1

Subiect: Bine v-am gasit!

Salut, sunt din Bucuresti iar pasiunea pentru acvarii am redescoperit-o acum 2 ani...in facultate locatiile studentesti pe unde am stat nu mi-au permis sa ma desfasor. Acum 2 ani am inceput cu un acvariu de 60l, ocazie cu care am descoperit echipamentele mult mai avansate decat cele cu care ma descurcam in copilarie. Cu trecerea timpului am ajuns sa am 2 acvarii de 60l, altele mai mici pt puiet... Acum m-am horatat: in urma cu 2 saptamani am achizitionat un acvariu de 200l, super ok, care momentan asteapta aprobare de buget smile  pentru achizitia substratului si montarea unui neon suplimentar(momentan are 2 x T5-39w) credeti ca va fii de ajuns? Am un filtru tetratec 600, pe care-l voi ajuta si cu un filtru intern.
Cu aceasta ocazie va cer si sfaturi in ceea ce priveste amenajarea acestuia: substratul-JBL Aquabasis e ok sau Mondo, sau ceva de la tetra? In prima faza vreau sa obtin un acvariu bine plantat. Am tot urmarit exemplele voastre, pe aquatic nature diverse reportaje, si acum intrebarea: e obligatorie instalatia CO2? Pana in momantul de fata nu am avut, dar nici nu dispuneam de un iluminat suficient. Daca credeti ca e strict necesar, niste recomandari pentru un echipament cu pret de criza? smile
Mi-a parut bine si astept sfaturile voastre!

Cel care se naste sarac si urat are mari sanse ca atunci cand o sa creasca…. sa isi dezvolte ambele calitati...

Re: Bine v-am gasit!

In primul rand bine ai venit printre noi, speram sa gasesti aici raspunsuri la toate intrebarile tale. Felicitari pt. decizia de a schimba acvariul cu unul mai mare, asa iti va fi mult mai usor sa iti pui imaginatia in practica. Substratul il recomand pe cel de la jbl si poti folosi atat florapol cat si Mondo. cat despre instalatia de co2 iti recomand una tot de la jbl ce are un pret sa ii spunem mai accesibil este: proflora m601. Asteptam cat de curand poze cu noul tau acvariu.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

3

Re: Bine v-am gasit!

Revin cu noi detalii!
Substratul a fost achizitionat, in 2 saptamani vor veni si urmatoarele 2 neoane ,  instalatia de CO2  e pe drum, asa ca ma pot apuca de treaba:).
De aici inainte va cer sfatul pentru diferite plante ce voua va dau satisfactie.As vrea un acvariu bogat, "working for aquascaping":) ! Ca specie de pesti, probabil va fii populat cu discusi, dar asta mai dureaza:)Astept recomandarile voastre, si oferte-am postat la cumparari:)
Dupa prima "impadurire" revin cu poze:)

Cel care se naste sarac si urat are mari sanse ca atunci cand o sa creasca…. sa isi dezvolte ambele calitati...

4

Re: Bine v-am gasit!

Salut, bine-ai venit!
Referitor la discusi si aquascaping, sunt doua notiuni PARALELE!
Hai sa si argumnentez:
-temperetura necesara discusilor:28-29C, iar in cazul tratamentelor depaseste 33C, plantele chiar daca supravietuiesc, nu o sa arate de aquascaping;
-discusii eu ii hranesc de 7-8 ori pe zi, inseamna multa murdarie, fosfati multi in apa, poti sa te umpli de alge.
Ce vedem noi pe net in bazinele de Aquascape sau biotopurile lui Bleher, sunt pusi acolo doar pentru poze, apoi se intorc in bazinele lor sterile
Oricum, eu iti doresc MULTA BAFTA!!!

5

Re: Bine v-am gasit!

Ok, merci mult pentru promtitudine. In ceea ce priveste pestii, in speta discusii, era doar o idee nu cunosc f mult despre ei, dar cand ma voi hotara sa-i iau ma voi interesa f in amanunt. Momentan ma voi axa p plante.

Cel care se naste sarac si urat are mari sanse ca atunci cand o sa creasca…. sa isi dezvolte ambele calitati...

6

Re: Bine v-am gasit!

Asa cum am promis la sectiunea "intretinerea acvariului" revin cu poze cu acvariul meu. Problema cu algele nu este definitiv rezolvata, dar sper ca sunt pe drumul cel bun. In momentul de fata am 1 pereche de scalari, o pereche de gurami albastrii, o pereche de guramii sidefii, o pereche de leeri, 13 neoni, cativa molly si sanitari-albino si....mancatori de alge, seamana cu SAE dar nu le stiu numele. In ceea ce priveste plantele, sunt inca la inceput, incercand sa perfectionez bomba de CO2. Oricum se pare ca le merge destul de bine.

Cel care se naste sarac si urat are mari sanse ca atunci cand o sa creasca…. sa isi dezvolte ambele calitati...

7

Re: Bine v-am gasit!

Scuzati claritatea pozei, este facuta cu telefonul. Voi reveni cu poze mai detaliate pentru a va cere sfaturi si pareri!

Cel care se naste sarac si urat are mari sanse ca atunci cand o sa creasca…. sa isi dezvolte ambele calitati...