1

Subiect: Acvariu 60L

Salut, am un acvariu de vreo 6 luni si pana acum nu am intrat nicaieri sa vad cum se face, ce se face etc.
Acvariul este un Halea de 60L, cu filtrul lui, neon de 24W si un incalzitor de 100W.
In acvariu sunt 1melc adult+ mai multi pui, 4 guppy, 4 neoni, 5 sanitari, 3 scalari (care pleaca), 2 moli si mai multi pui de guppy care stau separati intr-o maternitate.
In apa sta o cioata de vita de vie care isi asteapta randul dar pana nu gasesc java moss nu va ajunge la pesti. Incat incat incep sa mai schimb.
Am citit niste comentarii ca ciclarea a durat repede in 4 zile dar eu va spun ca atunci cand lam cumparat ciclarea a durat doar o zi (stiu ca nu e bine), dar am scapat fara nici un peste mort (minune).
Cam atat.
Astept pareri si comentarii constructive.
Cred ca stiu prima cerinta (sa scap de castel smile)

2

Re: Acvariu 60L

PS: pozele.

3

Re: Acvariu 60L

alte 2 poze

4 Editat de Sh0oky (2012-01-28 18:46)

Re: Acvariu 60L

Salut si bine ai venit!

Cu ciclarea ai cam gresit ...

Ancistrus A scris:

Pentru inceput citeste ce inseamna ciclarea. Succes!

Din cate am invatat eu pana acum,pot spune ca scalarii nu prea au ce cauta acolo,acvariul este prea mic acvariul este prea mic plus ca nu prea cred ca sunt compatibili cu ceilalti pesti.

Edit: Acum am citit in paranteza de scalari ca vor pleca..:D

Re: Acvariu 60L

salut!bine ai venit.Ciclarea nu are cum sa dureze doar o zii,o sa dureze mia mult,chiar daca apa sa limpezit.oricum nu asta conteaza ,daca zici ca pestii sunt ok!Pnetru inceput pot sa zic ca ti-a iasit pasenta.Arata destul de natural...pestii cu cateva mici exceptii se inteleg,deci este okIntradevar,acavriu e cam mic pentru scalarii aceia frumosi.In rest arata bine pentru inceput.
P.S....stii tu smile castelu....ce castel? smile

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

6

Re: Acvariu 60L

Salut .... "Grumpy"
Bine ai venit, pune-te pe citit si invata din greselile facute deja + remedierile postate.

Ofera sfaturi nu jigniri!

7

Re: Acvariu 60L

Castelul din partea stanga a acvariului.
Daca cineva vrea scalarii ii donez, dar la cineva care sa aiba loc si grija de ei. Am gasit la cineva sa ii dau dar nu prea are loc (are acvariu mic) si nu prea ma lasa inima sa ii dau (dar daca nu gasesc pe altcineva oricum pleaca).

8

Re: Acvariu 60L

Colegul se referea ca il vei scoate si nu va mai fi smile

Ofera sfaturi nu jigniri!

Re: Acvariu 60L

sar putea sa tea ajut eu!sunt din braila ,si poate tii iau eu daca nu ai cui sai lasi!dar iti dau cel mai sigur raspunsul dupa amiaza,ca suntem un grup de acvaristi in braila care si-ar permite ca spatiu sa-i intretina.Iti trimit un mesaj daca te putem ajuta si sa dam o fuga pana la galati.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

10

Re: Acvariu 60L

adrian88 A scris:

Colegul se referea ca il vei scoate si nu va mai fi smile

Nu am fost pe faza, mia culpa.

11

Re: Acvariu 60L

Castelul ca castelul smile Cu scoicile si cochiliile alea vezi ce faci ca-ti cresc duritatea apei.

Mai ales ca nu au ce cauta intr-un peisaj tropic. Pestii sunt de apa dulce cu originea la tropice.

Ciclarea dureaza intre 3 si 4 saptamani. Daca ai material dintr-un acvariu ciclat poate dure 2-3 saptamani. Dar asta inseamna sa introduci o colonie de bacterii in acvariul tau. Daca l-ai luat de nou, e posibil sa se fi ciclat, e posibil sa nu.

Cat de des schimbi apa?

12

Re: Acvariu 60L

Salut si bine ai venit  :sok

13

Re: Acvariu 60L

danielt A scris:

Castelul ca castelul smile Cu scoicile si cochiliile alea vezi ce faci ca-ti cresc duritatea apei.

Mai ales ca nu au ce cauta intr-un peisaj tropic. Pestii sunt de apa dulce cu originea la tropice.

Ciclarea dureaza intre 3 si 4 saptamani. Daca ai material dintr-un acvariu ciclat poate dure 2-3 saptamani. Dar asta inseamna sa introduci o colonie de bacterii in acvariul tau. Daca l-ai luat de nou, e posibil sa se fi ciclat, e posibil sa nu.

Cat de des schimbi apa?

O schimb la 2 saptamani 30%.
Sunt 2 scoici care dispar daca trebuie.

14

Re: Acvariu 60L

Poi normal apa trebuie schimbata saptamanal 25-30% :sok

15

Re: Acvariu 60L

Deci e de bine sau de rau?

16

Re: Acvariu 60L

Ancistrus A scris:

Pentru inceput citeste ce inseamna ciclarea. Succes!

Da click pe " ciclarea" si citeste. Apoi vei avea singur raspunsul.
Lectura placuta si asteptam schimbarile dupa.

Ofera sfaturi nu jigniri!

17

Re: Acvariu 60L

Bine ai venit!
In afara de castel si scoici care ar trebui sa plece eu as pune un background autocolant albastru sau negru.
Si pentru scalari vezi sa gasesti pe cineva cu acvariu preferabil peste 150L.
Daca ai acvariul de 6 luni si n-ai avut decese cred ca s-a ciclat acvariul, dar ai avut noroc. Acvariul trebuia lasat la ciclat 3 saptamani.

18

Re: Acvariu 60L

De scoici am scapat, castelul o sa dispara si el dar atunci cand o sa pun vita de vie (care nu o pun pana cand nu vad ca apa in care sta este limpede si dupa o saptamana si apoi sa fac rost de java moss).
Cu ciclarea si eu cred si sper ca sa facut.

19 Editat de grumpy5 (2012-02-06 21:16)

Re: Acvariu 60L

Stie cineva unde gasesc in Galati melci asasini??

20

Re: Acvariu 60L

Asa arata acum cu mici midificari si cu niste chiriasi plecati. :sbr