprafata (Ceratopteris, Limnobium, Eichornia etc).

12

Re: Salutare de la mare!!

Intradevar,va fi suprapopulat acvariul, am citit si eu dupa postarea de mai devreme si am vazut cum stau lucrurile cu popularea vasului.Cred ca voi reduce cu 50% numarul pestilor sau voi renunta la una din specii.
La corydoras ma refeream cand am spus "Sanitar" si ca planta de suprafata am  Limnobium.
Mersi de sfat!

Numai in imperfectiune se poate invata !!

13

Re: Salutare de la mare!!

Salutare si bine v-am regasit !!

Spre rusinea mea, nu am dat cam de mult pe aici dar cum niciodata nu e prea tarziu asa ca m-am hotarat sa postez cateva fotografii cu acvariul care a suferit ceva schimbari intre timp.
Din pacate sunt un tip care se ataseaza de unele chestii si cu greu se desparte de ele si aici e vorba de "tigla si de combinatia carasului cu beta" big_smile chiar se inteleg de minune si nu se deranjeaza unul pe celalalt  big_smile  pe mine chiar deloc. Pe langa caras, beta si cei 3 molly[care intre timp mi-au facut si vre`o 30 pe pui] am mai adaugat circa 20 de Zebre galbene&corai sau ce culoare or avea big_smile 7 Neoni 5 Corydonas  7Arlechini[Rasbora Heteromorpha] 1 Sae.Stiu ca sunt multi dar am grija sa fac 2 schimburi pe saptamana si sa aspir bine substratul si pana acum vad ca este  totul ok.Probleme mari nu am avut deci eu unul sunt multumit dar sper ca pana la toamna sa achizitionez un vas mai mare pentru confortul prietenilor mei.

Multa bafta!!

Numai in imperfectiune se poate invata !!

14

Re: Salutare de la mare!!

:apl  frumos

15 Editat de adrian88 (2012-05-07 17:07)

Re: Salutare de la mare!!

Bine ai revenit,
Ar fi pacat sa tii pestii in continuare in 80l si sa nu maresti..  Chiar si cu schimbul de apa 2xsaptamana cred ca sunt stresati, mai ales ca zebrele nu sunt calme ca Rasbora sau ca  Innesi. Cu alte cuvinte gandeste-te serios la update. :noroc

iti doresc un :acv unde pestii se pot misca asa:  :bf  , nu asa  :crap

Ofera sfaturi nu jigniri!

16

Re: Salutare de la mare!!

adrian88 A scris:

Bine ai revenit,
Ar fi pacat sa tii pestii in continuare in 80l si sa nu maresti..  Chiar si cu schimbul de apa 2xsaptamana cred ca sunt stresati, mai ales ca zebrele nu sunt calme ca Rasbora sau ca  Innesi. Cu alte cuvinte gandeste-te serios la update. :noroc

iti doresc un :acv unde pestii se pot misca asa:  :bf  , nu asa  :crap


Mersi la fel,

Cu siguranta voi face un update al vasului !
:noroc

Numai in imperfectiune se poate invata !!

17

Re: Salutare de la mare!!

Bine ai revenit si din partea..mea...frumusel acvariul tau  :sok

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE

18

Re: Salutare de la mare!!

ti-ai facut reactor?

19

Re: Salutare de la mare!!

Gupanu A scris:

Bine ai revenit si din partea..mea...frumusel acvariul tau  :sok

mersi  :noroc
Frumos si cel din filmare  :sok

Numai in imperfectiune se poate invata !!

20

Re: Salutare de la mare!!

danutz10 A scris:

ti-ai facut reactor?

Da este facut din filtru de apa cam mare ce`i drept,cred ca intra 2 litri de apa in el si a fost cam greu sa`mi dau seama cat Co2 sa`i dau dar acum este ok  :sok

Numai in imperfectiune se poate invata !!