21

Re: Guvernul Romaniei a semnat ACTA!!!

danielt A scris:

Uimitor cum trei insi pun link la acelasi document care este un acord comercial NU O LEGE

   Asta te deranja pe tine acum, faptul ca poate unii sunt obisnuiti cu "Legea dreptului de autor", si fara sa vrea au spus acestui acord "lege".
   Avea dreptate Ciprian:

ciprian01 A scris:

Un fel de hai sa discutam discutii!

22

Re: Guvernul Romaniei a semnat ACTA!!!

Nu eu sunt deranjat, altii vad ca aduc non-argumente impotriva  :-

Re: Guvernul Romaniei a semnat ACTA!!!

cu demisia guvernului poate se amana sau chiar anuleaza.oricum sper sa gasim variante la Acta,ca sa fentam porcii astia.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

24 Editat de Paul Hencz (2012-02-07 00:40)

Re: Guvernul Romaniei a semnat ACTA!!!

danielt A scris:

Orice lege poate fi abuzata, chiar si cele in vigoare acum. Acordul asta ajuta autoritatile sa elimine tarile azil unde isi tot muta diversi indivizi serverele pentru a beneficia de o lege mai permisiva sau inexistenta.

N-am prea inteles cum vor fi eliminate aceste tari azil?! Nu vor mai avea acces la internet? Sau tarile care au semnat acordul nu le vor mai gasi pe Google?
Adica Germania care n-a semnat acordul nu v-a mai exista pe net? lol

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

25

Re: Guvernul Romaniei a semnat ACTA!!!

Eu zic ca Germania are o lege mai buna decat ACTA sau inca nu si-au pus problema la ei. Sa zicem ca tarile care nu au semnat acordul nu mai primesc continut deoarece nu sunt considerate sigure sa fie incredintate cu o proprietate intelectuala.

Acces la internet pot sa aiva, dar nu si la continutul protejat de corporatiile fomiste dupa banii amaratilor. MPAA, RIAA, insumeaza cam toate filmele si muzica Americana.

Re: Guvernul Romaniei a semnat ACTA!!!

Nu vreau sa fac pe desteptul, sau pe cel care lumea ar trebui sa-l bage in seama, dar totul s-ar fi putut face mai bine fara a ingradi drepturile si intimitatile cuiva. Un provider de net n-ar trebui sa-ti monitorizeze non-stop activitatea ta pe retea (chiar daca o poate face oricum si fara acest acord) si mai ales sa fie obligat sa raporteze orice ''incalcare'' a regulilor impuse de, vorba ta ''corporatile fomiste'' care, tot vorba ta ''pot sa-si protejeze continutul''.
Acuma cu Germania e alta treaba intr-adevar, dar macar sunt in stare sa judece ca libertatea e mai presus decat dreptul de autor, indiferent de pret!
Cat despre celelalte tari care n-au semnat, bravo lor, indiferent de intentii, atata timp cat guvernele lor n-au ales in numele cetatinilor care n-au fost consultati in prealabil.
In rest fie ce o fi...

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

27

Re: Guvernul Romaniei a semnat ACTA!!!

Ce-mi place ca oamenii se dau cu curul de pamant ca intimitate ca vrajeli, oricine poate asculta pe oricine pe internet. Daca vrea cineva sa afle ce faci pe net n-are nevoie de ACTA sau mandat sau orice altceva.

Sunt multi meltenei care se dau de ceasul mortii fara sa aiva habar de legea retentiei datelor care in EU a fost adoptata cu un oarecare succes. De ce cu un oarecare succes? Asta poti sa afli si singur.

Baza tehnologica a internetului nu permite in momentul de fata punerea sub acuzatie pe baza unuei adrese IP. Oricine poate sa-ti foloseasca adresa IP in scopuri dubioase si te trezesti cu mascatii la usa chiar daca esti nevinovat.

Deja deraiez, ca tot am vazut indemnul asta pe forum ca un fel de slogan: Cititi ca mai aveti de invatat! Nu asteptati mura-n gura.

28

Re: Guvernul Romaniei a semnat ACTA!!!

danielt A scris:

Ce-mi place ca oamenii se dau cu curul de pamant ca intimitate ca vrajeli, oricine poate asculta pe oricine pe internet. Daca vrea cineva sa afle ce faci pe net n-are nevoie de ACTA sau mandat sau orice altceva.

Sunt multi meltenei care se dau de ceasul mortii fara sa aiva habar de legea retentiei datelor care in EU a fost adoptata cu un oarecare succes. De ce cu un oarecare succes? Asta poti sa afli si singur.

Baza tehnologica a internetului nu permite in momentul de fata punerea sub acuzatie pe baza unuei adrese IP. Oricine poate sa-ti foloseasca adresa IP in scopuri dubioase si te trezesti cu mascatii la usa chiar daca esti nevinovat.

Deja deraiez, ca tot am vazut indemnul asta pe forum ca un fel de slogan: Cititi ca mai aveti de invatat! Nu asteptati mura-n gura.

Colegu, chiar nu inteleg de ce trebuie sa folosesti astfel de formulari (ca sa nu le spun altfel)
Iti poti face cunoscut punctul de vedere folosind un limbaj mai ... linistit.
Este doar o discutie, nu trebuie sa te aprinzi asa de tare. Daca crezi ca este sub nivelul tau, nu o mai continua si lasa-i pe ceilati sa o faca.
O zi buna.

Re: Guvernul Romaniei a semnat ACTA!!!

danielt A scris:

Uimitor cum trei insi pun link la acelasi document care este un acord comercial NU O LEGE

Daca nu le cumperi discurile cu muzica ce vor face? Vor da o lege in care sa te oblige sa le cumperi?

Daca iti vine politia acasa ca ai incalcat-o si se lasa cu amenzi, confiscari de hdd si alte cele, eu zic ca e o lege.
Nu vor da nici o lege sa le cumperi produsul, dar vei fi nevoie cand iti va fi frica sa mai intrii pe filelist si sa iti iei ce iti trebuie.

PS: Ca tot ziceai de Germania, nu au asteptat ei sa vina ACTA sa iti interzica sa te mai uiti la clipuri personale postate pe youtube, dar cu fundal muzical de la io stiu ce producator. Aici mai mult de jumatate din linkurile ce le primesc de la prieteni din Romania sunt interzise. Downloadul si uploadul de filme, muzica, jocuri sunt interzise.
Cand vom ajunge si noi la nivelul de 2000 de euro salar , atunci sa ne bage pe gat acta, ca nu e mult sa dai 10 euro pe un film nou bluray sau 50 pe un joc nou. Dar pana atunci sa ne lase dracului in pace ca avem alte probleme mai grave de rezolvat.

30

Re: Guvernul Romaniei a semnat ACTA!!!

@Technics

Nu vad ce formulari care sa deranjeze am folosit. Oricum eu vorbesc la modul general. Parerile sunt pro si contra doar ca se face tam-tam pe chestia asta fara o informare corecta. Nici aia din varful movilei nu fac o conferinta sa zica ce inseamna si cum te afecteaza ca sa ai habar pentru ce protestezi.

31

Re: Guvernul Romaniei a semnat ACTA!!!

danielt A scris:

@Technics

Nu vad ce formulari care sa deranjeze am folosit. Oricum eu vorbesc la modul general. Parerile sunt pro si contra doar ca se face tam-tam pe chestia asta fara o informare corecta. Nici aia din varful movilei nu fac o conferinta sa zica ce inseamna si cum te afecteaza ca sa ai habar pentru ce protestezi.

Eu am spus ce am avut de spus, nu am sa continuii aceasta discutie la nesfarsit.
Este totusi un forum de acvaristica, hai sa discutam despre asta.

32 Editat de Mircea G (2012-02-07 17:53)

Re: Guvernul Romaniei a semnat ACTA!!!

Chiar daca unele persoane se declara nederanjate si spun ca le doar in cot , mai tirziu le va ustura in dos !
Daca vorbim  despre cum vad ei respectarea dreptului de autor , ar insemna ca totul sa intre sub incidenta legii deci se suspenda internetul !
Problema eu o vad asa : nu va fi o lege caduca . Ea va actiona ca o pusca cu glont pe teava . In ultimul timp  internetul a devenit dusmanul politicienilor , motorul revoltelor , tribuna publica .  Aici este buba si trebuia inventat ceva . Normal , cred ca nici firmele care au contribuit la actualul chip al internetului , n-au trecut de buna voie in tabara adversa . Este posibil ca politicienii sa le fi spus , " mergeti si faceti ca noi sau dispaream si noi si voi .  Cum banul este frate cu politicianul si-au dat mina .
Societatea umana a intrat  intr-un acut proces de dezmembrare si  totul se duce de ripa . Sistemul economic mondial este in haos , tot ce s-a facut si gindit pina acum , sub numele de economie , este un mare fis . Toate tarile sint datoare la toate tarile  roll Datoriile tuturor tarilor de pe planeta depasesc produsul intern brut al tuturor . Dezvoltarea societatii umane s-a facut exclusiv pe datorie . Ce inseamna toate acestea ? Inseamna ca ce traim acum nu este o criza ci un eveniment istoric. Asistam la prabusirea sistemului economic mondial , prabusire care  nu poate fi evitata sau aminata . Limitarea datoriilor si lipsa imprumuturilor duce la stagnarea dezvoltarii, cu  efect imediat scaderea nivelului de trai prin disparitia locurilor de munca si reduceri salariale . Nemultumirile incep sa se faca simtite . Statul/ele , nu pot functiona si masurile de austeritate devin tot mai dure . Marile manopoluri vor bani in continuare , mai multi , mai multi , pe masura ce veniturile lor scad . Presiunile monopolurilor se vor face asupra politicienilor care vor adopta masuri din ce in ce mai dure , peste limita de suportabilitate . Pe scurt , aceasta lege nu este decit masca sub care vor actiona atunci cind va fi nevoie , sa taie comunicatiile , sa scoata dintre noi pe cei guralivi si periculosi atunci cind flacara va izbucni .
Daca va place sa credeti ca astia au dat o lege doar sa apere pe guta de imitatori , va inselati . Este o lege care le asigura sau spera sa le asigure linistea pe fondul revoltelor viitoare .
Din pacate ne indreptam spre societatea sclavagista moderna asa ca este nevoie de metode de tinere a populatiei in friu .
Poate scriam mai pe larg si cu amanunte dar am tastatura busita si ma oboseste sa tot editez ... mad
...
Technics / forum de acvaristica la cafenea ...
ACUM poti vorbi despre pesti , mai tirziu sa vad cum vei discuta cind va trebui sa elimini link-uri si explicatii stiintifice...

--- pe undeva in Rahova ---

33 Editat de Ancistrus (2012-02-07 18:01)

Re: Guvernul Romaniei a semnat ACTA!!!

Mircea G A scris:

ACUM poti vorbi despre pesti , mai tirziu sa vad cum vei discuta cind va trebui sa elimini link-uri si explicatii stiintifice...

   Asta daca vor mai fi forumuri unde sa poti discuta... toate contin materiale cu link-uri sensibile sau drepturi de autor incalcate neutral

34

Re: Guvernul Romaniei a semnat ACTA!!!

@Mircea G Esti pe langa subiect in opinia mea, pe la jumate am incetat sa-ti mai citesc textul pentru ca nu are coerenta.

@Ancistrus, distributia unei idei <> incalcarea drepturilor autorului. INSUSIREA ei da.

Ca tot suntem pe un forum de acvaristica si termenul nu e chiar strain hai sa privim relatia autor<->consumator ca fiind simbiotica. Tu nu consumi, autorul produce degeaba. Daca nu-si acopera costurile productiei, autorul dispare.

Are sens ce zic?

35 Editat de Ancistrus (2012-02-07 18:31)

Re: Guvernul Romaniei a semnat ACTA!!!

danielt A scris:

@Ancistrus, distributia unei idei <> incalcarea drepturilor autorului. INSUSIREA ei da.

Ca tot suntem pe un forum de acvaristica si termenul nu e chiar strain hai sa privim relatia autor<->consumator ca fiind simbiotica. Tu nu consumi, autorul produce degeaba. Daca nu-si acopera costurile productiei, autorul dispare.

Are sens ce zic?

   Tu te referi la produse, consumabile... eu ma refeream la filmulete de pe YouTube, poze, link-uri catre site-uri cu articole scrise, astea nu reprezinta un consum... ci o munca pe care ai luat-o si pe care ti-o poti insusi, nu sta nimeni sa investigheze in ce scop ai postat un filmulet sau o poza, sau de ce ai citat un articol al cuiva de pe X forum/site.

36

Re: Guvernul Romaniei a semnat ACTA!!!

Mircea G A scris:

Technics / forum de acvaristica la cafenea ...
ACUM poti vorbi despre pesti , mai tirziu sa vad cum vei discuta cind va trebui sa elimini link-uri si explicatii stiintifice...

Daca ai fi citit si prima mea postare la acest subiect cu siguranta nu ai mai fi incercat sa dai aceasta replica.

37

Re: Guvernul Romaniei a semnat ACTA!!!

Technics A scris:
Mircea G A scris:

Technics / forum de acvaristica la cafenea ...
ACUM poti vorbi despre pesti , mai tirziu sa vad cum vei discuta cind va trebui sa elimini link-uri si explicatii stiintifice...

Daca ai fi citit si prima mea postare la acest subiect cu siguranta nu ai mai fi incercat sa dai aceasta replica.

Acceseaza linkul si mai vorbim.
O zi buna.

38

Re: Guvernul Romaniei a semnat ACTA!!!

Ancistrus A scris:
danielt A scris:

@Ancistrus, distributia unei idei <> incalcarea drepturilor autorului. INSUSIREA ei da.

Ca tot suntem pe un forum de acvaristica si termenul nu e chiar strain hai sa privim relatia autor<->consumator ca fiind simbiotica. Tu nu consumi, autorul produce degeaba. Daca nu-si acopera costurile productiei, autorul dispare.

Are sens ce zic?

   Tu te referi la produse, consumabile... eu ma refeream la filmulete de pe YouTube, poze, link-uri catre site-uri cu articole scrise, astea nu reprezinta un consum... ci o munca pe care ai luat-o si pe care ti-o poti insusi, nu sta nimeni sa investigheze in ce scop ai postat un filmulet sau o poza, sau de ce ai citat un articol al cuiva de pe X forum/site.

La fel cu articolele si clipurile de pe youtube. Daca tu postezi un articol copiat si spui ca articolul este al lui gogu nu al tau e una, daca ai copiat articolul si spui ca-i al tau cand de fapt e a lui gogu atunci bulau 5 ani. Asta incerc eu sa explic. E o linie fina intre a da mai departe (share) si a copia insusind articolul/ideea/produsul.

Daca tu nu esti lasat sa distribui mai departe o idee cum afla lumea despre ea? Ce consideri mai eficient/productiv. Sa lasi doar cativa publisheri sa faca materiale cu ideile tale, materiale care sunt restranse la cat de mult poate acea companie sa faca reclama sau sa lasi lumea sa distribuie continutul fara sa-l ingradesti?

E oricum o discutie mult mai ampla care nu a fost destul de mult studiata. Acta va fi implementata de guverne pentru ca acele corporatii fac lobby si au greutate financiara. Aplicarea legii e o alta poveste.

39 Editat de Ancistrus (2012-02-07 19:54)

Re: Guvernul Romaniei a semnat ACTA!!!

danielt A scris:

La fel cu articolele si clipurile de pe youtube. Daca tu postezi un articol copiat si spui ca articolul este al lui gogu nu al tau e una, daca ai copiat articolul si spui ca-i al tau cand de fapt e a lui gogu atunci bulau 5 ani. Asta incerc eu sa explic.

   Gogu (banuiesc ca nu te referi la Google ca gogu lol) trebuie sa fie de acord ca tu ai copiat articolul chiar daca ai specificat ca este al lui, deci ori il intrebi pe Gogu ce parere are ori nu faci greseala asta.

danielt A scris:

Daca tu nu esti lasat sa distribui mai departe o idee cum afla lumea despre ea? Ce consideri mai eficient/productiv. Sa lasi doar cativa publisheri sa faca materiale cu ideile tale, materiale care sunt restranse la cat de mult poate acea companie sa faca reclama sau sa lasi lumea sa distribuie continutul fara sa-l ingradesti?

   Daca faci un articol (scris, audio sau video) ai dreptul sa-l publici unde vrei, sau sa-i faci reclama prin X variante (care costa wink). Dar daca il distribuie cineva aiurea pe internet (fara acordul tau), si posibil te va limita de a primi felicitari sau bani de pe urma lui, este pasibil de pedepsele conform legii dreptului de autor (care cred ca vor fi modificate cat de curand), dar pentru asta materialul trebuie si sa se inscrie cerintelor:

"Fie că sunteţi advertiser, designer, proiectant, arhitect, scriitor, compozitor sau artist, dacă sunteţi autorul unei creaţii originale cu o valoare comercială sau culturală este obligatoriu să vă înregistraţi şi protejaţi munca pentru a avea dreptul de autor ce vă permite să o vindeţi, să o licenţiaţi sau să vă daţi acordul pentru utilizarea ei. "

   Iar restul materialelor care nu sunt protejate de © nu vor mai circula pentru ca nu ai platit big_smile

40

Re: Guvernul Romaniei a semnat ACTA!!!

Sa vezi ce ne mai cuibarim sambata seara in fata televizorului toti, in familie, sa ne uitam la heșbio sau la prochieve sa vedem un film care a aparut in urma cu 2 ani, si ala prost lol